Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwykłe słuchawki + kamera internetowa = dzwięk 7.1?

ALexpla 07 Feb 2009 23:57 1233 1
 • #1
  ALexpla
  Level 15  
  Witam. Ostatnio zastanawiam się nad słuchawkami z dźwiękiem 7.1 , jednak ludzie piszą ze to marny efekt i ze często bywają opóźnienia w transmisji dźwięku. Kiedyś czytałem w internecie o rzeczy zwanej "trackir" jest to system który wykorzystywany jest do rozglądania się w grach , tak jak w większości służy do tego myszka w innych , np. w symulatorach lotu dla ułatwienia można używać tego. Jednak że jest to dość drogie rozwiązanie można na internecie znaleźć podobna konstrukcje jednak wykorzystuje ona zwykła kamerę internetowa i 3 diody ir przyczepione do czapki z daszkiem.
  Mój pomysł polega na wykorzystaniu tego do zrobienia w słuchawkach dźwięku 7.1 . Teoria- Gdy mamy głośniki w systemie 7.1 (subwoofer , głośnik centralny na przodzie , po bokach centralnego jeszcze 2 , 2 po bokach , i 2 z tyłu) to do ustalenia z której strony dochodzi dźwięk nasz mózg wykorzystuje różnicę pomiędzy odbieraniem dźwięku przez nasze uszy. Jednak do dokładniejszego ustalenia kierunku wykorzystujemy ruch głowy , dzięki któremu gdy zbliżamy się do kierunku z którego przychodzi dźwięk staje się on głośniejszy. Gdyby wykorzystać pomysł z kamera i tymi diodami ir , można by zrobić że gdy poruszamy głowa dźwięk w zwykłych słuchawkach stereo staje się głośniejszy dając efekt dźwięku przestrzennego. Czekam na wasze opinie czy taki pomysł może wypalić . Jeżeli to zły dział proszę o przeniesienie a nie usuniecie. Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Doominus
  Level 34  
  ALexpla wrote:
  Jednak że jest to dość drogie rozwiązanie można na internecie znaleźć podobna konstrukcje jednak wykorzystuje ona zwykła kamerę internetowa i 3 diody ir przyczepione do czapki z daszkiem.


  FreeTrack wykorzystuje do 4 diod i działa równie dobrze co TrackIr , konstrukcja i zasada działania są praktycznie identyczne.

  No możesz się pobawić dobra kamerka A4tech z podświetleniem diodami IR! (uwaga jest druga wersja z zwykłymi) kosztuje 50 zł.

  Możesz dla eksperymentu wykorzystać zwykłe sterowanie myszką (1 dioda).

  Ekran testowy podzielony na kilka obszarów a ty ruchami głowy próbujesz namierzyć z którego wychodzi dźwięk.

  Ale o zastąpieniu 7.1 nie ma mowy.