Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w małej stolarni

Shady120a 05 Lut 2009 11:14 7483 22
  • #1 05 Lut 2009 11:14
    Shady120a
    Poziom 9  

Witam

Zastanawiam się czy mogę zrobic np 4 gniazda siłowe z jednego bezpiecznika c25 i żyłami 5x6 oczywiscie robił bym tak iż szło by 5x6 do puszki i od niej gniazdo oraz dalej przelot do drugiego i tak dalej tak aby miec 4 gniazda tym przewodem ,z jednego bezpiecznika, Wogóle można to tak zrobic?? czy powinno sie kazde gniazdo siłowe do rozdzielni dawac??

0 22
  • Pomocny post
    #2 05 Lut 2009 11:34
    Magister_123
    Poziom 33  

Możesz tak zrobić. Rozumiem że masz maszynę którą będziesz ''jeździł'' po warsztacie lub będziesz miał podłączone 4 maszyny ale działała będzie tylko jedna? Jakiej mocy urządzenia mają działać pod tymi gniazdami?
    Lepiej zainwestować w przewód, zabezpieczenia i podłączyć każde urządzenie oddzielnie: w przypadku zwarcia odłączone zostanie tylko jedno gniazdo(urządzenie). Będą mogły działać wszystkie urządzenia jednoczenie oczywiście jeśli masz tyle mocy na przyłączu bo w przypadku 4 gniazd z jednego zabezpieczenia raczej nie będzie to możliwe.

0
  • Pomocny post
    #3 05 Lut 2009 13:30
    owenpe
    Poziom 16  

Możesz tak zrobić, ale zastanów się najpierw czy to będzie miało sens. Może lepiej dołożyć parę złotych i do każdego gniazda siłowego dać zabezpieczenie? Powiedz tak w skrócie czemu ma to służyć.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lut 2009 14:11
    HeSz
    Specjalista elektryk

witam.
    kilka firm ( m in PCE) produkuje skrzynki rozdzielcze wyposażone w gniazdo ( lub zespół gniazd) z zabezpieczeniem nadprądowym. Trzeba tylko poszukać w sieci ( dla PCE to rozdzielnica Mikołajki - w kilku wersjach).
    Może się okazać tańsze niż myślisz.Że o bezpieczeństwie nie wspomnę.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 05 Lut 2009 19:46
    zbujzbuj
    Poziom 11  

Zadbaj jeszcze o indywidualne zabezpieczenia silnikow. Na warsztacie w wyniku eksploatacji urzadzen a bardziej ich podłączeń może np. nastąpić zanik fazy na silniku. Niedawno przewijalem silnik 3kW i od tamtej pory mam już termik. Oj drogo bylo.

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lut 2009 20:45
    jorgkrab
    Poziom 20  

Jak będa to duże maszyny o znaczącym poborze prądu (np. silniki) i będą pracowały w jednej chwili to nie wydaje mi się, że to jest dobry pomysł.

Przykład: Silnik 5,5kW i 7,5kW przy obciązeniu znamionowym będą pobieraly prąd około 25A , a trzeba wziąć pod uwagę rozruchy innych silników 5-7 razy In.

Gniazda gniazdami ale jakie odbiorniki, to jest ważne. Usterka jednej maszyny unieruchomi pozostale gniazda a tym samym brak napiecia dla innych maszyn :cry: Korzystna sytuacja :?:

0
  • #7 05 Lut 2009 21:37
    Shady120a
    Poziom 9  

Na raz będą działać najwyżej dwa silniki, jeden 2 KW i drugi od 1kw do 5.5KW. Gdyż jest to stolarnia malutka, a przyłącze do niej ma tylko 25A wiec i tak nie da rady korzystać z 4 gniazd na raz, gdybym zrobił tak jak pisaliście to i tak wybijało by główny.
    Mam jeszcze jeden problem, nie wiem czy dawać przewód 5x4 czy 5x6, a i na jeden bezpiecznik dałem dwa gniazda a na drugi trzy, nie było potrzeby aby robić więcej gniazd siłowych.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 05 Lut 2009 22:04
    adam 660
    Poziom 15  

Jeśli przyłącze jest zabezpieczone bezpiecznikami C25A, to nie bardzo ma sens ładowanie 5x6.

0
  • Pomocny post
    #9 06 Lut 2009 08:38
    Farad1985
    Poziom 21  

Spokojnie wystarczy przewód 5 x 4mm2, do silnika 2kW wystarczył by przewód 5 x 1,5 mm2. i jeszcze jedno kolego myśl troszkę przyszłościowo i zrób tą instalacje tak jak należy, a nie na skróty. I oczywiście nie zapomnij o wyłączniku różnicowoprądowym.

0
  • #10 06 Lut 2009 09:39
    Shady120a
    Poziom 9  

A co niby robie na skróty??

1
  • Pomocny post
    #11 06 Lut 2009 10:49
    Farad1985
    Poziom 21  

No raczej tak. Powinieneś od każdego gniazda poprowadzić przewód do rozdzielnicy i tam zastosować odpowiedni wyłącznik nadprądowy. I przede wszystkim nie stosuj tak grubych przewodów, bo raz że będą drogie a po drugie będzie ciężko je podpiąć w gnieździe na ścianie. Poza tym nie wiem jak chcesz połączyć dwa przewody o przekroju 6mm na jednym zacisku np. w gnieździe 32A.

0
  • #12 08 Lut 2009 21:02
    Shady120a
    Poziom 9  

No robił bym puszkę nad gniazdem i rozdzielił bym to , a ty jak byś to zrobił ?? z gniazda do gniazda??

Dodano po 20 [minuty]:

A jaki dać przewód na silnik siłowy 7 KW wystarczy 5x4 czy nie bardzo??

0
  • Pomocny post
    #13 08 Lut 2009 21:47
    smerfy
    Poziom 13  

Po pierwsze to dla odbiorników o mocy znamionowej 2kW powinno się stosować wydzielony obwód a jeżeli kolega chce wiedzieć czy przewód 5x4 jest wystarczający to proszę podać długość przewodu oraz materiał z którego wykonano żyły wówczas można coś powiedzieć a nie gdybać. Pozdrawiam

0
  • #14 09 Lut 2009 21:26
    Shady120a
    Poziom 9  

A moze mi pan podać jakiś wzór na obliczanie jaki dawać przewód i jakie stosować bezpieczniki ??

0
  • #15 09 Lut 2009 22:11
    jorgkrab
    Poziom 20  

Shady120a napisał:
    A moze mi pan podać jakiś wzór na obliczanie jaki dawać przewód i jakie stosować bezpieczniki ??

O tym mówi norma elektryczna Norma PN-IEC 60364-5-523:2001

Bezpiecznik powinien miec zawsze wartość mniejsza od wartości prądu na jaki przewód jest przystosowany :D - to logiczne
    Bezpiecznikiem zabezpieczamy także urządzenie.
    Trzeba przy dużych prądach i odległościach uwzglednić spadek napięcia na nim, a także wziąć pod uwagę materiał z jakiego jest zbudowany (przewodność właściwa).

0
  • #16 10 Lut 2009 06:47
    speter
    Poziom 12  

Może suwak Moeller-a trochę pomoże w doborze aparatury zabezpieczającej
    Link do DIL-PKZ selection

Jeżeli Kolega koniecznie chce zrobić tą instalację sam, to musi się dobrze przyłożyć stolarnia to specyficzne miejsce (duże wymagania odnośnie p-poż).
    I jak koledzy powyżej radzili zasil gniazda z indywidualnych zabezpieczeń.
    Tymczasowe oszczędności często późniejszym czasie bardzo się mszczą. :(

pzdr

0
  • #17 10 Lut 2009 08:01
    mario_wip
    Poziom 10  

Ja przyjąłem taką zasadę że 1mm² przewodu miedzianego wytrzymuje obciążenie 8 A a chwilowe to 10A. Natomiast 1kW mocy silnika elektrycznego pobiera ok 2-2.5 A. Są to oczywiście liczby w dużym zaokrągleniu. Ale wykonałem już kilka instalacji i modernizacji maszyn według tych zasad i jakoś z żadną do tej pory nie miałem problemów.

0
  • #18 10 Lut 2009 10:14
    jorgkrab
    Poziom 20  

To jedna z tabel tak dla orientacji, może być jakąś pomocą dla Ciebie

Instalacja w małej stolarni

Pozdrawiam

1
  • #19 10 Lut 2009 20:47
    smerfy
    Poziom 13  

Kolego Shady 120a przekrój przewodów dobiera się tak aby spadek napięcia na końcu obwodu nie przekraczał 3%. Wzór do obliczenia jest następujący
    dla trójfaz. %ΔU=(√3x100xPxL)/(ρxSxU²)
    dla jednofaz. %ΔU=(200xPxL)/(ρxSxU²)
    gdzie:
    P- moc urządzenia [W]
    L- długość obwodu [m]
    ρ- konduktywność dla Al=33 dla miedzi 56 w [m/Ωmm²]
    S- przekrój żyły w [mm²]
    U- napięcie znamionowe w [V]
    Co do zabezpieczeń obwodu to wyliczamy prąd jaki pobiera odbiornik:
    Iobl=P/(Uxcosφ) lub jeżeli podaje producent odczytujemy z tabliczki znam.
    Iobl ≤In≤Idd
    Idd- obciążalność długotrwala przewodu z tabeli
    gdzie: Iobl- prąd obl powyżej
    In prąd znamionowy lub nastawiony urządzenia zabezpieczającego
    prąd zadziałania urządzenia zabezpieczającego, który określa się jako krotność In wyłącznika nadpr ądowego lub bezpiecznika topikowego według zależności:
    Ia=kxIn gdzie k- współczynnik krotności prądu powodującego zadzialanie urządzeń zabezpieczających, który przyjmuje się dla wkładek bezpiecznikowych od 1,6 do 2,1 natomiast dla wyłączników nadprądowych 1,45.
    Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem i z obliczeniem nie będzie problemu.

Dodano po 7 [minuty]:

mario_wip mam pytanko a skąd wynika ta zasada i na czym się opiera?. Według mnie silnik trójfazowy 1kW pobiera około 1,4-1,6 A natomiast 1 fazowy coś pomiędzy 4,4 a 5A. Może się mylę i ktoś mnie poprawi. Wydaje mi się, że przyjęte dane są grubo zawyżone co wiąże się ze stosowaniem o wiele większych przekrojów przewodow co wpędza nas w niepotrzebne koszty. Bez urazy kolego tylko zaciekawiła mnie ta Twoja metoda. My elektrycy powinniśmy opierać się na prawach fizyki a nie na zasadach wziętych gdzieś z powietrza. pozdrawiam i sorki jeśli uraziłem.

0
  • #20 10 Lut 2009 21:14
    Akrzy74
    Poziom 39  

Panowie- więcej rozwagi. Dział Elektryka początkujący

Cytat:

To jest zadanie dla elektryka który oceni, a potem stwierdzi na miejscu czy przewód 5X6 wystarczy do zasilania jednocześnie dwóch silników, pewnie oświetlenia i gniazd 230V. Nie wiadomo czy przewód do zasilania stolarni będzie puszczony w ziemi, czy może na ścianie. O zabezpieczeniu samych silników nie wspomnę.
    Niech kolega raczej pomyśli o tym, o czym pisał HeSz
    Stolarnia to nie "kurnik".

Ps. Jestem bliski zamknięcia tematu- wykonanie zasilania stolarni wymaga już pewnej wiedzy- nie tylko "elektrodowej". Bezpieczeństwo- przede wszystkim, a nie jakieś dziwne teorie.

0
  • #21 10 Lut 2009 21:44
    smerfy
    Poziom 13  

Akrzy 74 miejmy nadzieję, że temat służy do nauki a nie do eksperymentów więc myślę, że teoretyczne wywody też działają na świadomość użytkowników.

0
  • #22 11 Wrz 2013 20:48
    marrog
    Poziom 22  

Witam

Temat dość stary.
    Mam pytanie odnośnie instalacji właśnie w stolarni. czy jest jakiś przepis stwerdzający jednoznacznie, że przewody prowadzimy natynkowo lub podtynkow, czy można dla przykłady natynkowo dać 400V a podtynkowo 230V ? Natynkowa instalacja dodatkowo w listwach lub rurkach PCV.

1
  • #23 11 Wrz 2013 21:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Akrzy napisał:
    Stolarnia to nie "kurnik".

ADrem
    Kolego moderatorze zdziwi się kolega jakie wysokie wymagania są dla kurników .Niedaleko mojej miejscowości parę lat temu zginęło dwóch ludzi właściciel i pracownik kurnika .Przez nie zachowanie odpowiednich parametrów urządzeń elektrycznych.

Kolega moderator widzi subtelną różnicę między "kurnikiem" a kurnikiem. :wink:
    [Akrzy]

0