Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra 1.6 99r. nietypowy problem z AIRBAG

saly 07 Feb 2009 13:46 6305 8
 • #1
  saly
  Level 32  
  Mam taki problem w tym aucie, auto po wypaku, uderzone w przód, klient kupił je już po naprawie. Lampka od poduszek miała założoną czasówke, poduszka kierowcy i pasażera wystrzelona(zaślepki), napinacze wystrzelone. Czujniki uderzenia bocznego w drzwiach skradzione przez handlarzy, poduchy w fotelach ok. Klient kupił poduszki, napinacze i sensory boczne, wszystko używane. Sensor główny też kupił używany, pochodzący ponoć z takiej samej astry. Wszystko zamontowałem, no i problem, sterownik notuje błędy poduszek w obu fotelach które nie były uszkodzone oraz poduszki przedniej pasażera, w podglądzie parametrów pokazuje 0.0 Ω w tych poduszkach, w których widzi problem, błędów nie da się usunąć. Sprawdziłem gruntownie całą instalację i nic. Jak odłącze poduszki z foteli i poduszkę przednią, czyli te poduchy w których wykrywa błąd to błędy przechodzą do histori i można je usunąć, wtedy lampka poduszek gaśnie, ale w podglądzie parametrów na odłączonych poduszkach nie ma nieskończoności tylko 0.0 Ω i nie notuje żadnych błędów. Nic z tego nie rozumiem. Sterownik orginalnie był założony z numerem 90 520 841 AF SIMENS z niebieskim wtykiem i teraz został założony identyczny.
  Używam Euroscanu i programu VISA, dotąd robiłem w oplach to już kilkanaście razy i żadnych problemów.
  Dodam jeszcze że jak odłącze napinacz czy poduche kierowcy to notuje błędy tych podzespołów i w parameterach jest rezystancja powyżej 6,5 Ω, czyli wszystko prawidłowo. Proszę o podpowiedź czy coś trzeba skonfigurować, czy problem w czym innym.
 • Helpful post
  #2
  bartek_j
  Level 35  
  Coś w wiązce pewnie jest nietegedes. Ewentualnie może ten sterownik nie obsługuje bocznych poduszek i poduszki pasażera (a były w ogóle astry G - bo myślę że o G piszesz bez p. pasażera ?) i ma firmowo oporniki wstawione. W oplu tego akurat nie widziałem, ale w innych autach i owszem.. Zmierz wiązkę, zmierz na pinach sterownika.
 • #3
  saly
  Level 32  
  Od razu też tak pomyślałem i szukałem oporów, sprawdzałem przejścia pin po pinie, kable sprawdzone po parokroć, nie mają przerwy zwarcia ani ani nawet jakieś małej rezystancji między sobą. Astra G ma cztery poduchy i napinacze. jak wyjmę kable z wtyczki sensora to i tak pokazuje zerową rezystancję,jakby strerownik miał w sobie piny pozwierane. Czy jak sterownik jest na jedną poduchę to można go skonfigurować, na cztery. Gdyby był na jedną poduszkę to czemu nie widzi problemu w napinaczu pasażera i sensorach bocznych.
 • #4
  janusz2008
  Level 33  
  Z takiej samej Astry? możliwe, tylko nie w takim zakresie. Poszukaj numeracji sterownika bo może się okazać że jednak nie taki.
 • #5
  saly
  Level 32  
  Robiona przezemnie astra to 1.6 8V 99r., a sensor pochodzi z astry 1.7 disel 98, nr starego i nowego sterownika to numerem 90 520 841 AF identyczne, czy poza tym trzeba jeszcze na jakieś numerki zwracać uwagę. W astrze wtyki są koloru niebieskiego i u mnie takie są. Czy w oznaczeniu można znaleść opis na ile poduszek jest dany sterownik. Mam oryginalną dokumentację od ASTRY G i o tym nic tam nie piszę.
 • #6
  janusz2008
  Level 33  
  Istotne jest kodowanie, masz czym- to sprawdż.
 • #7
  saly
  Level 32  
  Narazie mam tylko EUROSCAN i VISA1.83, do diagnostyki opla wystarcza przynajmniej do starszych modeli, ale nie wiem czy konfiguracje ruszy, jest tam zakładka ecu cnfiguration. Nie wie co z tym zrobić. Gdzie są oznaczenia tego kodowania.
 • Helpful post
  #8
  janusz2008
  Level 33  
  Euroscan nie pokaże Ci kodowania, musisz mieć inny sprzęt.