Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

viessman vitopend 100 - zapala się czerwona lampka

panrutek1 15 Lis 2013 22:04 34252 58
  • #31 15 Lis 2013 22:04
    TomD
    Poziom 10  

Szkoda, że bez wpływu na pracę kotła, bo już myślałem, że może mieć to związek z moim problemem:)

• Metalwork
  • #32 13 Cze 2014 12:49
    Slezny
    Poziom 9  

Witam
    posiadam podobny problem moj kocioł to vitopend 100 dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania ( kod bledu 5 migniec)
    z gory dziekuje za pomoc

• #33 13 Cze 2014 17:58
    Nargo
    Poziom 18  

Sygnał płomienia występuje
    przed startem palnika

Telepatycznie nikt tu nie pomoże. Najlepiej skontaktować się z serwisem.

• Metalwork
  • #34 17 Gru 2014 22:02
    birut
    Poziom 21  

Muszę obsłużyć piec Viessman Vitopend 100 dwu funkcyjny z otwartą komora spalania bez wyświetlacza LCD. Jak się robi reset ustawień. Co znaczy znaczek na pokrętle CO , za skalą w kształcie zbiornika z kreską. Czy fabrycznie wszystkie nowe piece mają automatyczny odpowietrznik u góry przy kominie.

• #35 02 Mar 2015 11:43
    dros
    Poziom 11  

Witam.Posiadam kocioł jednofunkcyjny vitopend 100 ma już 8-siem lat.Używam go praktycznie tylko do podgrzania c.w. i bardzo rzadko podczas dużych mrozów zimą
    czyli bardzo rzadko.Ostatno trapiły mnie problemy z błędami , chodzi o czerwona
    kontrolkę .Ponadto piec załączał się na raty załaczać czyli uruchamiał się i gasł i tak 2-3 razy
    zanim zaczał pracować.Zawór trójdrożny zacinał się notorycznie itd.Mialem wezwać sewisanta ale cos mnie podkusiło żeby czyszczenie zrobić samemu i ewentualnie potem zawolać serwisanta.Rozebralem piec na części pierwsze,odkamieniłem zawór trójdrożny złożyłem i na razie spokój.Załącza sie odrazu bez jąkania ,zawór działa jak należy.Moge podeslać fotki co i jak jeśli ktoś chce sie podjąć zamodzielnej naprawy pozdrawiam

• #36 13 Mar 2015 16:47
    Krzypo
    Poziom 1  

Byłbym wdzięczny za te fotki. Mam podobny problem. Pozdrawiam. krzysiek(malpa)werve.pl

• #37 01 Kwi 2015 09:41
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

dros napisał:
    Witam.Posiadam kocioł jednofunkcyjny vitopend 100 ma już 8-siem lat.Używam go praktycznie tylko do podgrzania c.w. i bardzo rzadko podczas dużych mrozów zimą
    czyli bardzo rzadko.Ostatno trapiły mnie problemy z błędami , chodzi o czerwona
    kontrolkę .Ponadto piec załączał się na raty załaczać czyli uruchamiał się i gasł i tak 2-3 razy
    zanim zaczał pracować.Zawór trójdrożny zacinał się notorycznie itd.Mialem wezwać sewisanta ale cos mnie podkusiło żeby czyszczenie zrobić samemu i ewentualnie potem zawolać serwisanta.Rozebralem piec na części pierwsze,odkamieniłem zawór trójdrożny złożyłem i na razie spokój.Załącza sie odrazu bez jąkania ,zawór działa jak należy.Moge podeslać fotki co i jak jeśli ktoś chce sie podjąć zamodzielnej naprawy pozdrawiam

Popraw pisownie.
    Rada dobra ale potencjalnie niebezpieczna.
    Przyczyną jest brak przeglądów (poprawnych przez uprawnione do tego osoby).

• #39 30 Kwi 2015 15:25
    dziubek102

Taka tabelka jest w każdej instrukcji, nie mówi wiele o przyczynach.
    A każde wyjaśnienie i tak wymaga głębszej analizy.

Założyciel tematu dowiedział się co się stało z jego kotłem. Była to woda w wężykach presostatu. Podał dwie istotne w tym wypadku dane, kierunek poszukiwań odczytany z diod, oraz reakcje na wstrząs.
    Ostatni post tez chyba jest jasny był to 8letni "bród".

Ja się dowiedziałem z postu kolegi iż we Wrocławiu jest serwis komercyjny. powiązany z Viessmann, nazwą. :D

Cytat:
    Jeżeli serwis stwierdził u Ciebie usterkę lub awarię płyty głównej, sterownika kotła Viessmann - zadzwoń do nas. Ciekawą alternatywą do nowego sterownika może być używana płyta którą dajemy gwarancję.

ciekawe co nie :D

• #40 14 Paź 2015 07:54
    discharge
    Poziom 12  

Dziś u siebie włączyłem piec Viessmann Vitopend 100 WHE4 przy zakręconym gazie i świeci czerwona lampka przy włączniku z symbolem iskry mimo że już gaz otworzyłem. Kod błędu (iskra) 14. Instrukcja mówi ze błąd modułu zapłonowego. I rzeczywiście nie słychać pykania przy uruchamianiu. Zielona wcale się nie świeci ale pompa chodzi. Proszę o podpowiedź czy można jakoś to zresetować?

• #41 14 Paź 2015 13:44
    dziubek102

Mniej czasu byś poświęcił odnajdując instrukcje obsługi.
    strona 22Link

• #42 14 Paź 2015 17:16
    discharge
    Poziom 12  

Tak rano robiłem ale to nie poskutkowało. Ale spróbuję o 19 mając już pewność. Może to pomoże. Dzięki za odpowiedź.

O 19:50
    Nie pomogło. Czerwona świeci od samego włączenia.
    Może jakieś pomysły?

• #43 14 Paź 2015 20:24
    dziubek102

Jeśli lampka gaśnie , a przy uruchamianiu ponownie się zapala to padł układ zapłonowy.

• #44 14 Paź 2015 21:45
    discharge
    Poziom 12  

Możliwe, że padł z powodu uruchomienia z zakręconym zaworem od gazu? Przez ok 2-3 minuty latem wodę do wanny gdy gaz był zakręcony.

• #45 14 Paź 2015 23:00
    dziubek102

Kolego albo resetujesz to źle, albo powinieneś grać w totka :D

Naciśniecie resetu powinno spowodować zgaśnięcie czerwonej lampki pioruna.
    Kocioł powinien zacząć pracować.
    Reset to nie to samo co OFF.
    Jeśli jednak z zielonej przechodzi w czerwoną bez próby zapalenia to serwis.i do kolektury.

• #46 14 Paź 2015 23:16
    discharge
    Poziom 12  

Jest tak. Włączam i mam czerwoną. Naciskam reset i wszystko gaśnie. Z powrotem się włącza (tym razem samo) i od razu mam czerwoną.

• #47 27 Maj 2016 23:28
    danieand
    Poziom 9  

Mam problem z Vitopend 100-W dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania WH1B. Gdy piec dłużej nie chodzi pierwsze odpalenie (przy włączeniu ogrzewanie lub pobieraniu c.w.u.) nie jest właściwe, gaz leci ale odpala się z opóźnieniem po kliku sekundach iskrzenia układu zapłonowego i to cały gaz który wtedy się nagromadził w komorze spalania. Czasem po takiej próbie zapala się na stałe (do wył. i zał. kotła) czerwona lampka. Piec był uruchamiany 6 m-cy temu przez serwisanta i na początku było ok. Odkręciłem osłonę komory spalania i przeczyściłem elektrody, ale to nic nie dało. Odległości elektrod są zgodne z instrukcją i iskra jest dość duża. Za drugim i następnym odpalenie palnika nie ma już tego efektu. Co może być przyczyną? Czy może przytkała się jakaś dysza lub jakieś inne zabrudzenie, które to powoduje, a mogę je sam usunąć, czy coś poważniejszego? Z góry dzięki za podpowiedz.

• #48 29 Maj 2016 21:02
    Nargo
    Poziom 18  

Regulacja mocy startowej = potrzebny facet z głową, wiedzą i narzędziami.

• #49 30 Maj 2016 01:39
    danieand
    Poziom 9  

Zrobione (sam zrobiłem) i od 2 dni jest ok, ustawiona moc górna i dolna była ok :), wystarczyło przeczyścić wszystkie 12 dysz (najprawdopodobniej by równomiernie podawało gaz). Dzięki za pomoc :).

• #50 26 Lip 2018 21:54
    zales.vip
    Poziom 14  

Witam.
    Prośba o podpowiedź. Kolega robił remont-tym wymieniał grzejniki. Po założeniu zostały odpowietrzone przez hydraulika i ciśnienie na kotle pokazywało 1,7 bara. Dziś postanowił odpalić piec - włączył go do sieci i odkręcił cwu po czym po chwili usłyszał głośny hałas z pieca i wywaliło błąd. Okazało się że odpalał piec z zakreconymi zaworami dopływu i powrotu. Po ich otwarciu jest już chyba za późno. Teraz cały czas wywala czerwoną kontrolkę bezpośrednio po włączeniu pieca do sieci. Pompa obiegowa gorąca jak diabli, a po włączeniu pieca w trybie górnej znamionowej mocy grzewczej piec niby się odpala ale natychmiast rośnie ciśnienie na manometrze. Napięcie do pompy dochodzi.Odczyt błędu - jedno mignięcie czerwonej kontrolki na 10sek.
    Pompa padła? Ktoś? Coś?

• #51 26 Lip 2018 22:51
    goldzik15
    Poziom 14  

Zblokowany wirnik? Ten kocioł z tego co pamiętam nie powinien wystartować z zablokowaną pompą, ale z zaworami już tak. Warto sprawdzić, ruszyć wirnikiem. Zadziałało STB, uratowało wam tyłek :) Aby odblokować, pokrętło C.O na około sekundę max w prawo i potem do zera na max. Jako że znacie przyczynę zadziałania STB, już wiecie jak skasować, w razie pojawiania się znów takich problemów wezwać serwis!

• #52 26 Lip 2018 23:15
    zales.vip
    Poziom 14  

Próbowałem już resetować błąd w sposób o którym piszesz, czyli przekręcając pokrętło co w prawo i powrót. Niestety bez rezultatu.
    Zablokowany wirnik. Czyli skoro tak nie rusza to pompa do wymiany?

• #53 26 Lip 2018 23:23
    goldzik15
    Poziom 14  

Niekoniecznie. Mechanicznie zblokowanie się wirnika, słaby kondensator pracy w pompie.

• #54 27 Lip 2018 07:28
    zales.vip
    Poziom 14  

A jakiś patent na odblokowanie wirnika? Wykręcenie pompy i mechanicznie nim obrócenie?
    Pytam bo jak się nie uda odblokować to kolega dziś już chce zamawiać nową pompę.

• #55 27 Lip 2018 07:45
    goldzik15
    Poziom 14  

Dekielek na płaski śrubokręt, idealnie na środku osi pompy, odkręcić, może trochę wody popłynąć, i do środka ten sam płaski śrubokręt i bez oporu wirnik powinien się ruszać. Jeżeli stoi i nie idzie go śrubokrętem ruszyć nawet z siłą, wyciągnąć pompę i zobaczyć co się dzieje. Wezwijcie serwis min kupcie pompę za kilka stówek. Zrobi wam diagnozę, a może zostanie kilka stówek w kieszeni.

• #56 27 Lip 2018 11:36
    wnojtek
    Poziom 14  

Jeżeli pompa wcześniej działała to mało prawdopodobne że przez chwilowe przegrzanie się zablokowała. Co znaczy że reset nie przyniósł rezultatu? Czy po resecie kocioł uruchomił się od nowa, wykonał testy podzespołów i błąd wyskoczył ponownie czy może nie stało się nic co świadczyłoby o nieumiejętnym wykonaniu resetu? Może zagotowałeś wodę w kotle i wystarczy go odpowietrzyć? Czy na pewno odkręciłeś wszystkie zawory pod kotłem? Czy instalacja CO jest drożna? Może jest jeszcze jakiś zawór po drodze, może wszystkie grzejniki są zakręcone (sprawdź zawory na zasilaniu i powrocie). Czy ktoś sprawdzał filtr w instalacji? Tak jak pisał goldzik15 jak się nie znasz dobrze to lepiej wezwać serwis zanim kupisz nową pompę, którą jeszcze trzeba będzie jakoś wymienić bez szkody dla kotła.

• #57 27 Lip 2018 12:09
    zales.vip
    Poziom 14  

Po włączeniu pieca do sieci - na krótka chwile zapalają się wszystkie lampki aby po około 1sek zgasła lampka od płomienia, a swieci lampka sygnalizująca że piec jest podłączony i lampka awarii. Po resecie - nic się nie zmienia. Dopytalem kolegi - twierdzi że gdy odkręcił wszystkie zawory - wzrosło ciśnienie na manometrze - bo jak się okazało odkręcił też zawór do dopuszczania wody do kotła. W pewnym momencie piec wypuścił mu trochę wody dołem - pod pompą. Zakładam że ciśnienie zrobiło się za duże.
    Ja jestem bardziej elektronik - automatyk niż hydraulik ale chciałem mu pomóc. Swój - taki sam, naprawiłem, tylko u mnie był problem właśnie elektroniczny.
    Jak dla mnie za dużo niewiadomych sie robi

• #58 27 Lip 2018 13:01
    wnojtek
    Poziom 14  

Przede wszystkim trzeba poprawnie wykonać reset pokrętłem. Jeżeli kompletnie nic się nie dzieje po resecie to znaczy że się nie udało. Trzeba próbować aż uruchomi się od nowa. Wyłączenie zasilania nie równa się resetowi w tym kotle.

• #59 27 Lip 2018 13:19
    zales.vip
    Poziom 14  

goldzik15 - bujnięcie wirnika pomogło. Dzięki za pomoc Tobie przede wszystkim, ale również wszystkim kolegom.