Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz gitarowy 1w - transformatory i inne niejasnosci

gitarnik666 05 Lut 2009 17:57 2130 5
  • #1 05 Lut 2009 17:57
    gitarnik666
    Poziom 2  

To moj pierwszy post wiec Witam Wszystkich :)

postanowilem zbudowac wzmacniacz do gitary - znana pewnie wielu konkstrukcja diy - firefly. nie to ze nie mialem nigdy w rekach lutownicy, ale jestem zdecydowanie poczatkujacy w sprawach elektroniki. myslalem ze zbudowanie tego wzmacniacza to nie bedzie taka trudna sprawa, zwlaszcza ze mam schemat, opis, a nawet projekt plytki pcb i spis elementow. (schemat, instrukcja, pcb, opis)

myslalem ze to bedzie jak ukladanie klockow, ale po krotkiej analizie okazalo sie ze nie wszystko jest dla mnie oczywiste. wzmacniacz ten jest wg projektu jest przystosowany do sieci USA, a wiec o nizszym napieciu niz nasze. tak wiec pierwsza i najtrudniejsza dla mnie kwestia - transformator (zarowno sieciowy jak i glosnikowy, ale zaczne od sieciowego). siedzialem i czytalem przez ostatnie pare dni to co napotkalem w necie na ten temat. no i mam kilka pytan:

1) transformator ktory jest uzyty w tym ukladzie to hammond 269ex, jego parametry sa tutaj. i teraz, jesli znam te parametry to czy przy budowie wzmacniacza pod nasza siec biore pod uwage takie same parametry transformatora jak tego hammonda, oprocz danych dla uzwojenia pierwotnego? jesli tak to gdzie mozna kupic taki transformator? jesli nie to skad wziac dane do takich obliczen?
    slyszalem ze mozna tez samemu nawijac transformatory, znalazlem nawet sposob obliczen wszystkich potrzebnych do tego parametrow - ale czy przy takiej opcji kupuje oddzielnie kazdy element, takie jak blaszki na rdzen, czy kupuje cos gotowego np na allegro i to przerabiam/przewijam?
    2) druga sprawa: jak zaczalem glebiej wnikac i przegladac elementy dostepne w polskich sklepach ktorymi moglbym zastapic tamte to okazalo sie ze jak mi sie wydawalo zwykly przelacznik to nie zwykly przelacznik - rozumiem parametry takie jak typ przelacznika (dpdt, spdt) ale prad i napiecie? czy to jest wazny parametr przy kupnie takich przelacznikow? poza tym w tym przelaczniku jest napisane ze jest to przelacznik dwustanowy on-on, a nizej "Switch Function: ON - NONE - ON"?

bardzo prosze o jakies wskazowki.
    mam nadzieje ze nikogo nie zdenerwowalem banalnoscia swoich pytan ;)

0 5
  • #2 05 Lut 2009 20:13
    Lutek49
    Poziom 36  

Transformator:
    Bierzesz pod uwagę parametry uzwojeń wtórnych i wybierasz taki, który ma albo takie same albo najbardziej zbliżone.
    Zobacz tutaj:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?s...&idp=1#id_category%3D43%26cleanParameters%3D1
    Przełączniki:
    Oba parametry - napięcie i prąd - są ważne. W zależności w jakim obwodzie pracuje przełącznik bierzesz pod uwagę dopuszczalny prąd styków, napięcie albo oba parametry.

0
  • #3 06 Lut 2009 02:34
    gitarnik666
    Poziom 2  

najblizszy jaki znalazlem to ts/25/20 - 6V 3,3A (tamten ma 6,3V 2,5A) - tyle ze jest roznica w mocy - ts/25/20 ma 20VA, a hammond 43VA. co w takim wypadku?

jak dobrac glosnikowe trafo?

0
  • #4 06 Lut 2009 14:16
    AnTech
    Poziom 31  

Kolego gitarnik, wszystko masz napisane na schemacie !
    Trzy lampy zastosowane w układzie pobierają łącznie 0,9 A prądu żarzenia. Stopień końcowy wzmacniacza pobiera bez wysterowania 8,8V : 440Ω = 20mA prądu, przy pełnym wysterowaniu wartość tego prądu wzrośnie o kilka miliamperów. Drugi i trzeci stopień wzmocnienia pobierają 46V : 22kΩ = 2,1 mA minus prąd pobierany przez pierwszy stopień, który wynosi 9V : 22kΩ = 0,4 mA. Łączny pobór prądu z zasilacza napięcia anodowego wynosi więc od ok 22 do ok 30 mA. Przekładając to na uzwojenie wtórne trafa sieciowego prąd zmienny w uzwojeniu anodowym wyniesie ok 40mA. Trafo typu TSL/T02 z firmy TELTO w zupełności wystarczy.
    Trafo głośnikowe też jest pięknie opisane - Raa=22,5 kΩ, Robc=8Ω. Możesz zastosować trafo TG 28 również firmy TELTO.

0
  • #5 29 Cze 2011 18:15
    zanetis
    Poziom 9  

Witam
    Mogę prosić o nowy link do pcb , opisu itd?
    Dziękuję

0
  Szukaj w 5mln produktów