Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór regulatora temperatury

08 Lut 2009 03:57 3509 7
  • Poziom 25  
    Witam.
    Chciałbym prosić o pomoc w doborze dość konkretnego regulatora temperatury. Ale może opiszę problem dokładnie.
    W procesie technologicznym wymagana jest stała temperatura produktu na poziomie 82°C ±1°C (chwilowe wahnięcia o kilka stopni są dopuszczalne). Produkt jest cieczą i jest podgrzewany za pośrednictwem wymiennika przez wodę o temperaturze ok. 95°C. Na obiegu wody zamontowany jest zawór z napędem elektrycznym, zasilany napięciem 24V AC, a sterowany sygnałem 0-10V z regulatora temperatury (otwiera się proporcjonalnie do wartości napięcia sterującego). Informację o temperaturze produktu regulator czerpie z czujnika o zakresie 0 ÷ 100°C, zasilanego napięciem 15V DC, z sygnałem wyjściowym 0-10V (0V to 0°C; 10V to 100°C). Takie układy podgrzewające są w firmie trzy, oraz jeszcze czwarty, zbudowany z takich samych elementów, jednak jego zadaniem jest z kolei chłodzenie produktu do temperatury kilkunastu stopni przy użyciu wody lodowej.
    Teraz najważniejsze. W tej chwili regulacją zajmują się proste sterowniki firmy Johnson Controls typu SC9100. Chociaż nie najgorzej spełniają one swoje zadanie, to z racji wieku zaczęły być zawodne (w przeciągu dwóch miesięcy padł nam już drugi) i chciał bym wymienić je wszystkie na jakieś bardziej nowoczesne, elastyczne w konfiguracji, a przy tym w miarę niedrogie.
    Szukam już od dłuższego czasu, ale jakoś nie mogę wpaść na nic, co by spełniało wszystkie poniższe wymagania:

- dobrze działająca funkcja PID z autoadaptacją;
    - konfigurowalna opcja sterowania grzaniem lub chłodzeniem;
    - liniowe wyjście napięciowe 0-10V do sterowania stopniem otwarcia zaworu;
    - zasilanie najlepiej 24V AC;
    - mile widziany pomiar temperatury za pomocą opisanych wyżej czujników, aczkolwiek mogę wymienić je na PT100, to nie problem.

Może ktoś z szanownych kolegów spotkał się z takim urządzeniem i mógłby polecić coś sprawdzonego oszczędzając mi czasu na poszukiwania, oraz niepotrzebnych kosztów w razie nietrafnego wyboru? Chciałbym przy tym uniknąć wymiany zaworów regulacyjnych, bo te akurat mają się bardzo dobrze i działają niezawodnie.
    Jeśli gdzieś wyraziłem się nieprecyzyjnie, lub potrzeba dodatkowych informacji - proszę pytać.
    Pozdrawiam
    Andy
  • Specjalista Automatyk
    Możesz także spróbować zastosować prosty sterownik np. Unitronics-a lub easy control moellera co da ci dużą swobodę w kontroli procesu.
    Wawrzo.
  • Poziom 25  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Myślałem o tym, ale jednym sterownikiem wszystkich regulatorów nie zastąpię, bo są zbyt rozproszone po zakładzie i nie chciał bym ciągać dodatkowych kabli (jest ich już wystarczająco dużo). Natomiast po jednym sterowniku do każdego stanowiska, to chyba wyjdzie sporo drożej od specjalizowanych regulatorów. Muszę to jednak jeszcze przemyśleć.
    Generalnie ma to działać na zasadzie: zamontuj, skonfiguruj, zadaj temperaturę, zapomnij. Chcę by regulatory były jednakowe, bo zazwyczaj nie pracują wszystkie jednocześnie i przydała by się możliwość szybkiej zamiany w razie awarii któregoś z nich.
    Pozdrawiam
    Andy
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam. Ostatnio używałem regulatorów APAR 6xx . Różne gabaryty i dość uniwersalne(wejścia, wyjścia).
    Pozdrawiam
    AndrzejH
  • Poziom 25  
    No rzeczywiście - oferta ciekawa. Regulator AR662 spełnia praktycznie wszystkie moje wymagania i w dodatku jest montowany na szynę tak jak obecne SC9100, co uprościło by wymianę. Korzystałeś może z opcji regulacji za pomocą wyjścia 0-10V? Jak sprawuje się PID przy takiej pracy?

Dziękuję za odpowiedź, Andy
  • Poziom 11  
    Witam
    Sterowniki SC9100 mają dość stabilny układ bloków regulacji PID, na którym można naprawdę dobrze przeprowadzić proces regulacji. Jeśli układ na SC9100 pracował stabilnie można zakupić nowy sterownik (Johnson ma je jeszcze w ofercie) i wymienić tylko układy pamięci EPROM ze starego do nowego i przeładować aplikację.
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam

Z tego co przeczytałem jest to stosunkowo prosty układ regulacji, a wiec nie ma potrzeby stosować "rozbudowanych" urządzeń.
    Proponuję regulator Shimaden SR91 - prosta konfiguracja, stabilna praca, posiada opcję auto adaptacji, przystępna cena, w opcji z RS485 - możliwość monitoringu. Używam ich od lat w podobnych aplikacjach (w wymiennikach para-woda) i jak na razie żaden "nie padł".
    Jedyny minus to montaż panelowy.

PS
    Szczerze odradzam "wynalazki" Lumel'a - szybko się z nich "wyleczyłem".
  • Poziom 25  
    Witam.
    Zakupiłem już na próbę jedną sztukę AR662, i tylko chroniczny brak czasu powstrzymuje mnie przed jego przetestowaniem. Zapewne wiedzą koledzy (przynajmniej niektórzy) jak to jest - to na razie działa, więc trzeba zająć się ważniejszymi sprawami... Jak tylko znajdę chwilkę, zamontuję, przetestuję i dam znać jak się sprawdza.
    SC9100, jak już napisałem, dobrze spełniają swoje zadanie, jednak jak dla mnie są zbyt mało elastyczne w zastosowaniu (choćby sam fakt, że aplikację umieszcza się w archaicznym EPROM'ie). Można jeszcze je kupić, ale jako przestarzała konstrukcja zapewne niedługo znikną z rynku, więc uważam, że nie warto już w nie inwestować.

KAPAS napisał:
    Proponuję regulator Shimaden SR91 - prosta konfiguracja, stabilna praca, posiada opcję auto adaptacji, przystępna cena, w opcji z RS485 - możliwość monitoringu. Używam ich od lat w podobnych aplikacjach

Korzystałeś może z zaworów sterowanych 0-10V? Jak sprawdza się PID w takiej konfiguracji? Jestem skłonny zakupić od razu cztery sztuki sterowniów, bo to nie jest duży wydatek, gdyby tylko ktoś mi napisał z własnego doświadczenia, że się sprawdzą w moim zastosowaniu. Osobiście z regulacją temperatury za pośrednictwem wymienników niewiele miałem dotąd do czynienia, dlatego postanowiłem się poradzić.
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem,
    Andy

Edit 02.06.2009:
    W końcu kilka dni temu zamontowałem zakupiony regulator. Zmusiła mnie do działania awaria kolejnego SC9100. PID działa bardzo dobrze również na wyjściu 0-10V i po odpowiedniej konfiguracji regulator sprawuje się bez zarzutu w mojej aplikacji. Trzeba tylko przy montażu uważać na jedną rzecz - napięciowe wyjście sterujące nie jest odseparowane galwanicznie od wejścia pomiarowego, co zmusiło mnie (ze względu na specyfikę sterowania zaworu) do wymiany opisanego w pierwszym poście czujnika temperatury na PT100, ale to, jak wspomniałem nie problem. Na szczęście zaznaczono to wyraźnie w instrukcji obsługi, więc dymu nie było :). Jeśli w najbliższym czasie w dalszej eksploatacji nie pojawią się jakieś problemy - podjąłem decyzję o wymianie wszystkich SC9100 na AR662.

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi, a zwłaszcza koledze Andrzej-65.
    Temat uważam za wyczerpany, więc go zamykam.
    Andy