Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż anteny CB na plastiku - Smart

06 Lut 2009 15:06 7279 9
 • Poziom 2  
  Witam,
  przeszukałem już forum pod kątem montażu anteny bez masy ale pojawia się w tychże wątkach wzmianka jeszcze o przeciwwadze itd.

  Chciałbym zamontować antenę na Smarcie, najlepiej na uchwycie nie wymagającym dziurawienia poszycia - preferowany "naklapowy" - założony na tylną szybę, pytanie tylko czy takie umiejscowienie umożliwi zestrojenie anteny oraz jej w miarę poprawne działanie? Tylna klapa w Smarcie jest w całości wykonana z plastiku, tak jak i dach oraz drzwi...

  Gdzieniegdzie pojawiają się informacje o antenach zero- lub bezmasowych, ale raczej jako ciekawostki, bez bliższych informacji.

  Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie takowego dylematu:)

  Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie w tej materii.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Szymon.
 • Poziom 36  
  smartmover napisał:
  przeszukałem już forum pod kontem montażu anteny bez masy ale pojawia się w tychże wątkach wzmianka jeszcze o przeciwwadze itd.
  Chciałbym zamontować antenę na Smarcie, najlepiej na uchwycie nie wymagającym dziurawienia poszycia - preferowany "naklapowy" - założony na tylnią szybę, pytanie tylko czy takie umiejscowienie umożliwi zestrojenie anteny oraz jej w miarę poprawne działanie? Tylna klapa w Smarcie jest w całości wykonana z plastiku, tak jak i dach oraz drzwi...
  Gdzieniegdzie pojawiają się informacje o antenach zero- lub bezmasowych,ale raczej jako ciekawostki, bez bliższych informacji.
  Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie takowego dylematu:)
  Bez dogłębnych ingerencji i modyfikacji - zapomnij : to że popsujesz CB, czy nawigację to drobiazg, zakłócenie lub uszkodzenie od pola w.cz. elektroniki pojazdowej może się skończyć wypadkiem (w przypadku włączenia nadawania - zwłaszcza w czasie jazdy !) - zwłaszcza w takim pojeździe, który bez elektroniki nie moze poprawnie jeździć i w dodatku sie wywraca...
  Nawet antena DDRR (poszukaj, jest o niej w Sieci) w dorobionej osłonie z tworzywa - bez ekranowania od wpływu tego co pod nią (pasażerowie) i zabezpieczeń przed polem w.cz. elektroniki w pojeździe - w czasie nadawania stworzy zagrożenie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic867433.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1197169.html
  W takim pojeździe mozna zainstalowć antenę i używać radiotelefonu o mocy w.cz. >1W, ale tylko po zabiegach które są związane z wierceniem, wyklejaniem i łączeniem (folia metalowa, blacha, przewody masy, dodatkowe ekrany przewodów, modułów, pierścienie ferrytowe na kable itd) ) - z tapicerem (sufit), elektrykiem samochodowym i wreszcie ze specjalistą od EMC. Muszą oni ze sobę współpracować (lub będzie to jedna osoba...). Nawet jakbyś przerobił radiotelefon CB dla ograniczenia mocy nadajnika np. do 1W lub odłączył mikrofon i używał tylko odbiornika, to zasięg bedzie znikomy, a odbierać będziesz... głównie zakłócenia.
  Bez żadnych przeróbek powinny dać się używać w twoim pojeździe radiotelefony PMR446 (446MHz, 8 kanałów, 0.5W, CTCSS).
  Gdybyś chciał zainstalować CB w Trabancie, Polonezie Trucku - problemów (i mozliwych zagrożeń !) było by wbrew pozorom mniej...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1179767.html
  - - -
  Autokorekta: poprawiłem błędy "drukarskie"
 • Poziom 2  
  Witam,
  dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

  Szkoda, liczyłem na to, że uda mi się jakoś wrazić posiadanego już Presidenta Johnny bodajże do tego gokarta. Niestety na w/w modyfikacje nie ma zbytnio ani czasu ani zbytnio chęci - obawiam się, że porządne i poprawne wykonanie takiej instalacji nie będzie ani proste ani tanie :(

  Pozdrawiam,
  Szymon

  p.s. wcale się nie wywraca ... za często :) :D
 • Poziom 36  
  Napisz do producenta, ze udostępnisz egzemplarz dla badań i pomiarów w celu fabrycznego montażu instalacji CB i nie weźmiesz za to wynagrodzenia... ciekawe co odpiszą... zwłaszcza jak zapytasz się o spełnianie odpowiednich norm EMC przez ich wyrób...

  Na Twoim miejscu natychmiast bym "to" sprzedał i kupił Fiata 126 w dobrym stanie: ma miejsce na antenę CB w metalowej karoserii z przodu na podszybiu (zwykle zmieści się do garażu bez odkręcania anteny dł. 1.5m), też łatwo zaparkować, niskie koszty utrzymania, łatwość parkowania i więcej miejsca niż masz teraz wewnątrz, trwałość i bezpieczeństwo też większe, tanie części i prosta naprawa, może dać dodatkowa radość na śniegu (jak ktoś lubi zabawy z RWD) i trudno go przy tym przewrócić, dodatkowo elektronika w nim nie zgłupieje od byle kilku (a nawet kilkudziesięciu) Wat mocy w.cz. z poprawnie zainstalowanej anteny.... W dodatku będzie coraz droższy (jeśli starszy rocznik i w dobrym stanie). Jak widzisz Twój obecny pojazd nie ma tych cech... Nie obraź się, takie są fakty...
  - - - -
  Autokorekta: poprawiłem błędy literowe
 • Poziom 2  
  Hmm, no to teraz już wiem, że Twoje porady raczej nie przydadzą mi się zbytnio - liczyłem raczej na kogoś komu udało się taki problem rozwiązać a nie kogoś teoretyzującego i to jeszcze bez właściwej wiedzy o problemie ... bez obrazy oczywiście.

  Może jest ktoś, posiadający informację na ten temat ?
 • Poziom 37  
  Hmm, gdybyś pod dach zamontował blache i podłączył masę, powinno to zadziałać i może nawet magnesowa by się utrzymała. Choć jak to będzie działać, to pojęcia nie mam :) wyczytałem taki sposób gdzieś na necie i to ponoć działało.

  Kolega kondensator trochę wystraszył mnie tą informacją o oddziaływaniu CB na elektronikę samochodu, ale taka płyta blachy powinna spokojnie to zaekranować.
  Bo gdyby CB miało takie negatywe oddziaływanie, to przejazd obok samochodu w którym nadaje CB, też byłby niebezpieczny ;)
  Jeśli to nie pomoże, to kup sobie ręczniaka, problemu z anteną nie będzie, oraz z odbiorem bo nic nie będzie ekranowało sygnału ;)
 • Poziom 36  
  Tak się składa, że nie jestem teoretykiem, a wręcz przeciwnie... Ale nie straszyłem, wystarczy przeczytać jakie problemy ludzie sobie sami robią (zwykle głupotą lub niewiedzą) - w linkach o bezpośrednich skutkach i w "najdłuższym wątku" o "zakłóceniach CB w samochodach". Nie chciałbym jednak aby we mnie kiedyś wjechał jakiś amator "anten na magnes" bo zaczął nadawać w czasie jazdy i mu ABS zgłupiał... Co do nadawania z ręcznego CB - mimo ze sprawność "ręcznej" anteny CB jest znikoma, a jej zysk znacznie mniejszy od 0dBd, to niepożądane skutki przy włączeniu nadawania mogą wystąpić również (za to przy odbiorze - zakłócenia od elektroniki pewne prawie jak w banku...). Najgorsze, że to nie musi być zawsze tak samo, i zależeć będzie np. od tego co jednocześnie jest w takim pojeździe włączone i jaki stan mają jakieś jego czujniki. Co do "kawałka blachy"... może i by trochę (!) pomogło >400MHz, a na CB długość fali jest znacznie większa niż cały pojazd, nie mówiąc już o jego dachu...
  Tak więc nawet nie mając analizatora widma, a tylko sondy w.cz, oscyloskop, cęgowe przekładniki oraz materiały użyteczne w EMC, wiedzę i doświadczenie - można spróbować problem ogarnąć. Ale nie "w 5 minut" i "nie "bezinwazyjnie".

  Mimo wszystko jestem ciekawy odpowiedzi od producenta pojazdu (chyba oprócz plastiku w tej karoserii jest jakaś metalowa rama dla bezpieczeństwa ?) co do fabrycznych warunków instalacji radiotelefonów, także na częstotliwości VHF-L, HF (a więc i CB 27MHz), oraz spełniania norm odpowiednich norm EMC na odporność na pola w.cz. jak i na promieniowanie zakłóceń. Jeśli producent wykonał robotę rzetelnie, to jest szansa... nawet na fabryczny bezpłatny montaż w celu pokazania potencjalnym nabywcom dodatkowych zalet pojazdu (bo chyba jeszcze nikt o tym nie wie, że tak można ?)

  Problem istnieje, nawet w krajach gdzie mieszkańcy nie mają zwykle "dziwnych" pomysłów zagrażających bezpieczeństwu innych i swoim; UE zauważyła go już w 1995r, jak jeszcze samochody były mniej "elektroniczne"
  http://www.rsgb.org/emc/pdfs/leaflets/emc6automotivemembers.pdf
  http://www.rsgb.org/emc/news.php
  http://www.autoemc.net/Papers/Government/EMC%20Guidance%20V4.PDF
  http://www.tuv.com/jp/en/emc_of_vehicle_sub_assemblies_e_mark.html
  http://www.tuv.com/jp/en/mandatory_and_non_mandatory_tests_the_esa_list.html
  http://www.tuv.com/jp/en/emc_mark.html (EMC a nie-samochody)
  http://www.autoemc.net/Papers/Other/Beadman_AutoIntier04.pdf
  (uwaga ! to akurat NIE o CB 27MHz: http://www.tuv.com/jp/en/cb_scheme.html )

  Może przesadzam i pojazd Kolegi został sprawdzony, przystosowany i ma stosowne oznaczenia ? (Co nie zmienia faktu że za dużo rzeczy ma stosowne zaświadczenia, a nie nadaje się do niczego...). Nawet jak ma, to prawidłowy i nie anulujący automatycznie spełniania certyfikatów EMC w pojeździe montaż anteny i urządzenia nadawczego na fale o długości 11m w sposób proponowany przez Właściciela pojazdu budzi co najmniej wątpliwości. Dlatego mam nadzieję, że Kolega napisze do producenta (a może i do TUV) i później przedstawi nam tu ich odpowiedzi.

  - - -
  Mkpl-> natężenie pola w.cz. w pojeździe z włączonym na nadawanie radiotelefonem o mocy 4W i anteną nawet prawidłowo zainstalowaną może być rzędu 5...10V/m (!). W przypadku nieprawidłowej instalacji nie będzie mniejsze. Ze wzrostem odległości od pojazdu dość szybko maleje.
 • Poziom 36  
  bazylileszek napisał:
  Nie wiem czy to Ci jakos pomoże ale tu masz jak chlopak przymocowuje antene do CB w smarcie http://smartlandia.pl/viewtopic.php?t=605&postdays=0&postorder=asc&start=20 To jest cabrio ale w normalnym mozesz kabel dac miedzy dach a spoiler na tylnej klapie klucz 13 i robi sie miejsce
  Tak to sobie można kartki przylepiać do lodówki, a nie przyczepiać (bo nie montować...) antenę do pojazdu mającego poruszać się na drodze publicznej. Pisałem czym taka nieodpowiedzialna zabawa grozi (z powodów mechanicznych cały czas i oddziaływania pola w.cz. podczas nadawania), widocznie niektórzy koniecznie się chcą przekonać (i zabranie dowodu rejestracyjnego + mandat to nie najgorsze co może się stać w takim przypadku).
 • Moderator
  Chyba przez rok autor tematu poradził sobie z tą anteną...
  Z resztą od roku nie logował się na forum, więc pewnie nie jest zainteresowany Waszymi poradami.

  Bardzo proszę zwracać uwagę na daty postów.
  Nabijanie liczników starymi tematami będą karane OSTRZEŻENIAMI.
  Proszę o tym pamiętać.