Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

notatnik LCD 3310 + eeprom 24c16

wsk175 07 Lut 2009 18:31 3657 11
  • #1 07 Lut 2009 18:31
    wsk175
    Poziom 9  

Witam !
    Tworze płytkę z wyświetlaczem od nokii 3310 i pamięcią eeprom 24c16. Schemat mam już skończony, ale nie wiem czy jest dobrze. erc nie ma. Proszę o sprawdzenie podłączenia pamięci eeprom bo mam pewne wątpliwości. Jeżeli coś jest źle to bardzo proszę o jakiś schemacik lub podpowiedz :)
    dodaje obrazek schematu.
    Serdecznie pozdrawiam

Poprawiłem post oraz sposób wyświetlania obrazka.
    /Faces/

0 11
  • Pomocny post
    #2 07 Lut 2009 23:25
    Logi
    Poziom 19  

Witam

Trochę ten schemat jest niewyraźny. Nie widać czy jest uwzględnione napięcie zasilania 3.3V dla wyświetlacza LCD. Kiedyś zrobiłem urządzenia w obudowie tel i jeśli chciałbyś kilku rad to napisz - najlepiej na maila.

Pozdrawiam

notatnik LCD 3310 + eeprom 24c16

0
  • #3 08 Lut 2009 01:11
    wsk175
    Poziom 9  

tak jest napięcie 3,3 V. a podłączenie eeproma jest prawidłowe ? i byłbym wdzięczny za schemat podłączenia programatora do eeproma.

0
  • #4 08 Lut 2009 09:57
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Dlaczego nogi adresowe pamięci łączysz z mikrokontrolerem?
    Nie lepiej ustawić adres na sztywno, odpowiednio łącząc je do VCC i GND?
    Nogę WP, też możesz połączyć w/g noty aplikacyjnej- nie pamiętam czy do VCC, czy GND.
    Musisz to sprawdzić.
    Pozdrawiam

0
  • #5 08 Lut 2009 10:53
    wsk175
    Poziom 9  

właśnie nie wiem jak podłączyć ten eeprom dlatego pisze ;) hmm ale chce komunikowac sie z procem przez magistrale I2C wiec SDA i SCL muszą być podłączone do proca, bo założenie mam takie, ze wrzucam sobie tekst na eeproma a proc go odczytuje i wyświetla na LCD. Nie wiem czy A0, A1 i A2 nie maja byc czasem do masy. WP wydaje mi się do VCC ale głowy nie dam. a jakis pomysł na programator do tego ? ;) dzięki za odp :)

0
  • #7 08 Lut 2009 12:16
    wsk175
    Poziom 9  

no to mamy kłopot :D coś tam po angielsku umiem ale nie wiem czy na tyle zeby to zrozumiec :) jednak spróbuje. a programatora nie znalazłes ? ;) bo on tez bedzie mi bardzo potrzebny.

EDIT:

Zmieniłem podłączenie eeproma czy teraz jest ok ? czy te piny (SDA, SCl, GND, VCC) wystarczą do zaprogramowania eeproma z zewnątrz ?

0
  • #8 08 Lut 2009 13:56
    karlos79
    Poziom 33  

Witam.
    Przecież, możesz programować ten eeprom mikrokontrolerem.
    Podłącz mikrokontroler do kompa- linie
    RXD i TXD, potem za pomocą byle terminala ładuj do niego tekst, a kontroler niech ładuje ten tekst do pamięci.
    Co do samego podłączenia eeproma, raczej dobrze go podłączyłeś.
    Zmień wartość rezystorów podciągających linie SCL i SDa na 3k3.
    Pozdrawiam

0
  • #9 08 Lut 2009 16:35
    wsk175
    Poziom 9  

nie moge ładowac tekstu z mikrokontrolera poniewaz bedzie to utrudnione przez interfejs urządzenia (dwa klawisze). Poprostu chce wrzucic dane z kompa do eeproma i wyświetlić na LCD.
    Pamięc mikrokontrolera nie wchodzi w gre poniewaz program do obsługi LCD zajmuje jej ok. 80%

0
  • #10 08 Lut 2009 20:01
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Ale co z tego, że masz tylko dwa klawisze?
    Wystarczy, że najpierw z terminala kontroler dostanie jakaś komendę. Coś na zasadzie plug&play. Wtedy będzie odbierać znak po znaku i od razu ładować go do eepromu. Nie wpłynie to znacząco na objętość kodu.
    Pozdrawiam

0
  • #11 20 Mar 2009 21:52
    wsk175
    Poziom 9  

witam! odświeżan temat, ale kieruje swoje pytanie do karlos79. mógłbyś mi dokładnie opisać twój pomysł z tym żeby mikrokontroler ładował tekst do eeproma ?? i nie będzie z tym problemu, że uC zostało tylko kilka kilo pamięci ??
    pozdrawiam

0
  • #12 21 Mar 2009 18:19
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Można to zrobić na dwa sposoby:
    Pierwszy:
    Robisz obsługę przerwania od sprzętowego RS-a na kontrolerze.
    W tej procedurze wykonujesz odczyt znaków wysyłanych z terminala i od razu znak po znaku zapisujesz do eeproma.
    Drugi sposób.
    Odbierasz tekst i zapisujesz go do bufora, następnie gdy kontroler odbierze bit, bajt kończący transmisję wykonujesz zapis zawartości bufora do eeproma.
    To tyle tak na szybko :)
    Pozdrawiam

0