Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnika naładowania baterii?

Kirek90 06 Lut 2009 21:56 12841 12
  • #1 06 Lut 2009 21:56
    Kirek90
    Poziom 10  

Potrzebuję wskaźnik, który by pokazywał ile jeszcze bateria będzie działała.
    Dajmy na to podczas ładowania palą się 3 diody, po odłączenia ładowarki palą się 2 a gdy bateria jest słaba to pali się pojedyncza dioda.
    Szukałem czegoś prostego lecz nie znalazłem nic co by temu odpowiadało...
    Brzmi bardzo prosto, ale wykonanie tego to już inna bajka :|

P.S
    Nie znalazłem konkretniejszego działu do tego tematu

0 12
  • #3 06 Lut 2009 22:14
    vgw
    Poziom 15  

a od kiedy laduje sie baterie ???? do ladowania nadaja sie tylko akumulatory - radze siegnac do podstaw fizyki :!:

0
  • #4 06 Lut 2009 22:40
    mkpl
    Poziom 37  

Widzę kolegi się dowcip trzyma...
    Widać ze autor tematu jest początkujący to poco się czepiać terminologi jeśli wiadomo o co chodzi ??

Mniejsza wracając do tematu znalazłem taki schemat
    Naładowana bateria to dioda świeci na zielono im bardziej rozładowana tym kolor coraz bardziej przechodzi w czerwień :D a przynajmniej ja tak rozumuje działanie tego układu

1
  • #5 06 Lut 2009 22:56
    Kirek90
    Poziom 10  

No to niech będzie do sprawdzania poziomu naładowania akumulatora.

Potrzebne do laptopa. Coś si zepsuło i nie wiadomo w ilu % bateria jest rozładowana. Pewnie ktoś powie że do serwisu, ale oni to zrobią i skasują duużo kasy, więc po co mi to :)

U mnie naładowany (akumulator) posiada napięcie 16,80V a rozładowany jeszcze nie sprawdziłem (rozładowany w sensie że już nie uciągnie laptopa)

1
  • #6 06 Lut 2009 23:04
    mkpl
    Poziom 37  

To się tak nie da. Sprawa wygląda tak bateria w lapku ma układ kontrolujący jej prace poziom naładowania rozładowania oraz licznik cykli bateri. Układ ten komunikuje się z płytą główną która steruje ładowaniem bateri oraz zczytuje jej aktualny stan. System zaś zczytuje te informacje z płyty głównej. Więc jesli miałbyś uszkodzony układ w bateri komputer wogóle by jej nie widział ani na niej nie pracował a tymbardziej ładował. Jeśli ładuje i komputer pracuje na bateri znaczy ze od hardwaru jest wszystko ok typo poprostu system sie sypnoł i nie potrafi odczytać aktualnego stanu baterii. Przeinstaluj system i powinno być ok ;)

1
  • #7 06 Lut 2009 23:24
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

vgw napisał:
    a od kiedy laduje sie baterie ???? do ladowania nadaja sie tylko akumulatory

Od momentu kiedy wymyślono układ do ładowania baterii.

PS Przepraszam za złą jakość zdjęcia. Kiedyś "wrzucę" normalny schemat.

0
  • #8 06 Lut 2009 23:50
    Kirek90
    Poziom 10  

Robiłem reinstalke systemu ale to nie pomogło, bateria naładuje się a jak odłączę zasilacz to laptop normalnie pracuje z tym że jak bateria się rozładuje to notebook od razu gaśnie bez żadnych ostrzeżeń, i to jest bardzo denerwujące bo nie wiadomo kiedy padnie.
    Co może być przyczyną tego?

0
  • #9 07 Lut 2009 10:20
    hindoos
    Poziom 23  

A co pokazuje wskaźnik baterii? Powinien mieć jakąś wartość w %, czy może w ogóle go nie masz? Co to za laptop? Jaki system?

0
  • #11 11 Lut 2009 14:46
    vgw
    Poziom 15  

jestem poprostu zwolennikiem używania prawidłowych nazw :idea:

wg mnie sprawa jest jasna - napiecie znamionowe baterii wynosi 1,5V, a napięcie znamionowe akumulatora 1,2V (oczywiście pojedynczego ogniwa).

Oczywiście zgadzam się, że istnieją układy ładowania baterii , ale jest to raczej myśl z przed 20...30 lat, gdy brakowało baterii w sklepie :!:

0
  • #12 11 Lut 2009 16:03
    -RoMan-
    Poziom 42  

Skoro jesteś zwolennikiem używania poprawnych nazw, to dlaczego nazywasz ogniwa pierwotne "bateriami" a masz pretensje do poprawnego nazywania baterii akumulatorów baterią?
    Już nie wspomnę o tym, że napięcie pojedynczego ogniwa 1.2V dotyczy zaledwie dwóch rodzajów akumulatorów. I żaden z nich nie jest powszechnie stosowany we współczesnych laptopach.

0
  • #13 13 Lut 2009 07:48
    00gtw00
    Poziom 15  

W laptopach głównie są ogniwa 3,6V ale mniejsza z tym i szukaniem synonimów dla tego wynalazku :) Zerknij na elektronikę baterii, jeżeli jest eeprom 24CXX to jesteśmy w domu. Lechoo gdzieś wrzucił na elektrodzie programator do tych eepromów składający się z diody i kilku rezystorów podłączany do rs232 jeżeli nie masz jdm lub innego. Wracając do tematu bo opcje są dwie. Odczytać i wyczyścić wpisy w eepromie - program Smart Battery Workshop https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic703352.html lub poszukać wsad fabryczny czy wyczyszczony przez kogoś ;p Powinno Ci pomóc. Jeżeli będziesz czyścił samemu licznik ładowań ustaw na wartość adekwatną do stanu baterii czyli na oko ;) Jak było 300 to daj połowę i będzie dobrze.

Jest trzecia opcja - kup Della lub innego amerykańca tam masz wskaźnik naładowania baterii na baterii fabrycznie :)

1