Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy to jest transformator WN??

remiczek 06 Feb 2009 18:53 4809 11
    remiczek
    Level 11  
    Witam.
    Jestem tutaj nowy i elektroniką interesuje się od niedawna, zrobiłem już kilka drobnych zabawek. Od niedawna zainteresowała mnie drabina jakoba i lampa plazmowa. Dużo czytałem na te tematy i postanowiłem dzisiaj zabrać się za zrobienie takiej drabinki.

Najpierw zabrałem się za poszukiwanie transformatora...
    Rozebrałem stary telewizor, iiii.....ku mojemu zdziwieniu zamiast transformatora zobaczyłem takie coś:
    Czy to jest transformator WN??Czy to jest transformator WN??Czy to jest transformator WN??Czy to jest transformator WN??

Proszę powiedzcie mi co to jest? Czy to jest trafo? I czy to może zasilać drabinkę jakoba?

A jeżeli bo nie jest trafo to w jakim jeszcze urządzeniu mogę znaleźć odpowiedni transformator?

Proszę nie dziwić się pytaniami, ale z wysokim napięciem mam pierwszy raz do czynienia.
    User removed account
    User removed account  
    Macosmail
    Level 34  
    Witam. Jest to trafopowielacz. Tak można z niego zrobić drabinę Jakoba. Pozdrawiam.
    niutat
    Level 36  
    Witam, mnie to wygląda na jakiś trafopowielacz i do Twoich celów raczej się nie nada, poszukaj w starych odbiornikach TV, miały transformator WN i prostownik oddzielone.
    ---
    Widzę że koledzy mają inne zdanie, ale widziałem taką próbę i pierwsze wyładowanie kondensatorów zniszczyło diody w powielaczu.
    remiczek
    Level 11  
    Kolego Macosmail mówisz że mogę go wykorzystać do drabiny. Możesz więc zatem powiedzieć jak mam go podłączyć bo za bardzo nie wiem;/ i co będzie mi jeszcze to tego potrzebne?

Dodano po 12 [minuty]:

A teraz tak się zastanawiam czy mógłbym do zasilania z akumulatora 12V albo 2*12V podłączyć zwykła cewkę zapłonawą z jakiegoś samochodu np: z malucha albo z poloneza? i do tej cewki bezpośrednio podłączyć dwa wygięte druty? Będzie to drabina jakoba? Czy trzeba podłączyć po drodze jeszcze jakieś kondensatory, rezystory albo coś innego...?

Ja to jednak mam pecha;/ Rozebrałem już 3 stare telewizory i w 2 znalazłem trafopowielacze, ktoóre nie nadawaja się za bardzo na zrobienie drabinki jakoba albo lampy plazmowej;/ W trzecim znalazłem cos podobnego do trafa WN ale nie jestem pewien czy to jest to więc proszę o pomoc.

Czy element zaznaczony to jest trafo wysokiego napięcia? Dziwią i zastanawiaja mnie jego małe rozmiary.

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
    Macosmail
    Level 34  
    Tak to jest trafo WN bez powielacza dlatego takie małe rozmiary. Pozdrawiam.
    anonymousexd
    Level 24  
    Jeśli jesteś zainteresowany drabiną jacoba zrób ZVS na trafopowielaczu (lampa plazmowa nie zadziała, potrzebuje ona zmiennego napięcia a trafopowielacz ma wbudowaną diode...), a jeśli lampą plazmową zbuduj generator WN z cewki zapłonowej sterowanej przez NE555, wszystkie schematy znajdziesz dzięki opcji "szukaj".

Osobiście na trafopowielaczu uzyskałem około 6 cm wyładowania, na cewce tak samo, więc polecam cewke jako że daje ona napięcie zmienne...!
    User removed account
    User removed account  
    niutat
    Level 36  
    W starych czarno-białych telewizorach nie stosowano powielaczy wiec sam transformator musiał wytworzyć napięcie potrzebne do zasilania kineskopu (w granicach 20kV, w zależności od kineskopu) które było prostowane jednopołówkowo. Powielacz jak sama nazwa wskazuje podnosi napięcie jednocześnie go prostując więc transformator który go zasila może mieć mniejsze napięcie wyjściowe.
    Macosmail
    Level 34  
    Tak dokładnie, ale nadal jest trafem WN, oddzielne trafa do odchylania poziomego i WN stosowane były tylko w nielicznych przypadkach w odbiornikach o dużych przekątnych i wyższej klasy.