Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 200-w + osprzęt. Nie można wyregulować temp. w domu

DeCounrad 14 Lut 2012 17:14 44962 126
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    enilux
    Poziom 9  
    Ok, dzięki. Ustawiłem b0 na 3, b2 zostawiłem na 8, b5 zmieniłem na 3, krzywą grzewczą z 1,2 na 1,0 i zobaczymy teraz czy da się zauważyc jakieś zmiany zużycia gazu. Co do podłaczenia vitocella to sprawa jest o tyle trudniejsza że
    czujniki temperatury są w połowie wysokości i w 1/3 wysokości od góry. Servisant się upierał że powinno być w połowie, facet na infolini nie bardzo wiedział. Efekt był taki że każde otwarcie ciepłej wody w zimie powodowało napływ zimnej i start grzania wody .Może ktoś to przeczyta kto ma taki sprzęt i sprawdzi jak ma u siebie to podłączone bo jestem ciekaw. Co do twoich uwag o bezsensowności mojego układu to się zgadzam i też byłem bardzo zły, na dodatek podlogówki w dwóch górnych łazienkach są na odzielnym rozdzielaczu
    na powrocie grzejników. Lubię automatykę i wszelkie gadzety co powoduje moją jeszcze większą złość ale na obrone hydraulika muszę powiedzieć że to wszystko po prostu działa już drugi rok i nic się nie dzieje, nikt z domowników nie narzeka a ja po prostu szukam czy można zmniejszyć zużycie gazu około 7 m3 na dobę w styczniu i 12-20 m3 przy tęgich ostatnich mrozach. Cały czas ktoś w domu i w ciągu dnia mam tylko 2 godzinną przerwę z temp zredukowaną, około 200 m2 z garażem w bryle budynku otwieranym kilka razy w ciągi dnia na wyjazd samochodu, Na dole około 22 stopni u góry 20 w najzimniejszym pokoju nad garażem od północy, w innych pokojach trzeba przykręcać termostaty bo by było cieplej, w garażu grzejnik większość czasu na gwiazdkę czasami otwarty jak potrzeba coś zrobić.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    enilux
    Poziom 9  
    No właśnie są dwie pochwy i która powinna być wykorzystana prawidłowo, czy ta w połowie pod pokrywą pomp i sterownika czy ta z tyłu w bardziej u góry. Co do autoryzowanych instalatorow to się już wypowiedziałem, dom mi prawie wyleciał w powietrze bo zostawił rozszczelnioną instalację, ustawienie pieca zostawił całkowicie fabryczne.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    enilux
    Poziom 9  
    No dzięki, to jest własnie problem z internetem że każdy może być specjalistą.
    Boiler czyli zbiornik w mojej wersji przyszedł ze sterownikem i pompą, wyświetlaczem zamontowanym. Czujnik od solarów jest innego typu i włożony do kolanka całkowicie na dole. Po podłaczeniu sterownika solarnego zostają jeszcze dwie wolne pochwy z drutami . Jeżeli nigdy nie widziałeś takiego urządzenia to nie odpowiadaj, poczekajmy na kogoś co ma takie same i podłączone.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bxaxsxtxa
    Poziom 2  
    Pytanie do Walker29 Mam piec jak w temacie, na dole podłogówka z mieszaczem M2, góra to grzejniki A1. 3 lata temu podczas instalacji kotła serwisant odradził wieszanie sterownika u góry (wyjście mamy zrobione,do dziś wisi tylko kabel :( ) Zamontowany więc został tylko na dół Vitotroll 300. I tu pytanie: jaki sterownik można powiesić u góry który informowałby piec o temp. i pozwolił na regulację, bo wku$#@ już mnie latanie do kotłowni w tym celu. Czy to możliwe że w takiej konfiguracji nie można wieszać dwóch sterowników, że niby piec wtedy nie wie który sygnał jest ważniejszy? Takie było zdanie serwisanta...
    Proszę o jakieś sugestie, bo niby wszystko fajnie dogrywamy z tym piecem (m.in. dzięki wpisom na tym forum) ale ten brak czujnika temp. u góry mnie wykańcza. No i ten kabel....

Z góry dziękuję za szybka odpowiedź.

p.s. Jestem raczej początkująca w tej dziedzinie
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bxaxsxtxa
    Poziom 2  
    Dzięki za szybką reakcję. Jutro dzwonię do naszego fachmena w tej sprawie zatem
    juhasi
    Poziom 9  
    Witam
    W nawiązaniu do tematu mam pytanie do szanownych forumowiczów. Czy w kotle Viessmann 200W przy ustawieniu kodu b0 na 1 jest możliwe ustawienie innych kodów tak żeby przy osiągnięciu zadanej temperatury na vitotrolu 200 np 20 st.C kocioł się wyłączał czy jedynym rozwiązaniem przy tym kodzie jest zmiana krzywej grzewczej? Oczywiście wiem że mogę zmienić kod b0 na 3 i co za tym idzie inne kody aby uzyskać żądaną temperaturę ale niestety konfiguracja czy może logika wykonania mojej istalacji powoduje że piec lepiej się zachowuje oraz cały dom jest równomiernie dogrzany przy kodzie b0 na 1. Problem jest tylko tego typu że ustawiam temp. na vitotrolu np. 20st a piec co prawda bardzo powoli i spokojnie ale jednak ciągnie np. do 23st.C. Nie bardzo chce zmieniać b0 na 3 z tego też powodu moje pytanie. Dziękuje za wszelkie sugestie i pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    No cóż według mojej skromnej wiedzy kod ustawienie kodu b0 na 3 pozwala nam na jakby to powiedzieć ustawić oczywiście przy odpowiednij zmianie innych kodów maksymalny wpływ pomieszczenia na pracę kotła. Ale ale nie problem w tym czy "AUTOR" wie czym się różni tylko problem jest taki że ustawiony jest kod b0 na 1 na trolu 20 st.C a kocioł grzeje do 23 st. Przy ustawieniu kodu b0 na 3 można ta temp. kontrolować przy pomocy m.in. kodu b5. Ale to chyba nie test wiedzy tylko prośba o treściwą odpowiedź na postawione pytanie. Dzięki i pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź i przepraszam że post zabrzmiał jakbym był obrażony, tak nie jest. Czyli najlepiej b5 zostawić na 0 i nie ruszać. Czy dobrze rozumiem. No i co zrobić żeby jak chcę 20 st. C to był to faktycznie 20 a nie 23
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    Ok zrobie tak jak mówisz i zobaczę co będzie.
    juhasi
    Poziom 9  
    Pytanie do Walker29 tak żeby dobrze zrozumieć zasadę działania kotła
    Piszesz że:
    b0 na 1 - kociol w ciagu "dnia"(temp normalnej) pracuje wg krzywych grzewczych i stanu czujnika na vitotrolu \\ to znaczy że jeśli ustawimy godziny pracy z temperaturą normalną , tylko w tym czasie kocioł bierze pod uwagę to co widzi na czujniku wewnętrznym(czyt. Vitotrol), w nocy zaś pracuje tylko i wyłącznie wg krzywych grzewczych - może przegrzewać
    To dlaczego kocioł właśnie w godzinach pracy z temp. normalną i ustawieniu na trolu 20st.C pracuje nawet gdy jest w domu 22 czy 23 st.C Dlaczego poprostu się nie wyłączy, co może być przyczyną tego że kocioł dalej pracuje. Nie jest to dla mnie jasne może pomożesz mi to zrozumieć. Dzięki i pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    Pracuje miałem na myśli grzeje wodę na cały układ CO np. na trolu ustawione jest 20 st.C w domu jest 23 st.C na zewnątrz np -5st.C i kocioł podaje wodę na CO w zależności od krzywej na cały układ. Nurtuje mnie dlaczego poprostu nie przestanie grzać i czeka aż temperatura spadnie w domu do nie wiem np 20.5 st.C Wszystko to przy ustawionym kdzie b0 na 1.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    Jeden obieg grzewczy i z niego za pomocą zaworu wyjście na podłogówkę. Podłogówka tylko na parterze kuchnia łazienka ganek, na piętrze tylko łazienki.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    No dobrze ale skoro vitotrol poakzuje 23 st. to dlaczego nie wyłączy kotła. Moim zdaniem skoro na kotle naciskam przycisk " i " i pokazuje mi temp. wewnętrzna z vitotrola 23st. a ustawione jest na vitotrolu 20 to dlaczego kocioł dalej pracuje czytaj grzeje? W domu nie mam żadnego innego czyjnika temp. podpiętego do kotła tylko czujka zewnętrzna.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    juhasi
    Poziom 9  
    Ok zgadzam się ale reasumując naszą dyskusje. Twoim zdaniem przy ustawieniu b0 na 1 można w miarę regulować temperaturę pomieszczenia jeżeli tak to jakie ustawienia zastosować nie wdając się w szczegóły instalacji, czy jedynym rozwiązaniem i najprostrzym jest ustawienie b0 na 3. Upieram się przy tym b0 na 1 ale nie daje mi to spokoju.
    wspak
    Poziom 10  
    Witam,
    Pozwolę sobie odświeżyć temat. Przeczytałem całą konwersację, ale nadal brakuje mi pewnych odpowiedzi. Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć odnośnie ustawień kotła?
    Mam kocioł viessmanna Vitodens 200-W WB2C 4,8-35kW ze sterowaniem pogodowym Vitotronic 200 HO1A, dwoma obiegami z mieszaczem 3-drogowym. Pierwszy obieg grzewczy to grzejniki na górze, drugi to podłogówka na dole. Dom około 140mk.
    Póki co mam cały czas za ciepło. ustawiam obydwa obiegi na 20st/zredukowaną na 19st a w domu jest 23st. Co prawda na zewnątrz w dzień jest około 12st ale w nocy około 5st.
    Raz dziennie obniżam krzywą grzewczą tak że już w tej chwili mam w OG1 na 0,7 (obniżam też offset na -5K), dla obiegu OG2 na 0,2 (offset jest na 0). I cały czas nie wiem jak to działa, skoro grzejniki są często ciepłe, a zużycie gazu jest spore bo 7m3/dobę. Normalne zużycie dla CWU w lecie jest 1,5m3. Podłogówka co prawda nawet nie wiem czy się włącza, bo rury są chłodne, aczkolwiek posadzka nie jest zimna jednak na parterze jest również 23st (może jeszcze nie zdążyła się oziębić). Na górze jest też ok 23st. Aha, wszystkie termostaty na grzejnikach są otwarte na full bo chyba przy takiej konfiguracji trzeba poszukiwać krzywej.

I teraz co robić z ustawieniami kodowania?
    Jest A3:2 czyli włączenie pompy obiegu gdy temp na zewn spada poniżej 1st. Gdy powyżej 3 st pompa wyłączona. Jeśli ustawię na -9 wówczas pompa właczy się dopiero poniżej -10st. Czy warto to zmienić, jest to bezpieczne? Szczególnie gdy ustawimy dodatkowo A4 : 1 czyli wyłączymy zabezpieczenie przed zamarzaniem?

A co z ustawieniem A5? Jest na A5: 5 czyli pompa OG włączona gdy temp zewn wyższa o 1 st od wymaganej dla pomieszczenia (u mnie jest to 20 st czyli mamy 21st). Czy to się nie kłóci z powyższym ustawieniem. Czy to nie za dużo? Może tutaj zmienić na 15 co da nam wyłączenie pomy dla temp zewn wyższej od wymaganej minus 9st, czyli u mnie będzie to dla 11st. I co przy tej okazji z ustawieniem A6: 36 (tak jest teraz)?

A co z ustawieniem C6 – max ogr temp zasilania. Dla podłogówki mam 45. Może aż tyle nie potrzeba i warto zabezpieczyć na mniejszą?

A co z ustawieniem E6 – max prędkości obrotowej pompy OG? U mnie jest 55.

A co z ustawieniem FB – czas trwania podwyższania wartości wymaganej temp na zasilaniu. U mnie jest 60 co daje 2 godz. Czy nie zmniejszyć na 30 czyli 1 godz?

Jeszcze pytanie dotyczące parametrów ogólnych. Czyli
    90: 128 czyli stała do obliczania temp zewn. Daje to 21,3godz na dopasowanie temp na zasilaniu przy zmianie temp zewn. O co chodzi? Czy znaczy że tyle czasu upłynie zanim temp na zasilaniu się dopasuje? Jeśli w ciągu doby mamy wahania temp od powiedzmy +15st do np. -5 st w nocy to nie zabardzo widzę aby kocioł zareagował w odpowiednim momencie. Być może źle to rozumiem. Ale czy nie powinno się zmienić na np. 6 co daje że co godz będzie kocioł reagował na zmiany temp? Jak to wpłynie na ciepło w domu i na efektywność grzania (spalanie)?

I pytanie dotyczące ostawień Kocioł:
    30:0 czyli wewn pompa obiegowa bez regulacji obrotów (na czas serwisu). Tak jest tu mnie. Niestety jak przestawiłem na 1 pojawiło się ustawienie 31 które ustawiłem na 50 (wymagane obroty wewn pompy) i pojawiła się usterka C5. Czyli powróciłem do ustawienia „0”

Czy ktoś mógłby się rzeczowo wypowiedzieć?
    aadamuss
    Specjalista - systemy grzewcze
    W jakim celu te zmiany, tzn. po co ? Pozdr adam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wspak
    Poziom 10  
    Witam,
    Pominę nierzeczowe wypowiedzi Generatora postów. Odniosę się do konkretnego pytania...

Jak to po co? Przecież zadałem pytanie może nie wprost, bo sądziłem że jest to zrozumiałe.
    W takim razie zadam wprost. Co zrobić aby piec był włączony (włączone ogrzewanie), i nie zużywał gazu przynajmniej w tak dużej ilości (5m3 do celów CO) skoro na zewnątrz jest w dzień +10 st w nocy ok +3st, a w domu cały czas jest minimum +22,5st i ani grama mniej.... A na witotronicu ustawione jest 20st.

W tym celu zmniejszałem krzywą raz dziennie, aż w końcu zacząłem zmniejszać offset.
    Jeśli mam tylko raz do roku ustawiać krzywą jak to ktoś wyżej podpowiada, to przy obecnych ustawieniach nawet jak mam ciepło w domu będę płacił za grzanie którego przecież nie potrzebuję.

Jeśli ktoś zamierza odpowiedzieć proszę aby wypowiadał się rzeczowo (aby jego wypowiedź stanowiła wartość dodaną do konwersacji). W innym celu lepiej niech nie zaśmieca dyskusji. Często jest tak, że aby wyczytać coś profesjonalnego z forum trzeba przebić się przez gąszcz śmieci, co niestety sprawia, że fora stają się tylko stratą czasu.
    Pozdrawiam.