Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Filtr przeciwzakłóceniowy do radiotelefonu

Superdomek111 05 Feb 2009 16:27 18894 11
    Superdomek111
    Level 12  
    Witam, potrzebny mi schemat filtru przeciwzakłóceniowego. Szukałem na Google i forum, ale nie znalazłem nic. Proszę o schemat, z góry dziękuję.

W CB-radiu słychac czasem szum silnika, potrzebny mi filtr, który będzie ten szum filtrował.

Byłbym bardzo wdzięczny za schemat.

Dziękuję.

Znalazłem taki schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1022585.html

Na końcu w załączniku jest, czy to jest to? Czy to będzie dobre?
  • Helpful post
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Spróbuj może zastosować symetryczny filtr z zasilaczy impulsowych.
    Można wykorzystać bifilarnie nawinięty dławik "z odzysku" (zasilacz komputerowy, telewizor, drukarka, magnetowid, itp). Wartości elementów - niekrytyczne (trzeba dobrać dla najlepszego efektu). Można także założyć na przewód zasilający pierścień (tulejkę) ferrytowy taki, jak w zasilaczach impulsowych.
    Poza tym jest obszerna literatura na temat odkłócania wszelkich źródeł zakłóceń w samochodzie, ekranowania, prowadzenia kabli, mocowania anteny, itd. Warto poczytać (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś :D ).
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    vgw
    Level 15  
    Poważnym problemem jest wytwarzanie zakłóceń przez wtrysk, (a w zasadzie cewkę wtrysku) - może się okazać że filtry nic nie pomogą, bo wina leży po stronie radia CB. Przerabiałem ten temat kilkakrotnie.
    Superdomek111
    Level 12  
    Wreszcie konkretny schemat :D tylko nie posiadam żadnych niepotrzebnych cewek, dławików. Kondensatorki 100n i 100u mam. Jakie "wartości" musi mieć ta cewka, na ile amperów? Żaden problem zakupić taką cewkę. Cewek nie umiem robić, żadnych niepotrzebnych też nie posiadam. Wina nie leży po stronie CB-radia. Jeśli filtr nic nie pomoże, to będzie trzeba poszukać innego źródła zakłóceń(sprawdzenie czy problemem jest wtrysk). Dziękuję za pomoc i proszę o odpowiedź na ostatnie moje pytanie :-) Oczywiście punkciki dla Was.
    Superdomek111
    Level 12  
    Ponawiam pytanie. Filtr nadal nie wykonany z powodu braku informacji o cewce :)
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Spokojnie i bez nerwów. Dławik skompensowany możesz albo kupić, albo wymontować np. z zepsutego zasilacza komputerowego, albo sam nawinąć na rdzeniu o wysokiej przenikalności. Zazwyczaj do tego celu stosuje się rdzenie z materiału 3E25 - bo tani. Ale jeśli masz pod ręką rdzeń z materiału mocy, np. 3C90 - też się nada.

Najprostszy filtr to kilka zwojów _obu_ przewodów zasilających przewleczonych przez rdzeń toroidalny o dużej średnicy - przez rdzeń o średnicy zewnętrznej 42 mm da się przewlec przewód razem z wtykiem do gniazda zapalniczki.
    Bardziej zaawansowany filtr jest na schemacie powyżej - dławik można wykonać na rdzeniu o średnicy 25 mm (jest tańszy od 42 mm) przewodem podwójnym 2*0.5 mm^2 - np. głośnikowym. Ilość zwojów nie jest krytyczna - im więcej, tym lepiej.
  • Helpful post
    vgw
    Level 15  
    zgadzam sie ze ani cewka ani kondensator nie maja wiekszego znaczenia !!! nawin poprostu kilkadziesiat zwojow drutem ok 1mmkw na rdzen i przed i po cewce daj do masy (-12V) kondensator ok 1000uF i zobaczysz co bedzie ;-) . W dalszym ciagu upieram sie ze zaklocenie wytwarza wtryskiwacz. Czy przy wylaczonym silniku zaklocenia rowniez sa??
    Superdomek111
    Level 12  
    Przy wyłączonym nie ma zakłóceń. Zrobię ten filtr tylko najpierw muszę cewkę zrobić. Na czym te zwoje robić? Na zwykłym gwoździu(taśmą go wcześniej owinąć)? Jakiś specjalny rodzaj tego drutu? Zastanawiałem się nad drutem DNE ale drogi, sprzedają tylko na kilogram. Są jakieś inne specjalne druty do nawijania cewek? Zakłócenia mogą być spowodowane jakimiś małymi skokami napięcia w zasilaniu?
  • Helpful post
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    -RoMan- wrote:

Najprostszy filtr to kilka zwojów _obu_ przewodów zasilających przewleczonych przez rdzeń toroidalny

Widzę, że nie jest to dla ciebie jasne. Tak to wygląda na obrazku:
    O rozmiarach rdzenia, materiale i przewodach - już napisano. Na podobnym rdzeniu możesz nawinąć dławik skompensowany (bifilarnie).
    Pozdrawiam.
    vgw
    Level 15  
    cewke mozesz nawinac jakimkolwiek drutem miedzianym (oczywiscie o przekroju ok 1mmkw) - izolacja nieistotna czy to bedzie emalia czy inna - istotne jest zeby byl rdzen toroidalny ! o jakich wahaniach napiecia piszesz? To ze przy wylaczonym zaplonie nie ma zaklocen dowodzi ze wtryskiwacz je powoduje ! Dla proby mozesz sprobowac zasilic radio z niezaleznego akumulatora (byle jakiego 12V zeby tylko wytrzymal czas proby) . Jesli zaklocenia beda nadal to robienie filtrow nic nie da - zaklocenia dostaja sie do anteny radia CB. Pozdr