Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonywanie obwodów drukowanych - wytrawianie i co dalej

06 Feb 2009 11:51 6884 37
  • Level 9  
    Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące wykonywania płytek obwodów drukowanych.

Rozumiem wszystko do momentu wytrawiania płytki, zastanawiają mnie późniejsze czynności mające na celu zabezpieczenie płytki.

Z tego co udało mi sie ustalić dobrze jest po wytrawianiu i wierceniu zastosować preparat Flux SK10, i właśnie odnośnie tej czynności chciałbym uzyskać pomoc.

Inetresują mnie zagadnienia takie jak:

- w jaki sposób nakładać powłokę
    - czy zabezpieczać płytkę (pola lutownicze) przed nakładaniem powłoki
    - czy zmywac powłokę z pól lutowniczych
    - czy cynować pola lutkownicze (przed, po nałożeniu powłoki)

Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc, oraz za wszelkie materiały odnośnie poruszonego zagadnienia.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 17  
    Osobiście stosuję metodę z czasów króla Ćwieczka (ale skuteczną) - roztwór kalafonii w spirytusie (np. denaturacie) nakładany na wyczyszczone drobnym papierem ściernym ścieżki.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    Dziękuje bardzo za odpowiedzi, ale najbardziej interesuje mnie użycie Flux Sk10 do którego mam bardzo łatwy dostęp.

Interesują mnie po kolei czynności jakie należy wykonać po wytrawianiu, nie chciał bym zepsuć płytki, jako że będzie to mój pierwszy raz.
  • Level 32  
    Gryzonek wrote:

Z tego co udało mi sie ustalić dobrze jest po wytrawianiu i wierceniu zastosować preparat Flux SK10, i właśnie odnośnie tej czynności chciałbym uzyskać pomoc.

Jest to bardzo dobry i wcale nie tani środek poczytaj :
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/70942/flux+sk10.html
    Pozdrawiam .
  • Level 20  
    Ja sam dopiero zaczynam moją i nie wiem, czy ta kalafonia w sprau może coś dać, ale słyszałem wiele o kalafonii rozrobionej w spirytusie (i to były dobre rzeczy), a kiedyś czytałem na forum (nie na tym) o tym, że kalafonia po pewnym czasie zaczyna przewodzić prąd. Nie wiem ile w tym prawdy, ale może ktoś stosował kalafonię i powie mi, czy to prawda.

z góry dzięki za podpowiedz ;)

Ps.co taniej wychodzi kalafonia + spirytus czy kalafonia w sprau

Dodano po 13 [minuty]:

Gryzonek wrote:
    Interesują mnie po kolei czynności jakie należy wykonać po wytrawianiu, nie chciał bym zepsuć płytki, jako że będzie to mój pierwszy raz.

Czytałem na forum, że pierwszą płytkę to robi się bardzo prostą np. 3 diody LED połączone z sobą, zasilane z baterii. Najlepiej wszystko polutować ( żeby nie zepsuć płytki przy lutowaniu).

================================================================
    Czy do zabezpieczania płytek wystarczy coś takiego http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/3436/pasta+kalafonia.html , czy trzeba do tego coś dodać? Proszę o szybką odpowiedź.
  • Level 26  
    Tak - może być. Tylko musisz ją rozpuścić w IPA albo denaturacie - bo sama pasta jest dość gęsta.

Oczywiście mówimy o zabezpieczeniu przed utlenianiem i ew. ułatwieniu lutowania.

Ta pasta ma też tą wadę, że wymaga mycia płytki po lutowaniu. Ale za to tania jest.
  • Level 20  
    a gęstą nie idzie?
  • Level 26  
    Jak kto lubi. Ja wolę rzadką. :)
  • Level 10  
    FLUX SK 10 - zobacz tu
    AKTYWNA KALAFONIA DO ZABEZPIECZANIA PŁYTEK DRUKOWANYCH
    FLUX SK 10 to doskonały środek pomocny przy lutowaniu zawierający kalafonię w sprayu. Zabezpiecza płytki drukowane przed utlenianiem.
    Może być używany podczas produkcji, naprawy, konserwacji i serwisu.
    Długotrwałe składowanie płytek drukowanych może spowodować utrudnienie podczas lutowania wskutek utleniania się produktów lutowniczych. Lutowanie wymaga wtedy szczególnego wysiłku i często powadzi do powstawania tzw. „zimnych lutów”. Aby tegouniknąć należy użyć FLUX SK 10 – kalafonii w sprayu.
    WŁAŚCIWOŚCI
    • Odpowiada wymaganiom DIN 8511 F-SW31.
    • Pozwala na szybsze lutowanie.
    • Zapobiega „zimnym lutom” i chwilowym
    przegrzaniem podczas lutowania.
    • Chroni płytkę przed korozją podczas składowania.
    • Łatwy w użyciu.
    ZASTOSOWANIE
    • Może być używany przy produkcji płytek drukowanych bezpośrednio po trawieniu.
    Zapobiega to utlenianiu przewodników,zabrudzeniom spowodowanym poceniem rąk lub śladami tłuszczu, zdarzającymi się podczas montażu.
    • Zapewnia dobre rozprowadzenie lutowia.
    • Używany do lutowania mocno utlenionych
    powierzchni, m. in. styków baterii.

Należy nakładać równomiernie z odległości ok. 20-25cm
  • Level 29  
    Ja używam fluxa z powodzeniem.
    U mnie kolejność jest taka (wykonuje płytki z zastosowaniem Positiva20).
    Przycięcie płytki z nadmiarem.
    Przeszlifowanie papierem ściernym o granulacji 1500 pod wodą.
    Zmycie płytki acetonem.
    Natryśnięcie Positiv 20.
    Suszenie dobę jako, że nie mam odpowiedniego pieca.
    Naświetlanie.
    Wytrawienie emulsji w NaOH.
    Wytrawienie w chlorku.
    Po wytrawieniu płytki zmycie acetonem pozostałej emulsji.
    Wiercenie.
    Docięcie płytki na wymiar.
    Przetarcie delikatnie papierkiem pod wodą.
    Zmycie acetonem.
    Natrysk Fluxem i suszenie.
    Tak wykonana płytka dobrze się lutuje.
    Po lutowaniu też warto prysnąć fluxem aby zapobiec utlenianiu miedzi i punktów lutowniczych.
  • Level 26  
    Po lutowaniu to lepiej lakierem do pokrywania po lutowaniu.
  • Level 9  
    Witam

Czy kalafonię aktywną można mieszać ze spirytusem, czy
    tylko zwykłą kalafonię?

Pozdrawiam
  • Level 20  
    niewiem ale tak czytałem nainnym forum lecz według mnie według swojego uznania
  • Level 26  
    No właśnie. Aktywna rozpuszczona w spirytusie działa tak samo dobrze, jak nie lepiej od zwykłej.
  • Level 10  
    a czy można zastosować inną metodę ochrony płytki przed utlenianiem, tzn. tani bezbarwny lakier do paznokci?
  • Level 26  
    No ale jak będziesz lutował jeżeli pokryjesz lakierem? Chodzi o to by tak zabezpieczyć pola lutownicze by się nie utleniły. Po to by dobrze się lutowało później.

Kalafonia w spirytusie jest ok. Są też gotowe roztwory do powlekania. Albo można powlekać metalami. Ale to w warunkach domowych trudne.
  • Level 10  
    Czyli sproszkowaną kalafonię zalać odrobiną spirytusu, wymieszać i można smarować wytrawioną płytkę, tak?
  • Level 26  
    Tak. :) Nie musi być taka odrobina - możesz użyć więcej i wlać do jakiegoś pojemniczka na później.
  • Level 20  
    buamazur wrote:
    a czy można zastosować inną metodę ochrony płytki przed utlenianiem, tzn. tani bezbarwny lakier do paznokci?

pgoral wrote:
    No ale jak będziesz lutował jeżeli pokryjesz lakierem? Chodzi o to by tak zabezpieczyć pola lutownicze by się nie utleniły. Po to by dobrze się lutowało później.

Kalafonia w spirytusie jest ok. Są też gotowe roztwory do powlekania. Albo można powlekać metalami. Ale to w warunkach domowych trudne.

lakierem można ale dopiero pozlutowaniu ale lepiej kolorowym bo jak byś potem chciał nanieść poprawkę (dolutować coś ) no to go musisz zmyć zmywaczem do paznokci

a co do lutowania to lutujesz najpierw ( przed pokryciem lakierem ) można zwykłą cyną z topnikiem
  • Level 26  
    Tzn. mam wrażenie, że Buamazur pytał o zabezpieczenie wykonanej płytki celem późniejszego polutowania. Jeżeli już po lutowaniu to można lakierem. Są też specjalne lakiery do zabezpieczania płytek. Mają m.in. taką właściwość, że można robić poprawki lutownicą bez zmywania lakieru.
  • Level 10  
    przepraszam, nie sprecyzowałem pytania, chodziło mi o zabezpieczenie po lutowaniu ;) a lutować umiem, mam miękką cynę i kalafonię ;) pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi, ale nie zamierzam stosować "specjalnych lakierów" bo potrzebuję wytrawić i polutować tylko jedną małą płytkę (sterownik do diod RGB na LM 337)
  • Level 26  
    Myślę, że jak niczym nie zabezpieczysz to nic złego się nie stanie. Chyba, że chcesz to w jakichś specjalnych warunkach używać lub przechowywać. To wtedy jak tak pojedynczo to dowolnym lakierem w spray, albo nawet do paznokci.
  • Level 13  
    a takie głupie pytanie jakiej średnicy wiertła użyć do wiercenia w tych płytkach i czy wiercić jaką wiertarką?? ręczną odp prosiłbym najlepiej na e-maila doniokonin(malpa)op.pl z góry thx
  • Level 26  
    Xseries wrote:
    a takie głupie pytanie jakiej średnicy wiertła użyć do wiercenia w tych płytkach i czy wiercić jaką wiertarką??

Otwory zależnie od grubości nóżek elementow.
    Proponuje zakupić 0,8mm, 1mm i 1,4mm

A co do wiertarki to polecam: Link. Taka wiertareczka cieszy się zaufaniem wielu elektroników.

Xseries wrote:
    odp prosiłbym najlepiej na e-maila doniokonin(małpa)op.pl z góry thx

"Takie rzeczy to tylko w Erze"
  • Level 10  
    hmm nieźle ktoś pomyślał o takiej wiertareczce ;) idę poszukać silniczka ;)
  • Level 26  
    Ew. takie z supermarketu za 30-40 zł po kupieniu wierteł z szerszym trzonkiem (np. na allegro) lub oprawek do cieńszych wierteł (j.w.) doskonale sobie radzą.
  • Level 10  
    po co na alledrogo szukać i dodatkowo płacić za przesyłkę(a raczej przepłacać) wystarczy się przejść do sklepu z art metalowymi, ja kupiłem takie po 1zł/szt