Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Da radę zrobić radiówkę ?

5M@I_3[ 10 Apr 2004 12:59 3050 27
    5M@I_3[
    Level 12  
    Witam wszystkich !
    Sprawa jest taka, że raczej nie ma dużych szans, żeby w najbliższej przyszłości była u mnie dostępna Neo, DSL albo nawet SDI. Mieszkam na wsi i Tepsie nie opłaca się zakładać u mnie stałego na centrali... Jednak znajomi mieszkający 1,5 km ode mnie mają Neo. Na infolinii i w Telepunkcie też kiwają głowami, że nie wiedzą, że może będzie, żeby zadzwonić za miesiąc itd. (jak to oni).
    Jedynym wyjściem jest dla mnie spróbwać połączyć się radiowo z tymi znajomymi. Nie mam jednak za dużego pojęcia o sieciach, dlatego proszę was o pomoc ! Co i za ile trzeba kupić ? Jaką mam gwarancję, że zadziała ? Jaki ma byc schemat...? :(
    Pomóżcie, bo już szlag człowieka trafia na tym pakiecie !!
    Z góry dzięki za odpowiedzi !
    5M@I_3[
    Level 12  
    no budynków napewno nie ma, ale drzewa mogą być...
    Ja chcę zrobić tak, żeby dać router, a pod niego podłączyć ich kompa normalnie a mojego radiowo... Jak to trzeba rozplanowac i co kupić ?
    przemek.tomala
    Level 22  
    na allegro, dwie radiówki, z antenami, ale 2,4 ghz nie lubi "iść" przez drzewa, nawet bardzo nie lubi...
    Router postawić stary kompa na freesco, wersja 3 obsługuje 3 karty siciowe i modem, a więc dać modem/kartę sieciową, z sygnałem, dać drugą sieciówkę, i po niej podłączyć sygnał do znajomego, dać 3 sieciówkę, radiową, i po tym puścić do siebie, ale jak napisałem, jeśli są drzewa, to masz mały problem
    5M@I_3[
    Level 12  
    już wymyśliłem ze starym że damy maszty na obydwu dachach, powinno dać radę ! Jaki komp to może być ? mam jednego starego, ale to IBM 66MHz na Windowsie 3.11 :D Chyba trzeba coś innego wykombinować !
    przemek.tomala
    Level 22  
    startczy spojnie, ile ma ramu?? nawet dysku tam nie potrzebujesz (może ci się przyda jako dyskietka :D)ściągnij sobie z neta freesco, wgraj na dyskietkę, i w tamtym kompie tylk ostacji dyskietek potrzebujesz
    5M@I_3[
    Level 12  
    ramu ? chyba 16mb, specjalnie dokupione... LOL... jakie anteny najlepiej kupić ? i jakie sieciówki polecasz ?
    przemek.tomala
    Level 22  
    hmm, poszukaj na elektrodzie, które sieciówki doradzają lepsi odemnie w te klocki, ja w sumie w tym temacie troszeczkę słabo obeznany, nie znam dobrych sieciówek, bo nigdy sici na nich nie robiłem, tak samo anteny, ale pgólnie na robieniu sieci się znam
    kajtekph
    Level 17  
    Z tym freesco to nie jest tak prosto jeżeli nie miałeś z tym styczności to nie marnuj czasu tylko kup sobie router D-Linka i po sprawie. Zero kłopotów z zawieszaniem, moze sobie stać na biurku, bardzo prosty w konfiguracji. Przy freesco trzeba troche siedzieć.
    5M@I_3[
    Level 12  
    no niby tak, i chyba tak zrobie, ale koszty ciagle mi ida w góre :D A czy Access Point może robić za router ? od niego dam kabel do anteny i do mnie, a znajomy tylko radiówke sieciową, któa mu złapie z anten AP... (wymyśliłem to jak spałem:lol:)
    elektryk
    Level 42  
    5M@I_3[ wrote:
    A czy Access Point może robić za router ?
    Jeśli ma wbudowany router to TAK.
    5M@I_3[
    Level 12  
    mam jeszcze 1 pytanie - jakie tłumienie ma kabel H1000 ? bo muszę zastosować 15m tego kabla u mnie i ze 20 po drugiej stronie. Anteny kupie ~23dB i może na jakieś drzewo wpaść sygnał... Żeby nie było, że będzie za słaby sygnał... :/
    Świr
    Level 34  
    Będziesz miał zbyt długi kabel - nie będzie linku, albo będzie strasznie słaby. Pozatym jeśli jeszcze będzie drzewo to z taką długością kabla napewno działać niebędzie.
    5M@I_3[
    Level 12  
    no tego sie obawiałem ... :( musze zredukować długość tego kabla ! to jaka max może być ?
    Świr
    Level 34  
    Słuchaj to ciężko powiedzieć jaka - chodzi o to żeby była jak najkrótsza. Najlepiej umieść AP w hermetycznej puszce pod anteną, a wtedy użyjesz możliwie najkrótszego przewodu no i zarazem gwarantowany najlepszy link. Co gorsza po drodze możesz mieć drzewa, a to jest cholerne tłumienie dla fali o f=2,4GHz.
    5M@I_3[
    Level 12  
    z drzewami będzie dobrze, napewno przejdzie sygnał... dzięki za wskazówkę, co do AP. Jedyny problem jest w tym, że gość ma dosyć wysokie drzewa na działce, a właściwie mały lasek, który kurcze trudno będzie ominąć... jeżeli już to wysokim masztem :/ a jak sie będzie trochę bujał na wietrze to też szkodzi ?? :(
    Świr
    Level 34  
    Przez kilka drzew to mi się łączy na 5 km, ale przy długości kabli antena - acces point ok. 50cm H1000. Nie wiem jak to będzie działało przez cały lasek, ale bujający się maszt może trochę pogorszyć sytuacje, ale nie musi. To musisz sprawdzić w praktyce :).
    5M@I_3[
    Level 12  
    bylem dzisiaj u mnie na dachu, myśle że tam na maszcie jakimś 5-metrowym spokojnie ominę takie pojedyńcze drzewa... zmierzyłem odległość - prawie 2km. Co do tego lasku to inaczej nie mogę, niż masztem ! Ale wtedy kabel też będzie miał u mnie 7-8m, a u niego może nawet 10-15m ! ale jak postawie u niego AP w budce, to jak jego radiówka złapie sygnał z piętra niżej ? :/
    Świr
    Level 34  
    U niego też daj AP w szczelnej puszce pod anteną i ok. 50cm H-155. A jego radiówka będzie chodziła super na pełnych parametrach sieci. O to nie musisz się martwić.
    SKBIS
    Level 12  
    Kabel H1000 ma tłumienie ok.2,2dB/10m to spokojnie można dać go 15m (będzie tłumienia 4dB). H155 ma ok. 5dB /10m. @K.M. powinny chodzić na antanach typu YAGI 15dB bez problemu.
    as_szeroka
    Level 13  
    Będzie chodzić. :) Właśnie jestem na takim połączeniu tyle że do serwera. Odległość 6,5KM bez widoczności 8O , od serwera AP kabel 22mb H-1000 antenka parabolic midi, a u mnie parabolic mini i 12 mb H-155 (WL-8305) po drodze "górka+drzewa+domki" a poziom sygnału całkiem niezły (chodzi stabilnie). Poszukaj na www.siecibezprzewodowe.a.pl , jest do dyspozycji kalkulator odległości. Powodzenia, na pewno coś wymyślicie ! :idea:
    5M@I_3[
    Level 12  
    dzięki, dzisiaj jak wróce ze szkoły jeszcze pomyślę :)
    Spajkir
    Level 12  
    wit stary WL nie polecam, chyba ze masz mozliwosc zwrotu sprzetu jesli nie bedzie dzialac. Bawilem sie tym sprzetem i momentami jest z nim parodia. Jesli sa przeszkody na drodze to czasami robi sie ciekawie. Sprobuj 2 zwykle AP polecam EDIMAX lub INTEREPOCH,z opcja WDS do tego 2 antenki kierunkowe jagi lub parabolic. Dam sobie reke uciac jesli nie bedzie chodzic. (fajnym sprzetem jest tez WL-U350 A tylko ze na usb). zajrzyj tez na www.bestpartner.pl
    5M@I_3[
    Level 12  
    wiecie co, możecie sie wreszcie ku*wa zdecydować ? :) raz spoko, raz ze nie bedzie dzialac ! ja musze wylozyc na to 1000zł, a jak ma nie działać to sie powiesze chyba ! to jest dla mnie jedyna nadzieja, sprzętu nie mam od kogo pożyczyć ! :(

PS AP to ja chce linksysa albo D-linka z routerem wbudowanym ;)
    Świr
    Level 34  
    as_szeroka wrote:
    Odległość 6,5KM bez widoczności , od serwera AP kabel 22mb H-1000 antenka parabolic midi, a u mnie parabolic mini i 12 mb H-155 (WL-8305) po drodze "górka+drzewa+domki" a poziom sygnału całkiem niezły (chodzi stabilnie).

Napisz coś więcej o tym wyczynie - jaki sprzęt ma takie osiągi że anteny się niewidzą a połączenie jest. Sam zastosuje taki patent, i do tego jeszcze 22m H-1000.

Mi 5km wyciąga ale na odcinkach po ok. 50cm z każdej strony. Przy dłuższym kablu traciłem linka.
    Spajkir
    Level 12  
    moze maly przykladzik.na 2 iterpooch'ach z jednej strony vector 23dbi na bloku (10 pieter) i z drugiej parabolic 19bdi (okolo wlasna konstrukcja) wyciagnelismy 16km przy jakosci sygnalu 97% i sile sygnalu 53% (tylko ze przez lornetke byl widoczny vector na bloku). przyklad nr2 mielismy poloczyc 2 bloki w odleglosci 1.5km dobra widocznosc tylko duzo dachow pokrytych blacha i drzewo po srodku. na planetach sie nie dalo linka zlapaly a sila sygnalu 11% tak ze dane nie przechodzily, wkurzylismy sie anten nie zmienilismy tylko AP na interpooch. sila sygnalu wzrosla do79% ps.linksys, planet,czy d-link to jeden czart. wystarczy softa zmienic i w obudowie d-linka masz planeta lub odwrotnie(jak chcesz wiedziec wiecej o tym to poszukaj na amerykanskich stronkach). elektryka jest ta sama co najwyzej inne ulozenie elementow na plytce(nie wiem jak z tymi najnowszymi bo juz dawno sie tym nie bawilem).
    Kabla nie dawaj za duzo bo sa na nim strasznie duze straty(przy kablu dlugosci 25m masz straty rzedu 10-16dbi) ten motyw z puszka przy antenie jest sprawdzony i to polecam.
    Spajkir
    Level 12  
    ja bym to zrobil tak: 2karty sieciowe(zwykle), 45m skretki, 3m H1000+koncowki(lub 1-1,5mx2zarobiony),2 puszki chermetyczne, 2 jagi lub parabolic, 2 interpooch. Teraz tak: u kumpla ladujesz jedna sieciowke i ustawiasz na niej udostepnianie polaczenia internetowego. Z niej na dach skretka do AP, ktory jest w chermetycznej puszce. U siebie masz tez na dachu antenke i AP i oczywiscie skretka w dol do Twojego kompa. Ustawiasz AP i siec na Twoim kompie.Teraz tylko sie cieszyc z dostepu do internetu. ps router to przesada po co Ci on?,a i w 1000zl to sie na pewno nie zmiescisz nie zaleznie od tego jaki sprzet zastosujesz.pozdrawiam