Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory tascom, przeróbka kolumn.

tascom 06 Lut 2009 15:56 2217 4
  • Monitory tascom, przeróbka kolumn.

Pół roku temu kupiłem na allegro 2 kolumny do Amatora3. Niestety głośniki były trochę za słabe i nie dawały rady przy nieco większej głośności. Przez to postanowiłem te kolumny nieco "udoskonalić". Przed przeróbką miały głośniki nisko-tonowe 4? 8W o średnicy 10cm, po przeróbce mają nisko-tonówki JVC (co jest mało prawdopodobne) o rezystancji 6?, mocy ok. 40W i średnicy 13cm. Średnio i wysoko-tonowe zostawiłem takie jak były. Stare głośniki były "nieco" za małe do maskownic, a nowe są akurat na rozmiar maskownic. Przeróbka miała być nisko budżetową, rzeczywiście się to udało.
    Ceny części/elementów:
    Głośniki nisko-tonowe (2szt.) 50zł
    Terminale głośnikowe (2szt.) 2,80zł
    Kondensatory symulujące zwrotnice 3,3?F (zwijane 2szt) 5zł, 4,5?F (elektrolityczne 2szt) miałem
    kable, śruby mocujące, i inne miałem.
    Teraz kilka zdjęć kolumn po przeróbce.
    Monitory tascom, przeróbka kolumn. Monitory tascom, przeróbka kolumn.
    Terminal głośnikowy
    Monitory tascom, przeróbka kolumn.
    Monitory tascom, przeróbka kolumn. Monitory tascom, przeróbka kolumn.

Po tych przeróbkach dźwięk jest dużo lepszy, bas schodzi dosyć nisko, ogólnie kolumny działają świetnie.
    Zdjęć lepszych nie dam rady zrobić, nie każdy ma cyfrówkę ( czasem musi wystarczyć tylko komórka)

Fajne!
  • #2 06 Lut 2009 16:49
    ZBIQ
    Poziom 17  

Ja bym nic nie przerabiał. Kolumna przedtem miała odpowiedni litraż (i tunel/tunele br) pod odpowiedni głośnik.
    Zmieniając głośnik w kolumnie na "jakiś", bez odpowiednich obliczeń i wybraniu optymalnego głośnika nie zagra to dobrze.

Kolumna po przeróbce może i zagra głośno, ale mija się to z celem.

pozdrawiam

• #3 06 Lut 2009 18:04
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Kolega wyżej ma rację- kolumna wcześniej była policzona pod konkretny głośnik (chociaż patrząc na nią, to nie wiem, czy w ogóle ją ktoś policzył, czy po prostu miała być zgrabna i ładnie wyglądać). Głośniki średnio- i wysokotonowe były jakoś oryginalnie zabezpieczone, czy nie? Chociaż do takich jak tutaj są to robienie zwrotnicy chyba nie ma większego sensu. Ale jak już, to nie powinno się stosować elektrolitów. I jak na DIY to taki dosyć mały "wkład własny" w konstrukcję... A mam jeszcze pytanie- ile kosztowały Cię te kolumny?

• #4 06 Lut 2009 20:33
    tascom
    Poziom 11  

Kolumny kosztowały mnie ok 20zł. Liczone to one raczej nie były, wcześniej grały pod jakąś wieżą "made in china", nie było co się po nich spodziewać. Zastosowane "zwrotnice" nie dają jako takiej zmiany barwy dźwięku. Głośniki nie były w żaden sposób oryginalnie zabezpieczone, tylko na średnio i wysokotonowe był dany szeregowo kondensator, na niskotonowy już nie było niczego dopinanego.

• #5 06 Lut 2009 20:40
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

A Ty dałeś kondensatory innej wartości, bo piszesz, że dodawałeś jakieś? Spróbuj jeszcze zabawy z wytłumieniem, np. najzwyklejszą watą, ale tak, aby nie tłumić za końcami rurek BR, chociaż przy tych kolumnach nie wiem, czy będzie jakakolwiek różnica. Ale spróbować nie zaszkodzi :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME