Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonywanie obwodów drukowanych - wytrawianie i co dalej

Gryzonek 18 Nov 2009 22:46 6980 37
Altium Designer Computer Controls
    pgoral
    Level 26  
    a te z grubym mocowaniem? Ja u siebie nie mam w takich cenach.
  • Altium Designer Computer Controls
    krzysztofh
    Level 29  
    Wiertła z grubym trzonkiem są przeznaczone głównie do szybkoobrotowych wiertarek (frezarek) typu Dremel lub Proxxon, chociaż nie ma przeciwwskazań aby umocować je w innej wiertarce.
    Warto je używać jeżeli ktoś planuje dłuższa zabawę z elektroniką. Do pojedynczej płytki może być każdy rodzaj wiertła, aby tylko pasowała średnica i dowolny napęd.
    Warto także zaopatrzyć się w wiertła widiowe. Są bardzo ostre i nie tępią się tak jak typowe HSS, szczególnie w laminacie epoksydowo-szklanym.
    Tylko, że takimi wiertłami można wiercić mając ww wiertarki i stojak, bo ręcznie raczej nie uda się wywiercić więcej niż kilka otworów (są bardzo kruche).
    Kiedyś wierciłem typowymi wiertłami HSS montowanymi do normalnej wiertarki, które owijałem cienkim drutem aby uchwyt trzymał. Ale to udręka, głównie z powodu wielkości tej wiertarki i hałasu. Musiałem stosować specjalne słuchawki.
    Teraz pracując Proxxonem to po prostu bajka.
    Jeszcze lepiej jak ktoś ma frezarkę CNC. Wtedy wierci się prawie samo, a mu pijemy kawę.
  • Altium Designer Computer Controls
    pgoral
    Level 26  
    Ja wiertłami z grubym trzonkiem, widiowymi wiercę wiele, wiele płytek zanim się złamią. Taką zwykłą podróbką dremela z supermarketu. Fakt, że one zawsze mi łamią się zanim się stępią. Ale hss szkoda mi wyrzucić jak już tępe, a po znacznie mniejszej liczbie płytek się nim trudno wierci. A skoro udaje się je kupić niewiele drożej niż hss (jak jest okazja na allegro tu kupuję sporo na raz). Używam prawie wyłącznie epoksydowo szklanego laminatu. Fenolowe mi się wierci dużo łatwiej jakimkolwiek wiertłem. Ale one takie badziewiaste, że ew. na bardzo krótkotrwałe prototypy je używam.

Co do tych podróbek dremela z supermarketu to przynajmniej te co mam nie mają specjalnie luzów osiowych. Natomiast uchwyty do cienkich wierteł z allegro to już różnie się trafia. A czym mniejsze drgania tym łatwiej się wierci i tym dłużej wiertło wytrzymuje.

CNC. Ba. To moje marzenie! :)
    szympek;)
    Level 20  
    kolego może być ale fajne jest to:

marrec wrote:
    FLUX SK 10 - zobacz tu
    AKTYWNA KALAFONIA DO ZABEZPIECZANIA PŁYTEK DRUKOWANYCH
    FLUX SK 10 to doskonały środek pomocny przy lutowaniu zawierający kalafonię w sprayu. Zabezpiecza płytki drukowane przed utlenianiem.
    Może być używany podczas produkcji, naprawy, konserwacji i serwisu.
    Długotrwałe składowanie płytek drukowanych może spowodować utrudnienie podczas lutowania wskutek utleniania się produktów lutowniczych. Lutowanie wymaga wtedy szczególnego wysiłku i często powadzi do powstawania tzw. „zimnych lutów”. Aby tegouniknąć należy użyć FLUX SK 10 – kalafonii w sprayu.
    WŁAŚCIWOŚCI
    • Odpowiada wymaganiom DIN 8511 F-SW31.
    • Pozwala na szybsze lutowanie.
    • Zapobiega „zimnym lutom” i chwilowym
    przegrzaniem podczas lutowania.
    • Chroni płytkę przed korozją podczas składowania.
    • Łatwy w użyciu.
    ZASTOSOWANIE
    • Może być używany przy produkcji płytek drukowanych bezpośrednio po trawieniu.
    Zapobiega to utlenianiu przewodników,zabrudzeniom spowodowanym poceniem rąk lub śladami tłuszczu, zdarzającymi się podczas montażu.
    • Zapewnia dobre rozprowadzenie lutowia.
    • Używany do lutowania mocno utlenionych
    powierzchni, m. in. styków baterii.

Należy nakładać równomiernie z odległości ok. 20-25cm
    szympek;)
    Level 20  
    etezet wrote:
    Link. Taka wiertareczka cieszy się zaufaniem wielu elektroników.

czy zamiast wkręcać śrubki można by ustawić równo na środku i zalać płynnym metalem???
    szympek;)
    Level 20  
    dzięki kolego.

myślałem kilka silniczków na kablu podpiąć to do obudowy każdy na osobnym przełączniku (oczywiście do każdego silniczka wiertło danego rozmiaru na stałe [połączyć np. poxsiliną ])