Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonywanie i przywracanie obrazów dysków w systemach Linux

06 Lut 2009 12:45 11237 9
  • Poziom 28  
    Zauważyłem, że w systemie Windows już po uruchomieniu dysku mającym założoną i sprawną dla systemu partycję, zakładany jest folder System Volume Information. Nawet, jak wyłączyłem przywracanie systemu, to ten folder się pojawił na partycji, którą formatowałem i jakiś czas używałem.

Istniejących folderów tego typu nie mogę skasować, a niby nie są potrzebne, jak jest wyłączone przywracanie systemu.

Z tego wynika prosty wniosek, że lepiej nie podłączać pod Windows XP dysku, z którym jest problem (założenie wspomnianego folderu zniczczy część danych, które znajdują się w obszarze oznaczonym jako wolne miejsce).

W systemie Windows 2000 i starszych ten problem nie istnieje, natomiast tam nie można obsłużyć dysków większych niż 128GB. A program DMDE wykona obraz nawet, jak system plików jest zupełnie obcy dla systemu, bo kopia posektorowa polega na odwzorowaniu poszczególnych bitów z talerzy dysku, w tym przypadku dysk można traktować jako jeden ciąg bitów o ustalonej długości.

W takim razie chodzi mi o wykonywanie obrazów w systemach innych niż Windows lub bez systemu operacyjnego, ale, żeby mozna było wykonać obraz z każdego dysku.

Program Copyr wydaje się być dobry, ale ten nie obsługuje dysków wiekszych od 128GB.

Natomiast dobry wydaje się być Linux. Nie ma on prawa wykonać jakiegokolwiek zapisu na dysku, jeżeli nie jest wykonana komenda MOUNT dla tego dysku (system Linux widzi dysk jako katalog, wewnątrz którego jest zawartość partycji).

W takim razie, czy jest program, który bez problemu wykona kopię posektorową do pliku działający w systemie Linux? A może jest dystrybucja Linux specjalizowana do odzyskiwania danych?

Ale głównie chodzi mi o to, żeby podłączyć dysk, z którym jest problem, uruchomić Linux, w nim wykonać kopię, wyłączyć komputer, odłączyć dysk, a potem uruchomić Windows, czy inny system i pracować na obrazie dysku.
  • Poziom 29  
    Z powodzeniem kopiowałem dyski pod linuxem komendą:
    dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=100M
    sda to pierwszy dysk serial ATA, sdb - drugi. Oba miały taką samą pojemność i nie było problemów. jeśli dyski to IDE trzeba użyć oznaczeń /dev/hda i /dev/hdb
    parametr bs=100M oznacza kopiowanie blokami po 100 megabajtów.
    kopiowane są pojedyncze bloki, więc wszystko, włącznie z miejscem wolnym.
  • Poziom 28  
    Czy to działa w każdej dystrybucji? Jeżeli tak, to najlepiej wykorzystać jakąś LiveCD.

Czy jak wykonam:
    dd if=/dev/sda of=/dev/sdb/xxx/obraz.img bs=100M

...a może:
    dd if=/dev/sda /dev/sdb/xxx/obraz.img bs=100M

gdzie xxx to nazwa folderu reprezentującego konkretną partycję dysku,

to czy dostanę plik obraz.img w katalogu głównym na drugim dysku sdb, zakładając, że ten dysk ma system plików NTFS i ma więcej wolnego miejsca, niż pojemność dysku źródłowego razem z danymi "organizacyjnymi" (MBR, tablica partycji, itd.)?

Dużo bardziej interesuje mnie zgranie sektorów dysku do pliku niż na drugi dysk, a dla programu takiego, jak DMDE, nie ma żadnej różnicy, czy wczytamy dysk, czy obraz.

Czy DMDE pracuje bezbłędnie w środowisku WINE w Linuxie?
  • Poziom 29  
    polecenie dd kopiuje bloki danych. Kopiowałem dysk na dysk, ale nie widzę przeszkód żeby jednym z urządzeń był plik, bo urządzenia w linuxie są w zasadzie traktowane jak pliki. Nie próbowałem, ale powinno się udać polecenie:
    dd if=/dev/sda of=nazwapliku.img bs=100M
    nazwapliku powinna być pełną nazwą pliku, np. /home/pelnanazwa.img
    Partycje ntfs do niedawna nie były w pełni obsługiwane, ale nowsza dystrybucja powinna sobie poradzić. Ewentualnie na pewno będzie działać na FAT32.
    Partycję musisz podmontować, np. do /mnt/jakaspartycja
    polecenie wyglądac będzie wtedy:
    dd if=/dev/sda of=/mnt/jakaspartycja/nazwapliku.img bs=100M
    Nie znam DMDE.

Dodano po 4 [minuty]:

Powinno działać też z jakiegoś liveCD, wejdź w tryb ratunkowy, żeby całego linuxa z grafiką nie ładować.
    Jeśłi uda Ci się podmontowac dysk, to prawdopodobnie uda się wszystko. Gdyby się nie udało, to być może nie załadowano modułów do obsługi kontrolera dysku. Wtedy można spróbować inny LiveCD
  • Poziom 11  
    Gotowy program partimage robi kopię wraz z możliwością kompresji polecam (dostępny w wiekszości dystrybucji) PS. partycji do skopiowania NIE MONTUJEMY!
  • Poziom 26  
    polecam wcześniej użyć komendy hdparm o ile odpalamy jakiś liveCD - często potrafi to bardzo przyspieszyć kopiowanie.
  • Poziom 19  
    Partimage owszem, ale koleg autor pyta o:

Cytat:
    W takim razie, czy jest program, który bez problemu wykona kopię posektorową do pliku działający w systemie Linux?

Zatem chodzi o dd. Obrazy dysku robi się bez problemu - są to obrazy całego urządzenia. Kolega niżej podał poprawną składnię:

Code:
    dd if=/dev/sda of=/mnt/jakaspartycja/nazwapliku.img bs=100M 

Nie wiem tylko jak się ma rozmiar bloku (bs) do ostatniego bloku czytanego z urządzenia. Moje obrazy zawsze robiłem nie podając rozmiaru bloku (wtedy domyślnie bs=512B).

p.s. Jak masz problemy z wolnym miejscem na dysku, można kompresować "w locie":

Code:
    dd if=/dev/hda1 | gzip > backup.gz
  • Poziom 28  
    Głównym celem tego tematu z mojej strony jest pytanie o wykonywanie obrazu tego dysku.

Jak można przeczytać w trzecim poście od góry https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html , ważne jest, żeby obraz był wykonywany poza systemem Windows, bo ten system dokonuje niekontrolowanego zapisu na dysk podczas uruchamiania się.

Co prawda, są specjalizowane programy, które służą tylko tej jednej czynności, jednym z nich jest dobrze znany program Copyr, tylko główną wadą tego programu jest brak obsługi dysków SATA i dysków powyżej 128GB.

Jednak zauważyłem, że istnieje wersja DMDE pracująca pod DOS. Pomyślałem, że można nagrać płytkę startową zawierającą system FreeDos lub OpenDos (wydaje mi się, że któryś z nich może obsłużyć dyski większe niż 128GB) oraz DMDE. Potem wystartować komputer z tej płytki. Dos (w odróżnieniu od Windows) nie dokonuje niekontrolowanego zapisu na dyskach podczas startu. W tym komputerze musi być dysk o większej pojemności niż dysk, z którego chcemy wyciągnąć dane oraz być sformatowany w systemie FAT32. Tylko jest taka, wada, że maksymalny pojedynczy plik ma 4GB, więc obraz trzeba robić we fragmentach po 4GB.

Jednak mam pytanie: Czy DMDE w wersji dla DOS odpalony pod DOS obsługuje dyski powyżej 128GB?