Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy przerobic Altusy 110 na srednie i wysokie tony

zgolinski12578 05 Feb 2009 18:47 2164 8
    zgolinski12578
    Level 9  
    Posiadam Dynamic Speakers HX80(Altus 110) w swoim zestawie kina domowego.
    Czy moge odlaczyc glosniki niskiego pasma jesli w zestawie kina jest
    bardzo dobry subwoofer (Polk). Czy polepszy to jakosc ogolna dzwieku ?
    I jesli tak to czy wystarczy skonfigurowac wzmacniacz (Harman Kardon)
    czy tez fizycznie odlaczyc kable . Sluchajac tych glosnikow odnosze wrazenie,ze nie wydobywaja sie z dolnych glosnikow rzadne dzwieki.
    Slychac natomiast subwoofer.
    AddMaster
    Level 13  
    Bardzo dobry subwoofer to raczej grać powinien najniższe częstotliwości, a w ALTUS110 przecież średnio tonowy gra od 1000Hz! Przecież Twój subwoofer jest pewnie cięty przez amplituner jakoś po 150 albo może nawet 200Hz, a dziurę w paśmie będziesz miał kilkaset Hz. Masz wrażenie, że z basowych głośników nie wydobywają się ŻADNE (przez "ż" oczywiście!) dźwięki? Pewnie słuchasz oczami i nie widzisz wychyleń membrany. Membrana się wychyla najwidoczniej przy najniższych częstotliwościach, a one są pewnie odcięte przez amplituner i przekazywane subwooferowi. Ale basówki grają! Tylko, że od powiedzmy 200Hz, ale tego już tak nie widać. Jak odłączysz basowy głośnik, to będzie dziura od 200 do 1000Hz, czyli bardzo nieprzyjemnie.

Prosto i na temat - nie rób tego.
    Poza tym amplituner nie wie, jakie masz kolumny, jakiej firmy i ilu drożne. Więc tu się da tylko ciąć częstotliwości pomiędzy subem a kolumnami. Więcej niż 200 - 250 Hz na pewno się nie da. Proponuje ciąć subwoofer koło 80, max 150Hz, resztę niech grają kolumny, dadzą radę, a sub niech się zajmie samym dołem pasma.

Pozdrawiam
    zgolinski12578
    Level 9  
    Moje watpliwosci wynikaja z tego,ze kolega ma w kinie domowym tylko
    wysoko i srednio tonowe(Polk RTi28) przednie glosniki a dzwiek jest duzo lepszy przy ogladaniu tego samego filmu. Moze moj zestaw glosnikow jest zle dobrany do mojego wzmacniacza (7x65W max)?
    Przednie - Altus 110
    Centralny- Polk sc30i (max 100W)
    Tylne boczne - Polk RT65 (max 100W)
    Tylne - Bose (max 200 W)
    Subwoofer - Polk (max 150 W)
    Moze po prostu Altusy sa za duze do mojego zestawu ?
    AddMaster
    Level 13  
    Kolego, te Polk RTi28 to nie są średnio i wysoko tonowe, to jest głośnik nisko-średnitonowy. Przetwarza wg. producenta 49 Hz - 27000 kHz, a te średnio tonowe, które są w ALTUS'ie od 1000Hz!!! One mają inną konstrukcję, Altusy są 3 drożne, tamte 2 drożne, nie da się zrobić z 3 drożnej kolumny 2 drożną odejmując jeden głośnik, bo dziura w paśmie przenoszenia będzie ogromna.

Podaj dokładny model wzmacniacza. Poza tym to Twoje kino to widzę zlepek różnych kolumn, nie żaden zestaw - pewnie to jest powód. Poza tym pewnie masz ustawione, że ALTUS są "small", a powinieneś ustawić "large", może to coś da. Altusy w kinie domowym to też chyba nie jest optymalne rozwiązanie. Skompletuj zestaw tej samej serii kolumn.
    zgolinski12578
    Level 9  
    No to ,ktore sa lepsze do mojego kina. Polk RTi28 czy
    Altusy ?
    AddMaster
    Level 13  
    AddMaster wrote:

Podaj dokładny model wzmacniacza. .

To raz.
    A dwa, to zamień te BOSE i ALTUS na resztę z zestawu, czyli na te POLK. Tamte opchnij na allegro chociażby.

A jeszcze lepiej to pożycz najpierw te od kolegi, podłącz i zobacz, jak to będzie grało.
    Pozdrawiam.
    zgolinski12578
    Level 9  
    Wzmacniacz to Harman Kardon AVR 435 (7x 65W)
    Masz racje. Zrobie jak radzisz. Mysle,ze wszystkie glosniki z przodu
    powinny byc o tych samych parametrach a najlepiej tej samej firmy.
    Zamowilem juz 2 Polk RT25i (starsza wersja RT28i) na przod i 2 glosniki
    do tylu Polk Fx3i (bipol/dipol) zamiast Bose.
    Teraz wszystkie glosniki (poza tymi w scianie Polk RC65i) maja 1 cal
    glosnik wysokich tonow i 5.5 cala srednich) Powinno byc duzo lepiej
    niz dotychczas. A wogole to od poczatku zawalilem sprawe bo caly sprzet
    powinien byc duzo mocniejszy do mojego pomieszczenia ok 95m szesciennych. Jeszcze na dodatek to pomieszczenie ma w bocznych scianach przejscia 2x2.5m do pomieszczen ok 60 m szesc. kazde.
    Wszystkie sciany to plazy a wiec wygluszaja dzwiek. Nie projektowalem
    mocniejszego sprzetu bo nigdy nie slucham glosnej muzyki czy kina.
    Jak myslisz czy z mojego sprzetu da sie wydusic przyzwoite dzwieki ?

Dodano po 45 [minuty]:

Dolaczam zdiecie pomieszczenia. Jak mocny sprzet potrzebuje aby uzyskac porzadne naglosnienie.
    Czy przerobic Altusy 110 na srednie i wysokie tony
    AddMaster
    Level 13  
    Ustawienie kolumn jest dość ważne, jeżeli masz duży pokój, to postaraj się, aby kolumny były bliżej miejsca, w którym oglądasz filmy, nie w rogach i kątach pokoju.
    zgolinski12578
    Level 9  
    Patrzac na zdiecie gdzie najlepiej ustawic glosniki frontowe. Dotychczas to ja je trzymam zabudowane (za glosnikowym materialem). Mebel jest zbudowany glownie do ogladania filmow na ekranie 3m szerokosci (jest automatycznie opuszczany z gory i zakrywa powierzchnie miedzy filarami)
    Jesli glosniki przesune na zewnatrz (jeden moge przylepic do kominka a drugi do sciany) to moze byc dobrze do ogladania na duzym ekranie. Ale moga byc za daleko do ogladania TV. I poza tym co z glosnikiem centralnym. Czy nie bedzie on za daleko od glosnikow bocznych.
    Postaram sie troche poeksperymentowac. Na razie czekam na zamowione
    glosniki.