Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory BC856B. Wzmocnienie tranzystora, rezystory pod wyświetlacz, test hFE

07 Lut 2009 12:35 3996 17
  • Poziom 15  
    Witam.
    Jestem początkujący i nigdy nie przeglądałem kart katalogowych tranzystorów. Jakie ma wzmocnienie tranzystor BC856B? Nie wiem jakich rezystorów użyć pod wyświetlacz LED. Jakich słów kluczowych szukać w kartach katalogowych? Na czym dokładnie polega test hFE?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    To zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Zapewne nasycenie? W przypadku takich tranzystorów bardziej interesuje Cię prawdopodobnie maksymalny prąd kolektora/emitera jak wzmocnienie prądowe. Ten tranzystor będzie mieć pewnie wzmocnienie koło 200.

I czytanie datasheetów jest jednak przydatne...
  • Poziom 15  
    Wiem, że ich czytanie jest pomocne... jednak nie wiem czego mam w nich szukać. Te tranzystory będą sterować 4-cyfrowym wyświetlaczem LED od zegarka. I po prostu nie wiem jakie rezystory dać.
  • Poziom 19  
    A jako co mają działać te tranzystory? Wciąż nie powiedziałeś... I jaki mikrokontroler/inny układ sterujący. To są ważne informacje.
  • Poziom 15  
    Jak to nie powiedziałem? Przecież napisałem, że do wyświetlaczy LED. To wszystko mówi - oczywiste, że do sterowania cyframi. Procesor to ATmega8, ale to nie ma większego znaczenia.

----------

No tak... a na czym (dokładnie) polega test hFE?
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Wzmocnienie prądowe tranzystora to stosunek prądu kolektora do wywołującego go prądu bazy.
    Współczynnik wzmocnienie prądowego oznacza się przez β lub katalogach Hfe=Ic/Ib

Pomiar (test) wzmocnienie prądowego w multimetrze polega na włożeniu końcówek tranzystora w specjalne do tego stworzenie miejsce i odczytanie wzmocnienie prądowego Hfe jaki posiada dany model tranzystora.
    Trzeba pamiętać ze Hfe nie nie jest stała i zależy od prądu kolektora. Zresztą zależność Hfe od Ic można zobaczyć w katalogu.

Chodź w twoim wypadku, masz tak dobrać rezystor RB by zapewnić nasycenie tranzystora.
    więc wtedy można zobaczyć Uce(sat) w karcie katalogowej i hfemin
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6074062#6074062
  • Poziom 15  
    Chwile... już się pogubiłem. Bo tam o jakichś funkcjach itd. Mam sobie swoje tranzystorki BC856B o wzmocnieniu 200, tak?
    Napięcie zasilania to 5V (4,5 - 5). Potrzebuje sterować wyświetlaczem LED 4-cyfrowym o wspólnej anodzie, który ciągnie 1,5V i na cały przypada ok. 100mA, z czego wnioskuję, że na jedna cyfrę (jeden tranzystor) przypada 25mA. Dobrze mówię?
    I teraz co dalej?
    Skoro mam podłączony emiter do anody cyfry, to muszę mieć na nim te 20mA? Czyli na kolektorze też muszę mieć te 20mA?
  • Pomocny dla użytkowników
    Może najpierw narysuj schemat twojego układu ale bez wartości rezystorów. Podaj typ wyświetlacza.
  • Poziom 15  
    Schemat jest dostępny pod adresem - Link
    Wyświetlacz z Allegro.pl od firmy ARTRONIC, 14mm, green - Link
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    No dobra, od dziś będę stosować takie rozwiązanie. Jest jednak jeden problem, bo zrobiłem już płytkę pod tamten schemat. Wcześniej go publikowałem na forum i mi napisano, że wszystko jest OK. Więc jak wtedy przystosować się pod tamten schemat?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Tranzystory BC856B. Wzmocnienie tranzystora, rezystory pod wyświetlacz, test hFE

http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/BC856_BC857_BC858_6.pdf

hFE BC856B: 220...475

Dobranie rezystorów emiterowych:

5V-1,5V-0,3V=3,2V
    3,2V/25mA=130ohm

Dobranie rezystorów bazowych:

5V-(3,2V+0,6V)=1,2V
    1,2V/0,5mA=2,4kohm
    0,5mA w bazie gwarantuje "lekkie" nasycenie.

Dość nowatorski sposób multipleksowania, tj. multipleksowanie po 7 segmentach (a, b,...,g) jednego z czterech wyświetlaczy 7 segm., a nie jak to zwykle multipleksuje się po kolejnych wyświetlaczach 7 segmentowych.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Sposób multipleksowania jest normalny.
    Załęcza się odpowiedni tranzystor i wykwaterowuje wyjścia a...g. Więc przy prądzie 25mA wyświetlacz nie będzie zbyt dobrze świecił, na dodatek diody połączone są równolegle bez rezystorów.
    Dlatego lepszy jest sposób pokazany przez AndrzejHir.
  • Poziom 15  
    Tak, to prawda - sposób AndrzejHir'a jest lepszy, bo jak sam napisał wyrównuje rozrzuty. Ja wzorowałem się, niestety, na książce P. Góreckiego - Mikrokontrolery dla początkujących.
    Przyjmując, że plexi w miejscu wyświetlacz (a dokładniej w miejscach poszczególnych segmentów) będzię całkowicie przezroczysta, myślę, że jasność będzie idealna.

dwpl napisał 5V-(3,2V+0,6V)=1,4V - to się równa 1,2V ;P
    Wszystkim dziękuję za wypowiedzi.
  • Poziom 15  
    No tak, masz rację ;P
  • Poziom 23  
    Sposób zaprojektowania wymusza sposób multipleksowania.

Gdyby multipleksować "normalnie" jasność poszczególnych wyświetlaczy będzie zależała od ilości właczonych segmentów, a to nie będzie wyglądało zbyt dobrze.
    Dlatego należy multipleksować tak jak opisałem wcześniej. Kod 1 z n na wejściach a, b,...,g, a na bazach dopuszczalne są dowolne stany, ponieważ te 4 źródła prądu 25mA są niezależne między sobą.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_1_z_n
  • Poziom 15  
    AndrzejHir napisał:
    Jeżeli wydajność prądowa wyjść segmentowych dla Portu ATMega8 była by za mała

Ale co to ma do rzeczy, skoro z portu sterującego segmentami nie będzie pobierany prąd, bo on "zwiera do masy".

Dobrze mówię?