Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyświetlić zmienną real ze sterownika S7-300 w iFix'ie

przemek.opalski 06 Lut 2009 20:17 996 4
  • #1 06 Lut 2009 20:17
    przemek.opalski
    Poziom 10  

Witam!

Od tygodnia borykam się z problemem wyświetlenia zmiennej typu real w iFix'ie już opiszę po krótce o co chodzi. Zrobiłem prostą wizualizację dzięki której steruje falownikiem MM440 i silnikiem podłączonym do niego,mogę go załączać,wyłączać,kasować błędy,regulować prędkością,chciałem zrobić na wizualizacji informację zwrotną o np częstotliwości falownika, napisałem prostą funkcję do wymiany danych PKW z falownikiem i odczytuję częstotliwośc wpisuję wartość do MD30 i "wysyłam" to przez OPC server DELTALOGIC do iFix'a jednak w ifixie zamiast np 25,00(Hz) mam 10912345 czyli liczbę typu Integer :( przy okazji chciałem się jeszcze dowiedzieć jak np w PowerTool'u odczytać zmienną z bloku DB??

0 4
  • #2 06 Lut 2009 20:43
    Szacho
    Poziom 14  

Spróbuj zmienić typ danych bloku w drajwerze (datatype), lub też odpowiednio wyskalować dane w bloku PDB. (raczej to pierwsze)

0
  • #3 06 Lut 2009 20:46
    przemek.opalski
    Poziom 10  

Zmieniałem na server,float,unsigned,signed nic nie pomaga może opc server nie obsługuje tego formatu?? a co to jest PDB??Sorry za pytanie ale pierwsza aplikacja w iFix'ie

0
  • #4 06 Lut 2009 20:51
    Szacho
    Poziom 14  

To spróbuj w drajwerze ustawić datatype na unsigned potem otwórz bazę danych iFIX (PDB), otwórz datablock i tam zmień na float, zapisz i przeładuj bazę.

0
  • #5 07 Lut 2009 08:11
    przemek.opalski
    Poziom 10  

Huuuurrraaaa udało się, całą noc siedziałem nad tym i w końcu ruszyło, a zrobiłem to tak (jak by ktoś kiedyś potrzebował). Zrobiłem DB'ka DB1 w nim zmienną typu Real o nazwie "Value" w PowerTool dałem taką ścieżkę dostepu:
    Opal/DB1/Value
    gdzie 'Opal' to nazwa połączenia w konfiguracji OPC servera DELTALOGIC
    datatype=float.
    Odczytuje wartość z MM440 przez funkcję własnego pomysłu i wpisuję do DB i.....włala jak moowi paskal bhhrodnicky :)

0