Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać wartości kondensatora w zwrotnicy.

Lopero 07 Lut 2009 15:10 1464 7
  • #1 07 Lut 2009 15:10
    Lopero
    Poziom 9  

Witam
    Jak dobrać wartość kondensatora w torze tweetera lub woofera w dowolnym filtrze gdy wartości wyliczone różnią się od wartości udostępnych przez daną firmę ( na ile procent rozbieżności mogę sobie pozwolić w torze tweetera i woofera)np. przy filtrze LP/HP- 12/18 db.

Nie mam tu na myśli łączenia szeregowego.

0 7
  • #2 07 Lut 2009 17:37
    fuutro
    Poziom 43  

Kondensatory jak wszystkie inne elementy mają swoją tolerancję wykonania to raz a dwa to to że zawsze możesz złożyć żądaną wartość z innych mniejszych.

0
  • #3 09 Lut 2009 08:00
    Pawel S.
    Poziom 39  

Lopero, sprecyzuj pytania.
    mozesz skladac idealnie wyliczony kondensator z kilku innych ale mija sie to z celem.
    stosujesz najblizszy z typoszeregu i sprawdzasz jak to wyglada i brzmi. jak jest OK to stosujesz

a tak pozatym to tego sie nie wylicza kalkulatorami :P

0
  • #4 10 Lut 2009 10:04
    lyndzik
    Poziom 18  

Witam mam taki problem ponieważ pierwszy raz buduje zwrotnice i nie wiem który drut od cewki ma iść do głośnika a który do terminalu a mianowicie Ten koniec co wchodzi do cewki i na niego są nawijane zwoje ma iść do terminalu a ten co jest na samym wierzchu do głośnika cz odwrotnie bo miałem kiedyś zwrotnice STX I w jednej drut z wieszku szedł do terminalu a w drugiej do głośnika a możne to nie robi różnicy ??

0
  • #5 10 Lut 2009 11:03
    Pawel S.
    Poziom 39  

pomysl logicznie - przeciez tam nie ma zadnej podstawy do tego zeby bylo konkretne podalczenie

podlacz dowolnie byle w obu kolumnach jednakowo (tak dla pewnosci)

0
  • #6 10 Lut 2009 13:17
    lyndzik
    Poziom 18  

no i juz jestem o to doświadczenie mądrzejszy dziękuje i pozdrawiam

Dodano po 48 [sekundy]:

a jeśli chodzi o kondensatory bipolarne to tez dowolnie

0
  • #7 10 Lut 2009 15:01
    Pawel S.
    Poziom 39  

jak sama nazwa mowi, sa one bipolarne wiec dowolnie
    do glosnikow jest dostarczany sygnal zmienny (sinusoidalny) wiec w zwrotnicach nie ma prawa byc elementow wymagajacych polaryzacji

0
  • #8 10 Lut 2009 15:59
    lyndzik
    Poziom 18  

i sprawa jasna dzięki pozdrawiam

0