Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mostka H VNH3SP30 za pośrednictwiem portu USB.

Hetii 07 Lut 2009 23:02 2306 4
  • #1 07 Lut 2009 23:02
    Hetii
    Poziom 15  

Witam serdecznie.

Proszę o informację jakiego rodzaju wybrać uC który byłby wstanie wysterować dwa mostki H VNH3SP30, z regulacją PWM oraz próbkowaniem z enkoderów.

Jeżeli było by to możliwe to chciałbym również zaimplementować obsługę usb na tym samym układzie, ewentualnie w rachubę wchodzi przejściówka USB->rs232.

Będę wdzięczny również za informację na temat samej implementacji PWM,
    szczególnie chodzi mi zakres częstotliwości jaki musi byś spełniony dla płynnej regulacji obrotów silnika.

P.S.
    W tym temacie (ostatni wątek : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic632313.html), zadałem parę nurtujących mnie pytań, które są niejako powiązane z tym projektem.

Ostatnie pytanie:
    Jakiego rodzaju zasilacz powinien byś zastosowany do tego rodzaju układów ?

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 08 Lut 2009 00:54
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jakiego rodzaju enkodery to są, jaka rozdzielczość i jaki zakres obrotów?

O ile PWM wygeneruje nawet Atmega, to enkodery będą sprawiać większy problem.

Co do częstotliwości PWM - producent mostka pisze że maksymalną wartością jest 10KHz. Niestety do "przyjemnych" 20KHz trochę za daleko i piszczenie jest nieuniknione. Silniki mają sporą bezwładność, więc niskie prędkości PWM nie powodują tragedii, jednak ograniczają nieco dynamikę sterowania. Ja bym cyrklował w okolicach ~5KHz, można przetestować kilka wartości i zobaczyć które najmniej piszczą i jak zachowuje się silnik.

0
  • #3 08 Lut 2009 09:18
    bogdan_p
    Poziom 39  

nie napisałeś jakie konkretnie ma mieć zastosowanie ten regulator , jeżeli tylko regulacja to zobacz regulator w tym temacie coś bardziej zaawansowanego masz tu http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html
    co do zasilania to najlepszym rozwiązaniem jest typowy zasilacz transformatorowy ( trafo , mostek , kondensor ) , możliwe jest również wykorzystanie zasilaczy impulsowych ale należy pamiętać o jednej sprawie że typowe zasilacze ATX nie nadają się do bezpośredniego zasilania wymagany jest układ filtracyjny z odpowiednio dobranymi elementami dodatkowo zasilacze te nie są przystosowane do gwałtownych zmian obciążenia i nie należy tego mylić z tym że w danym urządzeniu jest stosowany zasilacz impulsowy tylko że został odpowiednio zaprojektowany do tego celu

0
  • #4 08 Lut 2009 10:37
    Hetii
    Poziom 15  

Dziękuję za informację.

W takim razie co byście polecali ten specjalizowany układ czy też MC34151 z mosfetami ?

W jednym z tych wątków pada propozycja wpięcia przekaźnika równolegle do silnika, może ktoś rozwinąć temat w jakim celu ? nie wystarczy podać 0 0 na wejścia mostka ?

Co do enkodera to jeszcze nie wybrałem żadnego, wstępnie sądziłem iż wykonam go samodzielnie, tak że i w tym proszę o pomoc lub wybór gotowego.

Układ nie musi być precyzyjny, ale ważne jest aby oś silnika potrafiła wrócić do zadanego położenia oraz ewentualnie musiała by być informacja wysyłana do uC że został dokonany pełny obrót (w celu jego kalibracji).

Odnośnie zasilacza to chętnie przejże dodatkowe schematy przeróbek, jeżeli takowe ktoś posiada, co prawda obawiam się że pomysł z tym zasilaniem może być chybiony z racji iż silnik będzie nieustannie zmieniał kierunek obrotu a co za tym idzie prąd pobierany będzie znaczny.

Co do PWM to jak bardzo głośne jest to piszczenie ? czy taka praca nie będzie powodowała nadmiernego nagrzewania się silnika, oraz jak bardzo traci się an dynamice ?

Tak finalnie już czy atmega8 będzie wystarczająca czy też coś "mocniejszego?"?

Pozdrawiam gorąco.

0
  • #5 08 Lut 2009 11:02
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zdecydowanie lepiej zastosować gotowy mostek. Zrobić dobry mostek na mosfetach to sztuka. Większości się wydaje że wystarczy podpiąć fety do AVRka, ale niestety takie proste to nie jest.

Przekaźnik równolegle służyłby do hamowania. Nie wiem czy to dobry pomysł - łatwo spalić mostek przypadkowym zwarciem. Te mostki też dobrze hamują, a na pewno same sobie zwarcia nie zrobią :P Ja bym nie stosował takiego hamowania przekaźnikiem. (wystarczy podać odpowiednie stany, mostek potrafi hamować po masie i po Vcc).

Tracenie na dynamice jest głównie w algorytmach sterowania, chodzi o to że przy PWMie 100Hz nie warto generować szybciej sterowania, bo nie będzie miało wpływu na pracę. Piszczenie spowodowane jest wejściem w zakres częstotliwości słyszalnych :) Silnikowi się żadna krzywda nie dzieje z tego tytułu.

Jeżeli zastosowałbyś jakiś solidny enkoder, przykładowo enkoder magnetyczny (vide http://www.konar.pwr.wroc.pl/module.php?op=download&cmd=click&id=69) to atmega sobie z tym poradzi przy każdej prędkości (ma odpowiednie interfejsy i wewnętrzny licznik)

Jeżeli zastosujesz enkoder w wyjściem kwadraturowym - to trzeba pilnować żeby atmega zdążyła odpowiednio wyłapać impulsy, bo musi je liczyć programowo.

Dlatego musisz policzyć ile impulsów na obrót i jakie obroty maksymalne. (szacunkowo chociaż). Może się okazać że opto enkoder z myszki komputerowej wystarczy.

0