Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja zawiasów w laptopie

andrzejlisek 06 Feb 2009 19:21 4329 1
    andrzejlisek
    Level 28  
    Posiadam zużyte zawiasy do matrycy laptopa Toshiba Satellite 4090XCDT. W laptopie mam inne zawiasy, więc sprawa nie jest pilna, ale tych starych zawiasów nie wyrzucałem.

Zanim kupiłem dobre zawiasy (nie mogę napisać, że nowe, bo kupiłem używane z demontażu), próbowałem jakoś naprawić stare.

Słyszałem, że dobrym sposobem jest owinięcie wałka zawiasu taśmą izolacyjną przyciętą na długość wałka, ale ten sposób nie sprawdził się, bo średnica tulejki i wałka były na wcisk, że nie chciał się wcisnąć zawias nawet ze zwykłą taśmą klejącą, a co dopiero izolacyjną. Przygotowanie szerszej taśmy celem zrobienia stożka na wałku nic nie dało, bo taśma pękała.

Potem wpadłem na pomysł, żeby leciutko ścisnąć tulejkę imadłem. uczyniłem to, potem wcisnąłem zawiasy i było dobrze. Jednak po ok. miesiącu wróciło do poprzedniego stanu, czyli wyświetlacz nie trzymał się. A na tulejkach było widać maleńkie pęknięcie. Drugi raz nie próbowałem ściskać.

Teraz przyszedł mi taki pomysł. Wziąć wiertarkę i zwykłe wiertło do metalu o średnicy niewiele większej niż średnica wałka zawiasu. Wiertłem powiększyć nieco średnicę otworu w tulejce. Owinąć wałek taśmą izolacyjną i wcisnąć.

W moim odczuciu regeneracja ma sens tylko wtedy, jeżeli po jej zawiasy będą trzymać po ok. 1000 obrotach (jedno otwarcie plus jedno zamknięcie laptopa to dwa obroty) od regeneracji. Czyli mniej więcej 2 lata, jeżeli laptop będzie używany 5 razy w tygodniu, bez pozostawiania otwartego laptopa na noc.

Ta tulejka, którą chcę rozwiercać wygląda jakby była zrobiona ze znalu. Ale wydaje mi się, że to nie będzie znal, bo co prawda znal się łatwo odlewa, ale nie nadaje się do części mechanicznych bo bardzo lubi pękać. Z jakiego metalu może być zrobiona?

Tak pytam, bo nie wiem, czy te zawiasy trzymać, czy wyrzucić do śmieci.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    niutat
    Level 36  
    Witam, pomysł z rozwierceniem nie jest zły, może zamiast taśmy zastosuj koszulkę termokurczliwą.