Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uPD16316 004 manta DVD-012

Sting 08 Feb 2009 01:56 3134 6
Computer Controls
 • #1
  Sting
  Video recorders specialist
  Mam uszkodzony taki układ od wyświetlacza i standby. Siedzi to w Manta DVD-012 i ma symbol uPD16316-004. W Aswo jest dostępny ale z końcówką 003 dla jakiegoś Grundiga. Nie jestem pewien czy ta końcówka ma istotne znaczenie ponieważ zasoby internetowe w tym przypadku są nadmiarowo chińskie. Szukam tego dziada już 2 miesiące i nic nikt nie wie. A taka popularna marka. Podejrzewam, że oznaczenie 003 lub 004 ma znaczenie co do zawartości softu tego scalaka bo z jego dokumentacji wynika, że ma w sobie flasha(klawiaturę i IR). Czy ten od Grundiga uPD16316-003 za 30zł zatrybi z mantą DVD-012? Ktoś miał z tym do czynienia?
 • Computer Controls
 • #2
  Atreyu
  Level 22  
  Układ uPD16316 to uniwersalny mikrokontroler z wyjściami dostosowanymi do współpracy z wyświetlaczem (8-bit single-chip microcontroller for display drivers).

  Cyfry na końcu określają wersję oprogramowania zaszytego w pamięci nieulotnej tego mikroprocesora. Oprogramowanie to określa możliwości układu w zakresie komunikacji z pozostałym hardware urządzenia jak i modułem wyświetlacza, specyficznym dla każdego producenta. Nie jest więc możliwa zamiana układu w wersji oprogramowania 003 na 004.

  Jedyną realna drogą jest zdobycie uszkodzonego odtwarzacza tego typu i pozyskanie w/w układu z demontażu, co nie powinno być specjalnie trudne w związku z dużą awaryjnością sprzętu tej marki. Poszukiwania najlepiej zacząć w okolicznych serwisach RTV, warto też śledzić oferty na portalach aukcyjnych.
 • Computer Controls
 • #3
  Sting
  Video recorders specialist
  Dzięki Atreyu za odpowiedź, ale czy próbowałeś zamieniać tego 003 za 004? Bo o tym, że mają inny soft to jest wiadome i pisałem o tym wyżej, tylko czy można je zastąpić? Próbowałeś? Ta końcówka może być myląca. Ten scalak ma IR, klawiaturę i kontroluje STANBY więc jest takim małym "Master" a to znaczy, że byle jaka jego wersja powinna odpalić zasilacz i inne obwody a co dalej to może być kwestią 003 lub 004. Chodzi mi o praktykę a nie teorię bo ta jest zgodna.
  Trafia się zagadka w postaci popularnej nagrywaczki w której pada prosty scalak i cały internet wysiada.
 • #4
  Atreyu
  Level 22  
  Witaj!

  Odpowiedź na twoje pytanie brzmi NIE. Jednak moje wieloletnie doświadczenie w zakresie serwisowania sprzętu RTV podpowiada mi tą jedyną logiczną odpowiedź. Szkoda Twojego czasu, energii i pieniędzy. Sam kilkukrotnie w sytuacjach podbramkowych podstawiałem inne wersje procesorów do różnych urządzeń elektronicznych, niestety skutek praktycznie zawsze był podobny. Jeden jedyny raz udało i się wymienić ze skutkiem pół-przyzwoitym procesor SIEMENSA w jakimś TV na różniący się jedną cyfrą. Efekt był taki że sprzęt co prawda się włączył, ale wyświetlał bzdury na wyświetlaczu LED, nie reagował na klawisze klawiatury lokalnej i przestał reagować na pilota. Co ciekawe zaczął reagować na pilota uniwersalnego z ustawionym kodem od jakiejś zupełnie innej marki telewizora. Ponieważ oryginalnego procesora nie udało się zdobyć tak został oddany klientowi. Po chyba dwóch latach przypadkiem dostałem z demontażu taki scalak jak być w tym urządzeniu powinien i gratis podmieniłem go klientowi (a więc podwójna robota za te same pieniądze).
  Innym razem w starym magnetowidzie podmieniłem główny procek sterujący NEC D553-164 na bodajże 163 i maszyna tylko mieliła wszystkimi silnikami - nic więcej. Potem okazało się że procek ten z tą inną końcówką służył do sterowania zegara i timera w VCR.
  Podsumowując - szanse są bardzo małe że by wersje 003 i 004 były współwymienne, ale jak masz za dużo kasy i wolnego czasu to możesz eksperymentować ;)

  Pozdrawiam. . .
 • #5
  Sting
  Video recorders specialist
  To nie jest kwestia pieniędzy itp. ale kwestii możliwości naprawy i doświadczenia bo jeżeli klient przynosi popularny sprzęt typu Manta i słyszy, że tam jest prozaiczny tani scalak do wymiany i że mają go tylko chńczycy w Polskim sprzęcie to co to za jaja? I nawet europejski dostawca ASWO umywa ręce i nic nie wie. Rozumiem Twoje przykłady z procesorami NEC uPD itd ale w nich jest naprawdę kawał softu. Tutaj jest prawdopodobnie kilka rejestrów i tyle. Chińskie źródła mówią o chyba 4 wersjach tego scalaka i z tego co zrozumiałem to chodzi o rodzaj wyświetlacza i klawiatury z pilotem. Stąd te numerki 003 czy 004 i jeszcze jakieś.
  To troszkę przypomina zabawę z MTK firmware remaker.
  Kupować i experymentować nie mam zamiaru ale może ten temat przeczytają inne osoby z tym problemem i znalazły jakieś rozwiązanie?
 • #6
  Sting
  Video recorders specialist
  Wydałem ten sprzęt klientowi w wyniku braku dostępu to tego scalaczka. W międzyczasie klient szukał na własną rękę w serwisie Manta. Odpowiedz serwisu była typu wysłać(koszt), naprawa(koszt), odesłać(koszt). W międzyczasie klient stał się szczęśliwym posiadaczem innej marki. Jak brak informacji od firmy powoduje, że sama pod sobą "dołki kopie". Powodzenia.
 • #7
  Sting
  Video recorders specialist
  No i sprzęt działa. Droga do jego ożywienia jest wzorcem charyzmy klienta (wydębił od nich scalak w samej warszawce za 15zł) i sromotnej w związku z tym przegranej tej firmy. Tragedia.