Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic KX-TDE. Logowanie telefonu SIP, inna sieć.

robbin 05 Feb 2009 13:13 2289 10
    robbin
    Level 2  
    Witam,
    czy ktoś może próbował i z jakim skutkiem zalogować telefon SIP do centrali Panasonic KX-TDE która jest w sieci lokalnej za routerem??=. Telefon Sip znajduje się w innej sieci.
    irekr
    Moderator
    Pamiętaj ze ze w centralach Panasłoika stosuje się protokół kompatybilny w zasadzie tylko z aparatami SIP Panasłoika.
    Najpierw zaloguj aparat lokalnie by się przekonać ze na pewno "gada" on z centralą.
    SIP SIP-owi nie równy..,. szczególnie w wykonaniu Panasłoika
    Jeżeli gada, to pozostaje poustawianie forwardowania wszystkich potrzebnych portów na routerze. Jeżeli wiesz jak sie to robi to sukcesów, jeżeli nigdy tego nie robiłeś to masz problem.
    Telefony VoIP/SIP do komunikacji wykorzystują kilka różnych portów. na jednym odbywa się rozmowa , na innym odbywa się sygnalizacja.
    Ja spotykałem się z różnymi portami dla rozmowy i różnymi dla sygnalizacji, z tym ze te porty można oczywiście rekonfigurować. Aby to dobrze zrobić trzeba znać dokładnie topologię całej sieci by nie zrobić kolizji z innymi urządzeniami.
    Sukcesów.
    robbin
    Level 2  
    lokalnie udaje się zalogować używam nie aparatów Panasonica tylko aplikacji 3cxphone i lokalnie oraz gdy wystawie centrali adres publiczny działa bez problemu. Ale gdy już po drodze jest router to nie działa nawet jeśli włączę DMZ próbowałem też forwardować porty i nic z tego nie wiem czy problemem nie jest NAT. Dlatego przydatna byłaby informacja czy komuś się udało to zrobić.
    kaczorvw
    Level 18  
    Zgadza się problem jest - też to męczę , może w poniedzialek coś mądrzejszy będę -lokalnie chodzi sip każdy i każdy powinien chodzić na zewnątrz - mam jedną taką sztukę u klienta (sipowski aparat linksysa) z TDE 100 - z tym że gość ma VPNa zestawionego z drugą lokalizacją - problemu absolutnie żadnego nie ma .

A i nie siejmy wrogiej propagandy typu "panasonikowy sip" - sip to sip , tu panasonic nic nie popsul , IPSoftphone też nie chce za bardzo dzialać na zewnątrz , ale to kwestia czasu aby rozgryźć kwestie sieci i tyle
    M___
    Level 21  
    irekr skąd tyś taką wiedzę posiadł? :D
    Owszem SIP nie jest standardem i zawsze jest to loteria typu "co producent aparatu sobie wyśnił" ale logowałem do TDE i NCP zarówno Grandstream, Panasonic i Cisco Linksys jak i kilka aplikacji pecetowych i chodzą bez problemów.
    Przy przejściu przez router problem z NAT'em jest w każdej transmisji VoIP zarówno SIP jak i H.323 jeśli nie ma zewnętrznego serwera tłumaczącego.
    A parafrazując irekr: DMZ DMZowi nie równy :) w prostych routerach np. tanich D-Linkach nie jest to rzeczywisty DMZ i transmisja nie przechodzi, w bardziej zaawansowanych modelach chodzi.
    nixau
    Level 17  
    Po pierwsze SIP w Panasonic pracuje zgodnie z określonym standardem - mam tu na myśli standardy typu RFC3261, RFC3262, RFC3262, RFC3311 itd.. Tak więc kolejny wymysł - w tym przypadku przytoczony przez Pana irekr, że Panasonic jest "bee" i stosuje swoje wymyślone standardy jest obalony.

Po drugie proszę Państwa, to już nie te czasy, gdzie pan X prosto z ulicy zaprogramuje centralę. Tutaj, zresztą o czym wspomniał Pan irekr, kłania się znajomość stosu dokumentacji dotyczącej VoIP, NAT, DNAT i kolejny stos dokumentacji na temat sposobu przesyłania oraz ogólnych problemów z SIP i RTP w trakcie przesyłania przez serwer znajdującym się za NAT'em.

Po trzecie znajomość tworzenia reguł w łańcuchu zapory ogniowej, rutowanie, filtrowanie, przepuszczanie odpowiedniego ruchu itd..

I po czwarte, informuję wszystkich z Państwa, że SIP w TDE/NCP (gdzie centrala jest za NAT’em) działa bez najmniejszych problemów.
    M___
    Level 21  
    Nixau! A coś Ty taki poważny dzisiaj. :D

Możesz doprecyzować? Za NAT'em bez zewnętrznego adresowania czy za firewallem z puszczonymi portami? :)
    instalatorPBS
    Level 28  
    Ja trochę z innej beczki. Miało być tak pięknie, że tylko wyznaczone firmy handlują i instalują TDE aby takich dyskusji właśnie nie było,że Panasonic znowu wypuścił jakiś złom, który nie działa. A wyszło jak zwykle. Bo z całym szacunkiem dla robbina, ale w Kielcach nie ma chyba firmy z pełna autoryzacją na te produkty.
    RP
    robbin
    Level 2  
    A może każdy instalator który ma zdany egzamin na TDE bez problemu skonfiguruje voipa (Sipa) w centrali. To bardziej chodzi o konfiguracje routera i sieci czego chyba na szkoleniach i egzaminach nie uczą.
    instalatorPBS
    Level 28  
    Zdaję sobie sprawę z faktu, że temat nie jest prosty i wymaga znacznie szerszej wiedzy niż samo instalowanie centrali.Właśnie między innymi o to chodziło aby te centrale instalowali ludzie, którzy wiedzą jak skonfigurować sieć lu przekazać informację informatykowi zarządzającemu tak aby nie było problemu z transmisją "na zewnątrz". Nie chodzi o to by zastepować informatyka ale żeby naświetlić problem . A jeśli chodzi o szkolenia to ja na swoim miałem poruszane te problemy i sposoby na ich rozwiązanie.
    RP
    kropka73
    Level 15  
    To i ja wtrącę swoje 3 grosze. Okazuje się że nie wszystkie routery poprawnie przepuszczają ruch VOIP. Zdarzyło mi się to z Linksysem, który po aktualizacji oprogramowania przestał przepuszczać ruch VOIP. Nie pomogły żadne przekierowania i cudowania. Pomogła zmiana routera na inny model.