Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa bramka logiczna AND

Duszek100 08 Lut 2009 13:05 3144 2
 • #1 08 Lut 2009 13:05
  Duszek100
  Poziom 10  

  Potrzebujemy zabezpieczyć wstęp do jednego z pomieszczeń bazy wojskowej. Nie jest to najważniejsze pomieszczenie, gdzie przechowuje się supertajne plany, ale ważne jest dla nas, by osoba znajdująca się wewnątrz mogła decydować, czy wpuści do środka kogoś z zewnątrz. Potrzebujemy zbudować w tym celu układ. Wewnątrz pomieszczenia będzie znajdował się przełącznik. Jeśli ustawimy go w jednej pozycji, to drzwi będzie dało się otworzyć od zewnątrz. Ustawiony w drugiej możliwej pozycji spowoduje, że dostęp do pomieszczenia zostanie uniemożliwiony. Otwarcie drzwi z zewnątrz będzie polegało na przyciśnięciu odpowiedniego przycisku. Musimy zatem zbudować odpowiedni układ.

  Układ posiada dwa wejścia i jedno wyjście. Na wejścia podaje się sygnały. Wyjście służy do odbierania sygnałów przez następne urządzenie. Powiedzmy, że układ jest zasilany napięciem 5V (jest to wciąż standardowe napięcie dla układów cyfrowych). Możemy też przyjąć, że podanie na wejście 5V oznaczało będzie stan logiczny '1', a podanie na wejście 0V oznaczało będzie stan logiczny '0'. Mamy więc nasze '1' i '0'. Takie same dwa rodzaje sygnałów będą pojawiały się na wyjściu.

  Do pierwszego wejścia podłączamy przełącznik wewnątrz pomieszczenia. Przełącznik będzie podawał '1' jeśli będzie ustawiony w pozycji "wpuść", a '0', jeśli ustawimy go w pozycji "nie wpuszczaj". Sygnał jest ciągły. Jak długo mamy zasilanie, tak długo odpowiedni poziom sygnału będzie podawany na nóżkę wejściową naszego układu porównującego. Podobnie będzie z drugim z wejść, ale tu zasada działania przełącznika będzie nieco inna. Przełącznik ma dwa styki: jeden jest podłączony do '0', a drugi do '1'. Przez cały czas przycisk zwiera ten styk, który podaje '0' i taki sygnał idzie na wejście naszego układu. Jeśli jednak go przyciśniemy, przycisk zewrze drugi ze styków i poda przez czas przyciskania '1'.

  Do wyjścia podłączymy zamek i mechanizm otwierania drzwi. Zamek będzie zamknięty, jeśli będzie otrzymywał sygnał '0'. Ale wystarczy tylko jeden impuls '1', aby zamek uruchomił serwomotory otwierające dostęp do pomieszczenia, a następnie zamykające go po określonym czasie, wystarczającym na to, by można było wejść lub wyjść.

  Co zatem musi robić nasz układ? Musi sprawdzać, czy przełącznik pozwala na dostęp do pomieszczenia i jeśli tak, to czy został naciśnięty przycisk otwierania drzwi. Albo może dostęp jest wzbroniony, a ktoś naciska przycisk i próbuje wejść? Tym też zajmie się nasz układ. Nie jest on co prawda zbyt rozwinięty, ponieważ jedyne, co potrafi, to podjąć decyzję na podstawie stanów przycisków i odpowiednio wystosować jeden sygnał wyjściowy.

  Możemy spotkać się z czterema sytuacjami:

  dostęp wzbroniony, przycisk nie wciśnięty -> nie wpuszczaj
  dostęp wzbroniony, przycisk wciśnięty -> nie wpuszczaj
  jest dostęp, przycisk nie wciśnięty -> nie wpuszczaj
  jest dostęp, przycisk wciśnięty -> wpuść

  0 2
 • #2 08 Lut 2009 13:23
  Pittt
  Poziom 31  

  Połącz oba przyciski szeregowo i nie będzie ci potrzebny żaden układ, i zasilaj z nich rygiel

  0