Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z anteną logarytmiczną

garet007 07 Feb 2009 18:17 13137 22
IGE-XAO
 • #1
  garet007
  Level 10  
  otóż mam antenę logarytma i problem jest taki ze w linie prostej do Chorągwicy mam 42km jednakże mój logarytm odbiera tvp2 i tvp1 z rabki można powiedzieć ze idealny obraz, dokąd mam 2 razy tyle dodam ze nie używam wzmacniacza i za nic nie mogę odbierać prawie nic z Chorągwicy, (Tvp1 Tvp2 chodzą ale brzydko) z tego co wiem to z Chorągwicy sygnał leci namnie wiec nie powinno byc problemu;/
 • IGE-XAO
 • #2
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Zobacz dwie sprawy . Po pierwsze czy Chorągwica nadaje we właściwej polaryzacji , spróbuj obrócić antenę pion/ poziom . Po drugie zobacz numer kanału , czy ta LPY jest na właściwe pasmo . No i w końcu po trzecie , czy pętla dostrajająca o ile taka jest jest w paśmie . Poza tym czy na trasie od Ciebie do chorągwicy nie " wyrasta jakaś góra. Na początek tyle. Pozdrawiam ! :))
 • #3
  garet007
  Level 10  
  jest górka ale mała nie ma jakiegoś wielkiego wzniesienia, ale czy jest możliwe żeby wo gole logarytm odbierał idealnie bez wzmacniacza okolo 80km TVP2 z Rabki gdzie sygnał jest dość słaby? tz mam obróci antenę do góry nogami tak ? odwrotnie?
 • #4
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Masz antenę postawić w kierunku na Chorągwicę a jeżeli teraz elementy są płasko do ziemi to mają stać pionowo lecz w kierunku na nadajnik . Zobacz co wyjdzie . To się nazywa pionowa polaryzacja . Czasami nadajniki aby sobie nie przeszkadzały pracują z inną polaryzacją . Jedne trzeba odbierać poziomo a inne pionowo . Spróbuj może ten nadajnik ma pionową polaryzację . Pozdrawiam !
 • #5
  garet007
  Level 10  
  Chorągwica ma nadajnik poziomy;/
 • IGE-XAO
 • #6
  kotuniunia
  Level 29  
  Rabka a raczej przemiennik Lubonia Wielkiego też w poziomej 1pr TVP kan 31,2pr TVP kan 36, A Chorągwica ma inne częstotliwości szczególnie pr 1 TVP:
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=33
  Problem może być z przysłonięciem nadajnika ,tj. Chorągwicy w twoim kierunku, bo jak ci dalszy lepiej odbiera ,który jest na ciebie otwarty(min wys. zawieszenia anten emitujacych dane kanały).Można spróbować pochozić z anteną,ustawioną na wybrany kierunek, w terenie by znależć miejsce"otwarcia" na Chorągwicę.
 • #7
  garet007
  Level 10  
  ale wymieniałem ją bo miałem siatkę, siatka jest położona z 4m niżej ustawiona byle jak a odbiera wszyto ( w średniej jakości ale odbiera-tvp2 z Rabki odbiera idealnie;/) a logarytm nie chce odebrać nic z Chorągwicy , mam pytanie czy może to mieć coś wspolnego z połączeniem jakiś błąd czy nie?


  dodam ze siatka odbiera z Chorągwicy dożo lepiej od logarytmicznej, i odbiera takie kanały jak tvn i polsat czego logarytm nie robi
 • #8
  kotuniunia
  Level 29  
  Jeżeli jest idealnie, w tym samym miejscu(antena) i warunki pracy ma takie same,tzn. pracuje bez wzmacniacza na taką samą linię ,to coś z tą anteną nie tak .Prócz 1TVP(kan 10) wszystkie inne kanały powinny chodzić tak samo,jeżeli nie to realne wzmocnienie tej ant. jest mniejsze niż siatkowej i wniosek nasuwa się sam.
 • #9
  bogi
  Level 29  
  A jak długa masz antene log. ?

  Przerabiałem instalację ze zbyt długą ( duże wzmocnienie) i zamiast tvn z Chorągwicy najlepiej odbierałem programy z kierunku Luboń, Katowice, Słowackie.

  W innej instalacji gość przeprowadził się ze starego domu położonego niżej o ok 5m i o jakies 400m w bok (teren otwarty) i koniec z oglądaniem czegokolwiek z Krakowa.

  W Krakowie na drucie odbieram przekaźnik tarnowski.

  Powodzenia.
 • #10
  garet007
  Level 10  
  antenę logarytm to ta dłuższa z dipola http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm, ustawiona jest na szczycie domu , i niby odbiera z Chorągwicy tvp1 i tvp2 ale średnio reszty wogole. ,Polsat odbiera hmm z nowego targu chyba (dodam ze jest bez wzmacniacza ale mam wzmacniacz 14db i niby poprawia sie obraz ale dalej nie odbieram polsatow tvn itd z chorągwicy. Zato z rabki idealnie) no a siatkowa jest na dole na słupku stara przyrdzewiała kiedys wymieniałem wzmacniacz na mocniejszy , i odbiera srednio ale wszystko razem z tvp 2 1 z rabki )

  Dodano po 32 [sekundy]:

  a mocniejszy wzmacniacz pomoże coś?
 • #11
  irekr
  Moderator
  Jeżeli odbierasz sygnały z Lubonia Wielkiego to masz antenę prawidłowo zmontowaną. Luboń Wielki (Rabka) jest widoczny gołym okiem z drogi nr 94 Dąbrowa - Kraków, zresztą z Tatrami w tle. Choragwicę widać tak na dobra sprawę dopiero za Olkuszem.
  Siatka prawdopodobnie odbiera jakiś sygnał odbity lub rozproszony z tyłu lub z boku.
  Wygląda ze kierunek Chorągwicy jest dużo bardziej przysłonięty, niż to początkowo sadziłeś.
  Po pierwsze przestaw antenę trochę w górę lub w dół, trochę w lewo lub prawo. Czasami przestawienie o pół metra zmienia wielkość sygnału nawet kilkaset razy.
  Inna możliwość: dla próby obróć antenę na Kosztowy, w kierunku ma Mysłowice , czyli 90 stopni w prawo. Oceń ja odbierasz sygnały z tego kierunku. Potem lekko wracając antena w lewo sprawdź jak docerają sygnały ze Skrzycznego.
 • #12
  garet007
  Level 10  
  ustawiłem na kosztowy i wszystko odbiera idealnie, problem tylko w tym ze nie ma tv4 i pulsa niby nijaki problem ale fajnie jaby było
 • #13
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  BUDOWA I DZIAŁANIE ANTEN "LOGARYTMICZNYCH"

  W celu przybliżenia zagadnień związanych z antenami logarytmicznie-periodycznymi o strukturze dipolowej przytaczam teorię ich budowy i działania z radzieckiego (tj. napisanego w dawnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich) poradnika antenowego.

  Cytat z : “Anteny telewizyjne” - Lew Michajłowicz Kapczyński, -WKiŁ 1985, ISBN 83-206-0565-2
  Z języka rosyjskiego przełożył dr inż. Piotr Cieślik
  Dane o oryginale:
  Капчинский Л. М.
  К 20 Телевиэионные антены.
  - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: Энергия, 1979 -128 с.,
  ил. - (Массовая радиобиблиотека. Вып. 992)  ".....5.4. Anteny logarytmicznie- periodyczne dipolowe dla zakresu fal metrowych i decymetrowych
  Anteny logarytmiczno-periodyczne są antenami kierunkowymi szerokopasmowymi i mogą być stosowane bez przestrajania do odbioru programów z wieloprogramowych ośrodków TV..., przy dowolnej kombinacji kanałów z zakresu fal metrowych i decymetrowych.
  Anteny logartymicznie-periodyczne dipolowe zalicza się do klasy anten kierunkowych szerokopasmowych o całkowitym pokryciu częstotliwościowym i współczynniku pokrycia (stosunek górnej i dolnej częstotliwości roboczej) wynoszącym 10 i więcej.
  Pasmo częstotliwości roboczych anteny jest ograniczone od strony małych częstotliwości rozmiarem największego dipola, wchodzącego w skład anteny.
  Górna częstotliwość robocza teoretycznie jest nieograniczona, a w praktyce zależy od możliwości konstrukcyjnych mocowania zbyt krótkich dipoli.

  Obecnie znana jest duża liczba różnych rodzajów anten logarytmicznie-periodycznych dipolowych, różniących się głównie kształtem stosowanych dipoli.
  W praktyce stosuje się dipole liniowe dwuczęściowe, dipole w kształcie trójkąta, trapezu itd.
  Jedną z najprostszych anten logartymicznie-periodycznych dipolowych pokazano na rys.; link_do_Rys.5.1

  Uwaga.
  (W polskim wydaniu, z którego cytuję tekst poradnika, kąt struktury na rysunku podany jest jako 2α(dwa alfa) i do takiego oznaczenia odnoszą się przytoczone tutaj wzory matematyczne.
  Na internetowych rysunkach rosyjskich, (które podałem linkiem) z tego poradnika jak i w poradniku J.Batora, ten sam kąt podany jest natomiast jako kąt α(jeden alfa), co oczywiście znalazło swoje odbicie w nieco odmiennych wzorach matematycznych w tamtych źródłach.)

  Podstawową część anteny stanowi płaszczyzna antenowa o strukturze logarytmicznie-periodycznej, składająca się z szeregu dipoli liniowych dwuczęściowych dołączonych do linii dwuprzewodowej o szeregowej zmianie fazy napięcia.
  Dla zapewnienia wygodniejszego mocowania połówek dipoli liniowych przewody linii dwuprzewodowej są oddalone od siebie w płaszczyźnie pionowej.
  link_do_Rys.5.2

  Struktura anteny charakteryzuje się określonymi współzależnościami geometrycznymi.
  Długości dipoli l i odległości d między nimi zmniejszają się w postępie geometrycznym ilorazowym, w kierunku dołączenia przewodu zasilającego:

  l2 / l1 = l3 / l2 = ....... = ln / ln-1 = τ
  d2 / d1 = d3 / d2 = ..... = dn-1 / dn-2 = τ

  (Odległość pomiędzy dipolem l1 a dipolem l2 to d1, itd. a pomiędzy ln-1 i ln to dn-1, !!!-odległości dn nie ma, bo to jest koniec anteny.)

  Średnice dipoli powinny zmniejszać się także w ciągu geometrycznym z ilorazem τ(tau), w kierunku punktów dołączenia przewodu zasilającego.
  Dla uproszczenia konstrukcji można jednak wykonywać wszystkie dipole z rurek o jednakowej średnicy.

  Dipole anteny logarytmicznie-periodycznej można wpisać w trójkąt równoramienny.
  Podstawę tego trójkąta stanowi najdłuższy dipol, którego długość wynosi w przybliżeniu połowę długości fali odpowiadającej najmniejszej częstotliwości roboczej.
  Połowie długości fali odpowiadającej największej częstotliwości roboczej jest przyporządkowany rozmiar najkrótszego dipola.

  Istnieje, zależność pomiędzy parametrami elektrycznymi anteny a kątem 2alfa u wierzchołka trójkąta, w który można wpisać dipole anteny oraz okresem struktury tau, który równa się stosunkowi długości sąsiednich dipoli (krótszego do dłuższego).
  Im mniejszy jest kąt 2alfa, a okres struktury tau bliższy jedności, tym większy jest zysk energetyczny anteny.
  Jednakże przy zmniejszeniu kąta 2alfa i zwiększeniu okresu struktury tau zwiększają się gabaryty i masa anteny.
  Dlatego kąt 2alfa i okres struktury tau wybiera się kompromisowo pomiędzy wymiarami i masą anteny, a jej parametrami elektrycznymi.
  Zwykle wybiera się kąt 2alfa z przedziału 30°÷60°, a okres struktury tau wynosi 0,7÷0,9.
  Ważnym parametrem anteny logarytmicznie-periodycznej jest współczynnik s nazywany odległością względną i równy stosunkowi odległości między dowolną parą sąsiednich dipoli do długości większego z nich.
  Współczynnik związany jest z okresem struktury tau i kątem wierzchołkowym alfa następującą zależnością:
  s = ¼(1-τ) ∙ ctg alfa
  Ze wzoru tego wynika, że dla dobranych parametrów τ i s można jednoznacznie określić kąt alfa.

  ZASADA DZIAŁANIA
  Rozpatrzmy zasadę działania anteny logarytmicznie-periodycznej przedstawionej na rys. 5.1, zakładając tak jak to zrobiono wcześniej, że antena pracuje jako nadawcza.
  Jeżeli do zacisków anteny dołączymy źródło napięcia wielkiej częstotliwości, to energia będzie się rozprzestrzeniać wzdłuż linii dwuprzewodowej od strony krótkich dipoli w kierunku dłuższych dipoli.
  W zależności od częstotliwości sygnału, będą pobudzane do drgań różne grupy tych dipoli, których długość odpowiada częstotliwości rezonansowej.
  W tym czasie inne dipole, rozstrojone na tej częstotliwości sygnału, wzbudzają się słabo i ich udział w ogólnym promieniowaniu anteny jest znikomy.
  W zakresie górnej części pasma częstotliwości roboczych wzbudzają się głównie dipole krótkie, rozmieszczone najbliżej punktów zasilanych.
  W miarę zmniejszania się częstotliwości zaczynają się wzbudzać dipole dłuższe.
  W zakresie dolnej części pasma częstotliwości roboczych wzbudzają się dipole najdłuższe.

  Dlatego dla uproszczenia można założyć, że antena logarytmicznie-periodyczna dipolowa składa się z szeregu kolejno rozmieszczonych grup dipoli, z których każda zapewnia promieniowanie w określonym przedziale częstotliwości.
  W każdej grupie najdłuższe dipole spełniają rolę reflektorów, a krótsze — direktorów, co zapewnia kierunkowość anteny.

  Ponieważ na określonej częstotliwości pracuje tylko część dipoli anteny logarytmicznie-periodycznej, więc jej zysk energetyczny będzie mniejszy niż na przykład anteny typu Yagi-Uda z tą samą liczbą dipoli.
  Orientacyjnie można przyjąć, że antena logarytmicznie-periodyczna 10 czy 11-elementowa, pod względem zysku energetycznego jest odpowiednikiem 3-4-elementowej anteny typu Yagi-Uda.
  Tymczasem antena logarytmicznie-periodyczna pracuje w znacznie szerszym paśmie częstotliwości, niż antena typu Yagi-Uda i może być stosowana do odbioru programów z wieloprogramowych ośrodków TV.

  Linię dwuprzewodową wykonuje się z rurek o średnicy 18÷22 mm.
  Połówki dipoli są mocowane do linii dwuprzewodowej za pomocą obejm z blachy stalowej o grubości 1,5÷2 mm lub spawania ich.
  Izolatory, za pomocą których łączy się rury linii dwuprzewodowej oraz mocuje antenę do masztu, mogą być wykonane z tekstolitu, tekstolitu z włóknem szklanym, szkła organicznego, polistyrenu, włókien poliamidowych i innych.
  Aby usztywnić antenę i zapewnić jednakową odległość między rurkami linii dwuprzewodowej na całej długości, w kilku miejscach należy zamocować izolatory o tej samej szerokości.
  W odległości (0,1÷0,15) fmax od pierwszego (najdłuższego dipola) pomiędzy rurkami linii dwuprzewodowej montuje się zwieracz, który powoduje zwiększenie WFB i obniżenie poziomu tylnych i bocznych listków charakterystyki promieniowania.
  Współosiowy (koncentryczny) przewód zasilający o impedancji falowej 75Ω (Ohm) przeciąga się przez jedną z rurek linii dwuprzewodowej i przylutowuje do jej końców od strony krótszych dipoli, tak jak to pokazano na rys. 5.2 (szczegół A).
  Średnice dipoli wynoszą 10÷20 mm.
  Na rysunku 41 (w tym poście go nie ma) naniesiono podstawowe rozmiary anteny logarytmiczno-periodycznej o okresie struktury τ = 0,07.
  Antena została obliczona dla kanałów od 1 do 12 na fale metrowe i ma następujące parametry elektryczne:
  zysk energetyczny względem dipola półfalowego G=6 dB;
  poziom tylnych i bocznych listków charakterystyki promieniowania jest niższy od poziomu listka głównego o F/B ok. 12÷14 dB, WFB ok. 0,5÷0,6.

  W następnym paragrafie (poradnika) przedstawiono metodykę obliczania anten logarytmicznie-periodycznych z dipolami liniowymi dwu-połówkowymi (rys. 5.1), umożliwiającą określenie rozmiarów anteny o żądanym zysku energetycznym i zadanym paśmie częstotliwości (na przykład dla kanałów od 1 do 41 na zakres fal metrowych i decymetrowych, dla kanałów od 1 do 12 na zakres fal metrowych itd.).
  W celu polepszenia właściwości kierunkowych anten logarytmicznie-periodycznych, wykonuje się je często w formie dwóch anten rozwartych w płaszczyźnie pionowej pod pewnym kątem.
  W tych przypadkach stosuje się najczęściej dipole trójkątne lub trapezo-podobne, patrz: link_do_ШИРОКОПОЛОСНАЯ ТЕЛЕВИЗИОННАЯ АНТЕННА ДЛЯ ДМВ
  Antena z linku, składa się z przestrzennej struktury LPZ i dodatkowego reflektora płaskiego wykonanego z prostych dipoli pół-falowych

  Opis takich anten można znaleźć w artykułach: L. Mirasza pt. „Szerokozakresowa odbiorcza antena telewizyjna" i W. Szełanina, E. Trefimowa pt. „Antena na dwanaście kanałów" opublikowanych w miesięczniku „Radio" 1960, Nr 8........"
  KONIEC CYTATU.

  Nowsze wydanie cytowanego poradnika po rosyjsku wyszło również w 1995 r. w Rosji.
  Капчинский Л.М. Конструирование и изготовление ТВ- антенн. - М.: Радио и связь, 1995, С.73-81.
  Inną ciekawą pozycją o antenach jest poradnik:
  Кисмерешкин В.П. ТВ-антенны для индивидуального приема. - М.: Радио и связь, 1982, С.42-44.
  Bogaty “antykwaryczny” przegląd rosyjskiej i radzieckiej literatury elektronicznej dostępny jest w formie elektronicznej pod adresem;
  (http://publ.lib.ru/publib.html)
  ПУБЛИЧНАЯ БИБЛИОТЕКА
  (Электронные книжные полки Вадима Ершова и К°)
  ПОРТАЛ авторов OCR и редакций электронных текстов; авторов электронных произведений и переводов.


  Drobne uwagi cytującego,
  w kwestii wymiarów, kierunkowości i zysku energetycznego telewizyjnych anten odbiorczych typu LPD.

  Jeśli antena ma mieć duży zysk energetyczny, to powinna mieć odpowiednio dużą ilość elementów promieniujących a jej wymiary podłużne tym samym też będą stosunkowo duże.

  Najsilniejsze szerokopasmowe anteny logarytmicznie-periodyczne o strukturze dipolowej (LPD), na zakres IV-V tj. na 21-60kanał, jakie spotkałem w literaturze, (Janusz Bator- "Anteny i instalacje antenowe", WKiŁ 1980, str.208.) to były produkowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku anteny zagraniczne typu LPD-56.
  Długość tych anten wynosiła L=2,70m, (dwa metry i siedemdziesiąt centymetrów).
  Zysk energetyczny w całym zakresie roboczym od 11dB do 12dB, czyli prawie taki sam w całym paśmie.
  Antena posiadała 56 elementów pół-falowych (tj. 2x 56=112 elementów ćwierć-falowych, czyli po 56 elementów na każdym z dwóch przewodzących nośników).
  Była to antena przeznaczona do pracy tylko w zakresach IV-V, a więc bez I, II i III zakresu TV, dla których długości fali znacznie różnią się od długości fal z zakresu IV÷V.
  Czyli teoretycznie, niemal wszystkie elementy promieniujące powinny mieć istotny wpływ na kierunkowość i zysk energetyczny anteny szerokopasmowej LPD-56, w całym jej zakresie częstotliwości roboczych.

  Z rysunku handlowego np. krajowej anteny logarytmicznie-periodycznej na kanały 2÷69, widać, że ta antena szerokopasmowa posiada tylko 16 sztuk dipoli pół-falowych (tj, 2x16=32 elementy ćwierć-falowe, po 16 elementów na każdym "przewodzącym nośniku”).
  Poza tym, elementy mające istotny wpływ na zysk energetyczny w zakresie I÷II i w z.III nie będą miały znaczącego wpływu na kierunkowości anteny i zysk energetyczny w zakresie IV÷V TV.
  Z zakresu roboczego tej anteny, ilości elementów promieniujących i zasady działania anten tego typu, można wnioskować, że rzeczywisty zysk energetyczny (odniesiony do dipola pół-falowego), wynosi prawdopodobnie nie więcej niż 6dB w całym paśmie roboczym, czyli również w zakresie IV÷V UHF.

  Jest to znacznie mniej od zysku deklarowanego i od zysku prawidłowo wykonanych anten szerokopasmowych synfazowych boczno kierunkowych z reflektorem płaskim tzw. „siatkowych” z czterema elementami typu "X", który w zakresie IV÷V wynosi od 9dB÷10dB dla kanału 21, do 13.5dB w kanale 54 i 12.5dB w kanale 60.
  W kanałach 6÷12 antena "siatkowa" ma zysk energetyczny ok. 5÷6dB.

  Średni stosunek promieniowania przód-tył w płaszczyźnie rozłożenia dipoli anteny LPD, (opisanej w poradniku Kapczyńskiego) wynosi na ogół ok.14dB÷15dB w zakresie częstotliwości roboczych., czyli jest znacząco niższy od deklarowanego w materiałach marketingowych krajowych anten LPD.
  Wynika to stąd, że w zakresie IV÷V TV, dla sygnałów dochodzących z tyłu tak krótkiej anteny LPD, z kierunków odchylonych pionowo od osi podłużnej anteny o kąt większy od 10stopni, antena ma już znacznie słabsze właściwości tłumienia promieniowania, czyli np. dla sygnałów odbitych dochodzących z kierunków większych od 10÷15 stopni tylnego kąta przestrzennego.
  Typowa krajowa antena LPD nie ma bowiem reflektora rozbudowanego przestrzennie a jedynie elementy odbijające (reflektory), położone w tej samej płaszczyźnie co wszystkie pozostałe elementy aktywne anteny.
  Natomiast prawidłowo wykonana antena tzw. „siatkowa” (tj. szerokopasmowa, boczno-kierunkowa- synfazowa z reflektorem nie rezonansowym-szerokopasmowym) będzie miała znacznie lepszy (powyżej 20dB) stosunek promieniowania Przód-Tył(F/B), w całym zakresie tylnego kąta przestrzennego (90°÷180°÷270°) i w całym zakresie częstotliwości roboczych.
  Prawidłowo wykonany szerokopasmowy reflektor płaski (lub kątowy dla anten wzdłużno-kierunkowych) wykonuje się z prostokątnej siatki metalowej gdzie wymiary oczek prostopadłe do dipola są mniejsze od 0.1λmax.
  Rozmiary poprzeczne reflektora płaskiego anteny tzw. „siatkowej” przekraczają na ogół 1.5 λmax.

  Inną produkowaną przed 1980r. zagraniczną odmianą anten szerokopasmowych działających na podobnej zasadzie jak LPD, była antena typu LPZ-55, czyli antena logarytmicznie periodyczna o strukturze zygzakowatej.
  Jako elementy promieniujące, zamiast równoległych dipoli zastosowano w niej dwa ciągłe przewody promieniujące z prętów aluminiowych w kształcie linii zygzakowatych.
  Odpowiadające sobie kolejnością, „zęby” linii zygzakowatych rozmieszczone były naprzemianlegle względem symetrycznego toru zasilającego, czyli pod względem działania analogicznie do naprzemiennego rozłożenia i zasilania połówek dipoli pólfalowych w antenach typu LPD.
  Obie linie zygzakowate były poza tym, przestrzennie rozchylone względem siebie pod ostrym kątem.
  Antena ta była wyposażona w dodatkowy ciąg pół-falowych 16 direktorów biernych typowych dla antenYagi-Uda.
  Dodatkowe direktory typu Yagi-Uda powodowały zwiększenie średniego zysku energetycznego przestrzenno-zygzakowatej struktury anteny LPZ a także wzrost tego zysku w funkcji częstotliwości.

  Taka charakterystyka zysku rosnącego wraz ze wzrostem numeru kanału jest korzystniejsza w antenie szerokopasmowej, ze względu na spadek wysokości skutecznej anteny w funkcji częstotliwości oraz straty sygnału w fiderze (czytaj, przewodzie antenowym), straty propagacyjne sygnału w powietrzu (eterze) oraz współczynniki F (szumów własnych) odbiorników TV, rosnące wraz ze wzrostem częstotliwości.
  Antena ta miała długość L=3.60m (trzy metry i sześćdziesiąt centymetrów).
  Jej zysk energetyczny odniesiony do dipola pólf-alowego wynosił 10.5dB w kanale 21 i rósł proporcjonalnie w funkcji częstotliwości aż do 16dB w kanale 57 a potem lekko spadał do 15dB w kanale 60.
  Patrz rys.10.23, str.208, J.Bator-Anteny i instalacje antenowe. WKiŁ1981:
  Problem z anteną logarytmiczną

  Moim zdaniem, w świetle powyższych rozważań, krajowe anteny LPD, w zakresie IV-V nadają się co najwyżej do odbioru programów TV, w bliskiej i średniej odległości od nadajnika RTCN dużej mocy.
  Sądzę ponadto, że warunkach miejskich, gdzie występuje duża ilość odbić w zakresie IV÷V, „krótkie”( tj.o małej ilości elementów) krajowe anteny LPD, bez reflektora szerokopasmowego rozbudowanego przestrzennie, nie prezentują zadawalających właściwości kierunkowych ułatwiających uniknięcie zakłóceń typu echowego.
  Co nie przeszkadza w stosowaniu ich w terenie o małej gęstości zabudowy i niskim natężeniu poziomu sygnałów odbitych.

  Znacznie lepsze właściwości kierunkowo-dyskryminacyjne, w zakresie IV÷V, można osiągnąć za pomocą dostępnych na rynku długich kilkukanałowych anten typu Yagi-Uda, lub długich anten wzdłużno kierunkowych z elementami typu X-91.

  Warto wiedzieć, że zastosowanie układu synfazowego dwu lub czterech anten szerokopasmowych typu; Yagi-Uda, LPD lub tzw. „siatkowych”, pozwala przy odpowiednim ich rozstawieniu i wykonaniu szerokopasmowego synfazowego układu sumowania sygnału z tych anten, zawęzić wiązkę (kąta połowy mocy 3dB) promieniowania głównego w płaszczyźnie poziomej i pionowej, nawet do18 stopni.

  W terenie zabudowanym duży poziom sygnałów odbitych powoduje jednocześnie interferencje, czyli niejednorodność natężenia pola fal elektromagnetycznych.
  Niejednorodność pola ma duży wpływ na upośledzenie właściwości energetycznych zysku anteny, dopasowania, WFS, oraz kierunkowości anteny wraz z jej właściwościami do dyskryminacji sygnałów zakłócających.
  Dla tego wszelkie anteny powinno się mocować jak najwyżej nad dachem budynku, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia pola jednorodnego jest znacznie większe.
  Z własnego doświadczenia monterskiego wiem, że w warunkach pola niejednorodnego na strychach, na ścianach, przy oknach i balkonach (tzn. poniżej poziomu dachów), lepiej od anten wzdłużno-kierunkowych np. typu Yagi-Uda lub LPD, sprawdzały się anteny synfazowe boczno-kierunkowe czyli tzw. „siatkowe”.
  Innymi słowy, łatwiej było dla anten tzw. „siatkowych” znaleźć miejsce zainstalowania w przestrzeni poniżej poziomu dachów, w którym niejednorodność pola nie mała istotnego wpływu na jakość odbioru programów TV w zakresie IV-V.

  PZDR, Jerzy Jerzego syn Cieślański
 • #14
  garet007
  Level 10  
  hmm muszę to jeszcze raz na spokojnie przeczytać .

  Ustawiłem antenę na dąbrowę i odbieram Tvp2 Tvp1 Polsat Tvp katowice -idealnie tvn -dobrze reszty nie ma :p mam 2 pytania:
  1.czy mogę zastosować wzmacniacz 18db (teraz mam 14) żeby tvn odbierał lepiej? czy nie ma sensu?
  2. czy mogę tą antenę połączyć z antena siatkowa? która by mi odbierała tv4 i puls? czy nie ma takiej możliwości?
 • #15
  irekr
  Moderator
  Z Kosztowów powinieneś odbierać także TV3/info na k.42 czyli Kraków. Bez rewelacji ale będzie. System jest niżej i skierowany na wschód.
  To że odbierasz TVN to świadczy że trasa do Kosztowów jest niezasłonięta. System antenowy TVN jest skierowany na północny zachód i w do Ciebie jest on ustawiony bokiem. Jeżeli odbierasz to jest dobrze. Wzrost wzmocnienia o 4 dB może poprawić odbiór ale nie musi, zależy na ile wzmocni się poziom szumu.
  A z jakiego kierunku chcesz odbierać Puls i TV4?
 • #16
  garet007
  Level 10  
  Tz odbiór TVN-u jest prawie b.dobry ale są takie kropeczki, tak odbieram na 60 tvp katowice i na 42 tvp kraków no i con odbiera najgorzej

  z tej siatki co odbierała kanały z Chorągwicy bo tv4 była w miarę di oglądania
 • #17
  irekr
  Moderator
  A próbowałeś "pochodzić" troche anteną w górę, w doł, zainstalowac ją dokładnie w miejscu siatki? Czasami daje to zaskakujace wyniki...

  Odnośnie techniki antenowej to składając podziekowanie Panu Jerzemu Cieslańskiemu za prawdziwe powołanie w dziele krzewienia wiedzy techniczniej, w skrócie powiem tak: anteny spotykane w naszych sklepach to nie są konstrukcje idealne. Za każdym razem jest to jakis kompromis ceny do efektów i parametrów. Prawidłowo zrobiona antena "siatkowa" bedzie lepsza od typowej "domowej" anteny LP, ale bedzie co najmniej kilkanascie razy droższa, czyli nikt tego nie kupi.
  Praw fizyki sie nie ominie i jeżlei cos sie chce poprawic to zawsze odbywa sie to pogorszeniem czegos innego.
  W tym akurat przypadku proporcja ceny do efektów jest na korzyść anteny logarytmicznej. Zbudowac mozna każdy system antenowy, pozostaje tylko sprawa kosztów i opłacalnosci.
 • #18
  garet007
  Level 10  
  schodziłem już wszędzie i nic nie dało na szczycie teoretycznie powinno byc dobrze ale nic nie daje, dwójka jeszcze jakoś tam odbiera ale reszta nic, jedyne co mnie dziwi to ze dziadek mieszka trochę bliżej za mała górka i z siatkowej ma idealne kanały :D (próbowałem ustawić w miejscu gdzie kiedys 3 lata temu miałem logarytma i odbierało wporządku wszystko, to teraz nic;/ juz zamocowałem antene w tyle domu na dobrąwe i obraz idealny tylko nie ma tv4 no i jak wprowadzą DVB-T to bedzie kicha
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  irekr
  Moderator
  Bez testów się nie obędzie.
  Umieszczenie anteny ze wzmacniaczem pod dachem nie uchroni go przed piorunem, wystarczy że wyładowanie będzie w odległości mniejszej niż kilometr lub dwa....
  Gdzie mieszkasz w Warszawie?
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  irekr
  Moderator
  Obawiam się że jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie przestawienie się na odbiór cyfrowy. Tam nie ma żadnych odbić na ekranie.
 • #23
  c2h5oh
  Moderator
  Przypominam, że za podpinanie się pod cudze tematy jak i pisanie w tematach archiwalnych można otrzymać OSTRZEŻENIE.
  Temat z lutego 2009 r. zamykam.