Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega88 ATMega8 pobór prądu - dlaczego taki sam.

atom1477 06 Lut 2009 14:58 2911 2
  • #1 06 Lut 2009 14:58
    atom1477
    Poziom 43  

Mam dziwne pytanie.
    Dlaczego ATMega88 ma pobór prądu podobny do ATMega8?

Z datasheeta wynika że powinien być około 2 razy mniejszy niż dla ATMega8 przy tej samej częstotliwości i tym samym napięciu zasilania.
    A ja ostatnio zmierzyłem i się zdziwiłem. Przeróżne urządzenia z ATMega88 ciągną tyle samo prądu co inne lub podobne urządzenia z ATMega8.
    Oczywiście jak mierzyłem pobór prądu to odłączałem wszelkie odbiorniki prądu od pinów procesora, a prąd mierzyłem za stabilizatorem bezpośrednio na pinie VCC i AVCC (oczywiście kondensator 100nF był już za amperomierzem).
    Pobór prądu przy różnych napięciach zasilania i różnych częstotliwościach taktowania jest mniej więcej taki jak wynika z datasheeta procesora ATMega8, a powinien być chyba ze dwa razy mniejszy.
    Np. dla ATMega88 przy 5V i 24MHz wynosi jakieś 30mA a powinien wynosić ze 14mA.
    ATMega8 przy 5V i 24MHz, po za tym że ledwo chodzi na 24MHz, też pobiera ze 30mA.
    Może mi ktoś to wyjaśnić?

0 2
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 06 Lut 2009 15:07
    electro_Nick
    Poziom 33  

A czy timery, przerwania, komparatory i inne dodatki w procesorze były powyłączane?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 06 Lut 2009 15:34
    atom1477
    Poziom 43  

Nie.
    Ale w ATMega8 też nie.
    Programy na których testowałem pobór prądu były identyczne (nie licząc innych adresów rejestrów).
    W przykładzie z 5V i 24MHz chodzi ADC i jeden kanał PWM od Timera1.

Tylko w dwóch innych przypadkach programy były inne, ale nie wpłynęło to wynik pomiaru poboru prądu (tzn. wpłynęło ale mikroskopijnie).

0