Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie cewek komórkowych

06 Lut 2009 13:44 8224 17
  • Poziom 19  
    Witam!
    Pomimo jakiegos doswiadczenia w nawijaniu cewek nie mam pomyslu w jaki sposob nawinac stosunkowo prosto cewke koszykowo. Chodzi o odtworzenie cewek dlugofalowych w odbiorniku DKE, moj egzemplarz ma niestety zjedzone wszystko przez gryzonie. Tutaj jest link w ktorym mozna zobaczyc jak wygladaja oryginalnie takie cewki http://www.antiqueradio.org/art/Kleinempfaenger05.jpg (po lewej na dole).
    Pozdrawiam!
  • Admin Grupy Retro
    Jakie są wymiary tej cewki? Popróbować możesz tak, jak na załączonym obrazku. Pochodzi z książki Poradnik radioamatora. wiadomości ogólne i części radiowe M. Szczurka

Nawijanie cewek komórkowych
  • Poziom 19  
    Mam ta ksiazke, ale wydaje mi sie ze to jednak nie to - to jest opis wykonywania "samodzielnych" cewek, bez karkasu, natomiast ja musze nawijac na karkasie - ten oryginalny ma ok 1,5cm srednicy.
  • Admin Grupy Retro
    Możesz przecież tak dobrać wałek, by po nawinięciu na nim cewki można ją było założyć na oryginalny karkas. Dodatkowe nasycenie jej np. lakierem powinno zapobieżyć jej rozwinięciu się.
  • Poziom 19  
    Zgoda. Ale zastanawiam sie jak fabrycznie nawijano takie cewki, ponoc nawijali je od razu na karkasie. Napewno robila to jakas maszyna, tylko w jaki sposob ze te uzwojenia, w koncu wielowarstwowe nie rozjezdzaly sie.
  • Poziom 37  
    W książce Henryka Borowskiego Cewki do odbiorników jest szczegółowo opisana bardzo prosta, ręczna nawijarka do cewek komórkowych, krzyżowych i krótkich cewek warstwowych.

Opis dosyć szczegółowy, wraz z rysunkami i sposobem montażu, uruchomienia i próby technicznej.

Jak będziesz zainteresowany, to wrzucę skany.
  • Poziom 19  
    Tak! Poprosze o te skany. To jedyna pozycja ksiazkowa ktorej nie mam...
  • Admin Grupy Retro
    Owszem, nawet chałupnicza budowa takiej maszyny jest prosta (jeden silnik krokowy do obracania karkasu, drugi do posuwania drutu) natomiast zasada działania już nieco mniej. Chodzi o to, by drut przesunął się w czasie niepełnego obrotu z prawa na lewo lub odwrotnie.
    Przykład: silnik obracający karkasem ma 24 kroki/obrót. W czasie wykonywania obrotu przesuwa się uchwyt prowadzący drut. Po 23 krokach drucik dojeżdża do przeciwległej strony nawijanej cewki. Po kolejnych 23 krokach drucik powróci na drugą stronę ceweczki. I tak dalej...
    Kluczem do trzymania się w kupie był mocny naciąg drutu, choć w warunkach amatorskich nasycenie cewki jakimś lepiszczem nie powinno być grzechem.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Zamieszczam cały opis wraz z rysunkami. Jest to w .jpg, 300dpi, tak ze bardzo czytelne.
  • Poziom 16  
    Pleno a tak spytam przez ciekawość, czy trud jaki chcesz włożyć w nawijanie w taki sposób cewki, wynika z przyczyn estetyczno-kolekcjonerskich czy tylko dotrzymaniu jej własności elektrycznych, tzn. małej pojemności własnej.
  • Poziom 19  
    Chodzi o wzgledy estetyczno - kolekcjonerskie:) poniewaz reszta cewek jest ok wiec nie chce aby ta jakos razila krzywym masowym nawinieciem. Zastanawiam sie czy jednak da sie to jakos "od reki" nawinac na tym trzpieniu... Mysle ze w przypadku tej jednoobwodowki nie byloby az tak znaczacej roznicy w odbiorze audycji z cewka nawinieta takim czy innym sposobem. Wiadomo ze moze zmienic sie nieco zakres przestrajania i zmalec dobroc, ale tu chyba naprawde nie jest to istotne.
    Dziekuje za skany!
  • Poziom 27  
    Podłączam się do tematu: Potrzebuję cewkę fal długich obwodu wejściowego do OR PRELUDIUM. Czy ktoś może mi to zrobić ? Czy ktoś z kolegów dysponuje dobrą nawijarką do tych cewek nawijanych koszykowo. Kiedyś robił to zakład w Łosicach /polfer/, ale te nawijarki gdzieś zniknęły.
  • Poziom 21  
    Ja nawijam masowo, przy dużej liczbie zwojów (fale długie) robię podkładki z bakelitu lub twardego kartonu 2szt, wciskam je na karkas i między nimi nawijam cewki- masowo.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    TELERADIOMECHANIKA napisał:
    Potrzebuję cewkę fal długich obwodu wejściowego...Czy ktoś może mi to zrobić ? Czy ktoś z kolegów dysponuje dobrą nawijarką do tych cewek nawijanych koszykowo.
    Ostatni raz widziałem działającą nawijarkę do cewek koszykowych w Zakładach Kasprzaka ok. 1967 roku.Też mnie dziwi,ze nikt takiej zabawki nie zostawił dla potomnych,kupowałem maszyny w różnych likwidowanych zakładach ale nie widziałem NIGDY potem takiej nawijarki...
  • Poziom 27  
    To by się zgadzało, bo do tego roku były produkowane takie radia, gdzie trzeba było cewki nawijać, a zakład w Woźnikach k/Łosic chyba powstał nieco później. A co do tych maszyn- wiele niestety trafiło na złom, ale czy kto wtedy myśłał o tym?

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Tyle problemów z nawinięciem drucika :D
    popatrzcie jak działają kołowrotki wędkarskie - nawijają żyłkę koszowo.
    albo kołowrotko/nawijarki do ręcznych maszyn dziewiarskich, gdzie szpulka jest umieszczona po skosie.

na jednej i drugiej zasadzie nawijano kiedyś cewki koszowe :D
  • Poziom 36  
    wada napisał:
    Tyle problemów z nawinięciem drucika
    Jeśli chcesz nawinąć jednostkowo to możesz się bawić..długo,nawijarki przemysłowe nawijały miliony cewek(np.w Pionierze ok. 9),w końcu cewki tak motane były długo podstawowymi elementami sprzętu, zwłaszcza radiowego,na taśmie montażu sprzętu elementy muszą mieć określoną tolerancję.