Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca - kolory w negatywie

arnie 07 Lut 2009 01:07 5344 7
  • #1 07 Lut 2009 01:07
    arnie
    Poziom 17  

Witam.
    Posiadam laptopa HP nx6125 i mam nietypowy problem.
    Przejechałem po laptopie autem i od tego czasu kolory wyświetlane na matrycy są w negatywie.
    Podłączając zewnętrzny monitor, obraz na nim jest OK.
    Po dwóch dniach matryca nie dość że wyświetla w negatywie to jeszcze bardzo słabo (inwerter, świetlówka?) - praktycznie nic nie widać.

Co jest przyczyną wyświetlania obrazu w negatywie?
    Co jest przyczyną utraty jasności?

0 7
  • #3 07 Lut 2009 03:41
    Jareen
    Poziom 21  

z ciekawości spytam jakim samochodem i na jakiej powierzchni przejechałeś owego laptopa :D wiem że ta seria HP slynie z magnezowej obudowy ale ciekawi mnie ile jest w stanie znieść :) U mnie w nc6400 negatyw wywoływała taśma która wysunęła się z matrycy, prześledź jej drogę

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2009 11:33
    katar83
    Poziom 25  

Co do negatywu - zdarza sie tak tez przy mechanicznym uszkodzeniu(tu by sie zgadzalo) potencjometru smd na plytce matrycy elektroniki.
    Efekt jest mniejwiecej taki : https://obrazki.elektroda.pl/34_1220510405.jpg

Mialem taki problem w medonie kiedys.
    Jakkolwiek tasma to tez moze byc.

1
  • #5 07 Lut 2009 13:15
    arnie
    Poziom 17  

To było tak.
    Laptop był zapakowany w plecak. W plecaku poza nim jeszcze był zasilacz i mnóstwo kabli do podłączania się do różnych urządzeń (co inna radiolinia MW to inny kabel).
    Kolega położył plecak za samochodem i pewnie o nim zapomniał. A że było ciemno i zaistniała potrzeba przeparkowania samochodu - chciałem sobie poświecić reflekorami - to wsiadłem w auto i zacząłem cofać. A że był śnieg na ziemi to nieszczególnie poczułem laptopa pod kołem tylnym.
    Auto Opel Corsa.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lut 2009 15:09
    Jareen
    Poziom 21  

tak na oko ze 130 kg na torbe, i matryca nie strzelila, no no... narozbierałem się HP-ków tej serii, sprawdź połączenie taśmy z matrycą, jest tam niby plaster zapobiegający wysuwaniu się złącza ale jest on słabawy i zdarza się że się wysunie (szczególnie jak byłą naprężona obudowa). Możesz też probować naprężać płytkę elektroniki w matrycy i sprawdzić czy to nie owy potencjometr tylko staraj się nie dotykać górnej krawędzi gołej matrycy. No, chyba że chcesz mieć pionowe pasy :)

0
  • #7 07 Lut 2009 21:44
    arnie
    Poziom 17  

Rozebrałem laptopa i okazało że faktycznie potencjometr SMD jest uszkodzony - rozsypał się :)

Jakiej wartości ma być ten potencjometr?
    Za co jest odpowiedzialny?

Puki co zwarłem ten potencjometr i działa.

Na matrycy pojawiły się prześwietlone fragmenty które kształtem odpowiadają ułożony pod matrycą kabel.

0
  • #8 08 Lut 2009 19:50
    katar83
    Poziom 25  

W jakims sklepie elektronicznym powinni miec takie potencjometry, a jak nie to z podobnej zbitej matrycy na pewno da sie wykorzystac. Jakkolwiek z tego co ogolnie sie orientuje widzialem dwa rodzaje tych potencjometrow na roznych matrycach. W kazdej jednak taki byl wiec to nie problem go zalatwic. A do czego on to sam chetnie sie dowiem jesli ktos wie :)

0