Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ czasomierza do zawodów, teleturniejów itp.

Goofy1991 08 Feb 2009 00:18 2310 2
    Goofy1991
    Level 11  
    Witajcie,
    Mam pewne zadanie do wykonania. Mianowicie projektuję urządzenie do mierzenia czasu w konkurencjach sportowych dla dzieci :D.
    Zamierzam do tego celu wykorzystać mikrokontroler AVR oraz wyświetlacze LED lub LCD. Pierwszy blok będzie się składał z mikroprocesora z wyświetlaczem i przyciskami sterującymi, drugi blok, z układu, który będzie sterował sześcioma stanowiskami (przycisk i żarówka) i zasilacza.

Chodzi o taką zabawkę:
    naciskasz Start, układ zaczyna liczyć i gdy któryś z przycisków zostanie naciśnięty to zapisuje czas i zaświeca żarówkę przy stanowisku, potem czasy można będzie odczytać na wyświetlaczu. Przydałaby mi się mała pomoc, sugestie, przemyślenia etc.

Oto co udało mi się zaprojektować, myślę, że to dobry pomysł:
    połączenie bloku 1 z blokiem 2 realizowane byłoby za pomocą skrętki czteroparowej, 3 żyły na sterowanie żarówkami, 3 żyły na odbieranie informacji z przycisków a dwie na zasilanie. Do tego celu zaprojektowałem koder i dekoder na bramkach:

Układ działa poprawnie, pierwsze 3 bramki to koder 1z6 na 3-bitową liczbę binarną, a następne to dekoder z 3-bitowej na 1z6, nie będą działały tak jak na rysunku tylko oddzielnie, koder koduje stany przycisków i wysyła do mikrokontrolera, a ten wysyła informację zwrotną do dekodera który steruje przekaźnikami i żarówkami.

Zamieszczam projekt w EWB 5.12 oraz tablice Karnaugha w Excelu.
    Tu pada pierwsze pytanie, czy nie można by bardziej zminimalizować tego bloku dekodera z 3 bit na 1z6 ?
    Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc :)

projekt.rar

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Wiecie co, zmiana planów, to jest złe bo nie będzie się dało dokładnie odczytać stanu przycisków, przemyślałem to i mam inny pomysł.
    Mianowicie, 2 bloki, pierwszy ma µC i wyświetlacz + jakieś przyciski do sterowania, a drugi też µC i przekaźniki sterujące żarówkami. Coś takiego:

z tym, że będę miał lekki problem z napisaniem kodów do obu procesorków, tzn. kiedyś programowałem, ale nie na takim poziomie, a tu trzeba będzie napisać stoper, sterowanie LCD HD44780 oraz jakąś transmisję.

Czy mógłby ktoś doradzić jak zrealizować transmisję pomiędzy dwoma układami ew. pomóc przy pisaniu kodu do AVRów ?
    Może to być skrętka, tylko jaki standard transmisji byłby odpowiedni ?
    Czekam na każdy przejaw zainteresowania :idea:
    Elektrooonik
    Level 29  
    Wystarczy Ci sprzętowy usart, transmisja szeregowa w dokumentacji atmela masz nawet gotowe przykłady kodu w asemblerze i opisaną konfigiuracje.

W razie konkretnych problemów moge pomóc.

Jak chcesz oba moduły komunikować po kablu na znaczną odległość jako warstwy fizycznej użyj RS485 - układ MAX485 i możesz kabel ciągnąć na kilometr.
    Goofy1991
    Level 11  
    Rozumiem, zaraz zabieram się za ten usart, posedzę nad tym dziś i jak już coś będę wiedział to dam znać.