Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z różnicówką przy włączaniu zasilacza serwonapędu.

roh 05 Feb 2009 21:24 5767 10
 • #1
  roh
  Level 11  
  Witam,
  Koledzy mam pewien problem z różnicówką w układzie automatyki z serwonapędami firmy Beckhoff. W układzie znajdują się 3 zasilacze serwo AX2006, jeden ControlTechnique, i jeden falownik Altivar31. Problem polega na tym że przy włączaniu zasilania tych napędów wyzwolona zostaje różnicówka i zostaje odłączone zasilanie. Co do układu połączeń jestem na 100% pewien że wszystko jest ok. Jedno co jest pewne to fakt iż same zasilacze z zasady działania powodują pewną upływność i mogą "oszukiwać" wyłącznik różnicowoprądowy. Ponieważ różnicówki nie można z układu wyeliminować poszukuję innego rozwiązania tego problemu. Kiedyś czytałem że istnieją różnicówki przeznaczone do układów z przekształtnikami ale nie mam na ten temat żadnych dokładniejszych informacji. Gdyby ktoś miał jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o pomoc.

  Pozdrawiam
 • #2
  ostag
  Level 18  
  A może prąd przy włączaniu (ładowanie kondensatorów w zasilaczach i falowniku) wyrzuca różnicówkę? Zazwyczaj różnicówka ma dwie funkcje: różnicowoprądową i przeciążewniową.
 • #3
  pcichomski
  Level 16  
  Potrzebujesz różnicówkę na prąd odkształcony. Zwykła "mieszkaniowa" z falownikami i serwami nie chce "współpracować". Wiem, że Moeller ma takie w swojej ofercie - są one opisywane jako "selektywne do zastosowań z przetwornicami częstotliwości"
  Podaje kilka typów 4-polowych:

  40/0.10 - PFIM-40/4/01-U - nr art. 235744
  40/0.30 - PFIM-40/4/03-U - nr art. 235745
  63/0.10 - PFIM-63/4/01-U - nr art. 235746
  63/0.30 - PFIM-63/4/03-U - nr art. 235747

  http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=289

  Pozdrawiam

  Wg aktualnego katalogu 2009

  40/0.10 - FI-40/4/01-U - nr art. 279234
  40/0.30 - FI-40/4/03-U - nr art. 279235
  63/0.10 - FI-63/4/01-U - nr art. 279236
  63/0.30 - FI-63/4/03-U - nr art. 279237
 • #4
  irkowy
  Level 2  
  do układów z przekształtnikami istnieją przystosowane różnicówki ale sporo kosztują - ok 1000, zależy od prądów i nie ma gwarancji że będą działać, mi falowniki Danfosa wyłączały takie różnicówki Moellera.

  Rozwiązanie na szybko - na zasilaniu falownika jest filtr przeciw zakłóceniowy - wyłącz go (jakaś zworka, śrubka... zajrzyj do dokumentacji. Uwaga w niektórych falownikach jest to czynność nie odwracalna np Vacon)
 • #5
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Witam,
  1 pytanie po co ta różnicówka...?
  2 pytanie jaka charakterystyka różnicówki ?

  NIE MA potrzeby instalować RCD w układach napędowych...
 • #6
  atlantel
  Automation specialist
  Witam!
  A ja tylko dodam do poprzednika gdzie założyć RCD- na zasilaniu?
  Jeżeli tak to jak ma zabezpieczać skoro falownik składa sie z pokaźnej baterii kondensatorów?
  A może na wyjściu falownika?
  Niby logiczne ale co z tego skoro na wyjściu falownika nie wolno stosować aparatów rozłączających obwód silnika (tylko po spełnieniu specjalnych warunków można zastosować stycznik)!
  A więc co zrobić -nie montować RCD- tylko niedouczeni projektanci wstawiają wyłącznik różnicowy.
  Pozdrawiam
 • #7
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Dlaczego kolega upiera sie do zasilania falownika przez różnicówkę? Czyżby to był sprzęt przenośny, bo jak jest w szafie, to po co różnicówka, ktora to jest DODATKOWYM stopniem ochrony przeciwporażeniowej.
 • #8
  kleki
  Level 28  
  Przeczytaj dokładnie DTR od swoich napędów. W falownikach Danfossa na wejściu zasilania były montowane filtry RFI, które nieraz powodowały mi zadziałanie różnicówki (przy załączeniu pojawial się chwilowy znaczny upływ do obudowy - naturalne zjawisko). Filtr RFI dawało się odłączyć od obudowy - w Danfossie był to niewielki czerwony kluczyk. Być może w Twojej aparaturze masz do czynienia z podobnym zjawiskiem, w takim wypadku powinno pomóc odłączenie RFI od PE - jeśli jest to do zrealizowania w prosty sposób.

  pzdr
 • #9
  roh
  Level 11  
  Witam,
  Dziękuję za zainteresowanie oraz chęć pomocy. Muszę jednak trochę uszczegółowić informacje z mojego zapytania aby wyjaśnić pewne okoliczności. Nie zostało to przeze mnie napisane wprost i być może stąd zarzuty o niedouczeniu. Mianowicie różnicówka jest zainstalowana w obwodzie zasilania hali w której przeprowadzane jest uruchomienie maszyny wyposażonej we wspomniane uprzednio napędy. Problem jest więc nie tyle w samym układzie automatyki ale w zasilaniu obiektu. Hala jest nowa więc i instalacja jest obowiązkowo wyposażona w RCD o prądzie 30mA. Ponieważ właściciel obiektu nie wyraża zgody na "ominięcie" różnicówki w grę wchodzi chyba zastosowanie innej, przystosowanej do pracy z przekształtnikami.

  Mam jednak wątpliwości bo taka różnicówka jest stosunkowo droga a dodatkowo nie daje pewności poprawnego działania jak sugeruje kolega Irkowy. Dodatkowo różnicówki które znalazłem u Moellera i które poleca kolega Pcichomski mają prąd conajmniej 100mA więc nie zabezpieczają przed porażeniem a co się z tym wiąże właściciel obiektu nie zgodzi się na ich zastosowanie.

  Co do możliwości odłączenia filtrów, w samym falowniku być może jest taka możliwość, jednak w zasilaczach serwo firmy Beckhoff oraz w zasilaczu ControlTechnique-a raczej takiej szansy nie ma.

  Pozdrawiam
 • #11
  roh
  Level 11  
  Witam ponownie,

  Dziękuję za załączony link. Dokument który tam znalazłem na pewno pomoże mi w rozmowach na temat ominięcia wyłącznika różnicowo-prądowego.

  Pozdrawiam

  P.S. Swoją drogą Beckhoff także wykorzystuje środowisko oparte na Codesys-ie