Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaką zmywarkę kupić?

adam mon 08 Lut 2009 18:18 29998 54
 • #1 08 Lut 2009 18:18
  adam mon
  Poziom 2  

  Witam. Potrzebuję porade jaką kupić zmywarkę. Od 8 lat użytkowałem Whirpool (model topowy). Na poczatku było OK , ale po jakims czasie nie zmywa dokładnie , pozostawia smugi itp. Żeby naczynia były umyte trzeba je przed włożeniem do zmywarki opłukać, obmyć itp. Mam tego szczerze dosyć. Potrzebuję teraz kupić Bosh lub Siemens (który lepszy) produkowany w Niemczech - do zabudowy , 60cm , panel odkryty srebrny, rodzina 5-osobowa - codziennie pełny wkład. Cena nie jest bardzo istotna , aby nie płacić tylko za bajery których się nie wykorzystuje. Szukam sprzętu raczej z wyższej półki , najważniejsze żeby bardzo dobrze zmywała, suszyła itd. Może ktoś mógłby najlepiej podać konkretne modele.[/b][/i]

  -1 29
 • SterControl
 • #2 08 Lut 2009 18:24
  talent19
  Poziom 10  

  jeżeli mogę Ci doradzić to w grę wchodzą moim zdaniem tylko MIELE BOSCH SIEMENS

  0
 • #3 08 Lut 2009 18:25
  kaczmarj
  Poziom 23  

  Mam osobiście Bosha jak i reszta znajomych. Używam od 6 lat i nie ma żadnych problemów u mnie ani u znajomych. Naprawdę polecam Bosha jeśli chodzi o zmywarki ( nie polecam pralek Bosha). Kup raczej z cyklem auto.

  0
 • #4 08 Lut 2009 20:41
  adam mon
  Poziom 2  

  Do Bosha lub Siemensa jestem przekonany . Chodziło mi bardziej o konkretny model.

  0
 • #5 08 Lut 2009 21:11
  kaczmarj
  Poziom 23  

  Ja jak już pisałem, kupiłem swoją zmywarkę 6 lat temu. obecnie nie ma tego modelu w sprzedaży. Na tamtą chwilę był to najwyższy ( i najdroższy) model. Od samego początku mimo wielu programów pracuje na auto. Sama dobiera temp. i ilość wody oraz czas zmywania. Raczej nie używam tabletek, tylko z osobna proszku, soli i nabłyszczacza. Moi znajomi mają inne modele i też nie mają żadnych problemów. Myślę, że typ jaki wybierasz to indywidualna sprawa. Firma dopracowała swoje modele.

  0
 • SterControl
 • #6 09 Lut 2009 13:14
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Kup najtańszą Boscha i już. One się między sobą nie różnią, a bajerów się nie używa.

  Zauważ, że profesjonalne zmywarki gastronomiczne mają tylko jeden, czasami dwa programy i kosztują 3-10 tysięcy zł.

  0
 • #7 10 Lut 2009 10:18
  adam mon
  Poziom 2  

  Dzięki , tak zrobię. Jeszcze jedno pytanie. Jakie funkcje są naprawdę wykorzystywane i muszą być koniecznie ?

  0
 • #8 10 Lut 2009 10:23
  kaczmarj
  Poziom 23  

  W mojej zmywarce jest 6 programów. Od samego początku używam (i reszta domowników) tylko jednego przycisku -START. Zmywarka nastawiona jest na AUTO. Jest to fajny program. Sama dobiera ilość wody, zużycie prądu, temp. mycia i czas do warunków mycia. Ma wbudowany czujnik zanieczyszczenia wody i na tej podstawie dokonuje wyboru. Ważny jest też sposób grzania wody. Tańsze zmywarki mają na dnie grzałkę. Doroższe i nowsze posiadają podgrzewacz przepływowy.

  0
 • #9 10 Lut 2009 11:17
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Mam jednego z najtańszych Boschy i grzałka jest przepływowa. Nie wiem na czym polega zaleta?

  0
 • #10 10 Lut 2009 11:43
  pawelira
  Poziom 16  

  grzałka czy podgrzewacz przepływowy w procesie zmywania nie mają większego znaczenia

  0
 • #11 10 Lut 2009 12:42
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  To dlaczego niektórzy twierdzą, że warto za to dopłacić?

  0
 • #12 10 Lut 2009 15:20
  w.ig
  Poziom 10  

  Z folderu reklamowego jednego z producentów zmywarek

  Cytat:
  Przepływowy ogrzewacz wody, który gwarantuje oszczędność energii. Jego usytuowanie pod komorą zmywania zwiększa objętość zmywarki, poprawia estetykę jej wnętrza i ułatwia dbanie o higienę urządzenia


  A ile w tym prawdy to niech się specjaliści wypowiedzą.

  0
 • #13 10 Lut 2009 18:59
  pawelira
  Poziom 16  

  Oszczędność energii – fakt, na pewno
  Tylko jak może być temperatura zmywania, Np. 50 stopni, przepływowo woda jest podgrzana do 50 i jak wpada do komory zmywania to na pewno się schładza o kilka stopni a grzałka nagrzewa do 50 do skutku
  Objętość zmywarki? Może 1-2 cm tylko, po co ( trzecia szuflada w miele? Ale tam też kiedyś były grzałki)
  Estetyka tak – pod warunkiem, że zmywarka będzie otwarta na ekspozycji w centrum naszego domu – wg mnie głupota
  Higiena? Ciekawy jestem, kto kiedyś mył zmywarkę, bo ja nikogo takiego nie znam – może raz na rok – ściema

  0
 • #14 10 Lut 2009 19:33
  kaczmarj
  Poziom 23  

  Poczytaj proszę dane techniczne kilku zmywarek z górnej półki i tych tańszych. Potem trochę policz i przekonaj się co warto kupić. Nie pisz głupot na temat oszczędności energii, miejsca w zmywarce i higieny jeśli nie masz rozeznania. Tryb auto w zmywarkach to nie koniecznie 50 st.C Często naczynia są myte w temp. 35 st. C a do ostatniego płukania temp. jest 55-60 st. C w celu przegrzania naczyń i szybszego schnięcia. Zmywarki o szerokości 45 cm. mają pojemność 7-8 kompletów naczyń. Obecenie można spotkać 9-10 kompletów, ale te zmywarki mają już podgrzew przepływowy. To nie jest 1-2 cm w komorze jak napisałeś i nie ma tam 3 szuflad. Następna sprawa to czas podgrzewu wody. Przy układzie przepływowym wynosi kilkanaście sekund. Pojemność wodna zmywarki z tradycyjną grzałką jest trochę większa ze względu na zakrycie poziomem wody grzałki. W przypadku układu przepływowego już nie ma takiego ograniczenia i ilość wody pobranej i podgrzanej jest znacznie mniejsza. Chemia- jak masz mniej wody to do uzyskania odpowiedniego roztworu potrzeba mniej środka myjącego, nabłyszczacza i soli. Mieszkam w okolicy gdzie woda ma twardość 25st. N. Jest zaliczana do wody bardzo twardej. Myjąc codziennie zużycie soli wynosi ok. 1,5-2,0 kg na rok !!! Moja zmywarka ma również automatyczny dobór soli. Jedynie na początku eksploatacji trzeba było ustawić zakres twardości wody. Koszt na dzień dzisiejszy jednego mycia wynosi 0,85-1,00 zł wliczając środki chemiczne, prąd i wodę.

  0
 • #15 10 Lut 2009 20:02
  pawelira
  Poziom 16  

  To była moja opinia. Nie jestem fachowcem i nie podchodzę do tematu ortodoksyjnie.
  Wypisując to i owo chciałem zauważyć że pomału zaczynamy zapominać po co jest zmywarka.
  Zaczynamy zwracać uwagę na rzeczy mało istotne lub takie które służą za chwyty reklamowe marketingowych ściemniaczy.
  Główny argument przy kupnie to solidność (Bosch,miele,Siemens) bo na niewiele się zda podgrzewacz lub inny ½ wsadu jeśli sprzęt się rozleci po gwarancji.
  Parametry techniczne typu zużycie energii i wody są praktycznie takie same
  Jeszcze na co można zwrócić uwagę to głośność sprzętu
  Takie jest moje zdanie – ale mogę się mylić

  0
 • #16 10 Lut 2009 23:50
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  kaczmarj napisał:
  Następna sprawa to czas podgrzewu wody. Przy układzie przepływowym wynosi kilkanaście sekund. Pojemność wodna zmywarki z tradycyjną grzałką jest trochę większa ze względu na zakrycie poziomem wody grzałki. W przypadku układu przepływowego już nie ma takiego ograniczenia i ilość wody pobranej i podgrzanej jest znacznie mniejsza. Chemia- jak masz mniej wody to do uzyskania odpowiedniego roztworu potrzeba mniej środka myjącego


  Jakim cudownym prawem fizyki grzałka przepływowa 2,5 kW podgrzeje wodę do 50 stopni w kilkanaście sekund?
  I jakim cudem ma być szybsza od grzałki 2,5 kW tradycyjnej?

  W każdym przypadku są przecież ogrzewane również naczynia i sama zmywarka. Nie wiem czy w pełni załadowanej zmywarce same naczynia nie mają większego ciepła właściwego od wody?

  Ile konkretnie litrów wody znajduje się mniej w zmywarce o przepływowej grzałce? Na oko z 4-5 litrów. Ile jest w zmywarkach o zwykłej?

  Myjąc codziennie w wodzie miękkiej lub średniej zużycie soli to ok 4 kg na rok, a Ty przy twardej zużywasz połowę tego?

  0
 • #17 11 Lut 2009 02:21
  Jasxx
  Poziom 21  

  kaczmarj napisał:
  Tańsze zmywarki mają na dnie grzałkę. Doroższe i nowsze posiadają podgrzewacz przepływowy.


  Grzałka na dnie zmywarki nie świadczy o tym, że jest tańsza, czy mniej funkcjonalna. Właśnie odwrotnie. ta grzałka zwieksza jej funkcje o aktywne suszenie, które polega na włączeniu grzałki bez wody i podgrzaniu naczyń w celu ich szybszego i dokładnego wysuszenia. System ten stosowany jest w prawie 90% zmywarek w USA. W Europie nie, bo jest to zniedopuszczalne ze względu na bezpieczeństwo. Odkładające się na grzałce nieczystości mogą spowodować jej miejscowe przegrzanie i spalenie.

  W chwili obecnej w Europie trwają intensywne prace nad wprowadzeniem tego systemu. Grzałka ma być tak zabudowana, by bez przeszkód oddawała ciepło, a nie docierały do niej stałe zanieczyszczenia.

  Wracając do zmywarek w USA to większośc z nich nie ma sit, kratek itp. Podobnie jak w zlewozmywakach zamontowany jest młynek, który po pierwszym, którkim cyklu mieli odpadki i wypompowuje ze zmywarki. jakim odpowiednikiem w Europie jest stosowany min. w zmywarkach Whirpool system czyszczenia sita. Pompa drenażowa na końcu mycie poprzez krótkie uderzenia wody czyści sito i wypompowuje zabrudzenia nie pozwalając im w następnym cyklu dostać się do zraszaczy.


  A co do problemu Adam mon to nikt nie broni Ci kupić nowej zmywarki ale za jakość mycia odpowiadasz Ty sam. Zmywarka do czasu do kiedy się nie rozsypie zmywa zawsze tak samo. A w Twoim przypadku radzę Ci zrezygnować z tabletek i wrócić do proszku. Jeżeli się mylę to przepraszam.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Jan_Werbinski napisał:
  Ile konkretnie litrów wody znajduje się mniej w zmywarce o przepływowej grzałce? Na oko z 4-5 litrów. Ile jest w zmywarkach o zwykłej?


  Kto powiedział, że mniej? Do całej objetości zmywarki należy doliczyć objętość takiej grzałki. Jest to około 160g wody. Zapewne tyle samo miejsca zajmuje grzałka na danie zmywarki. Mamy więc oszczędność 320g wody. Są jednak grzałki przepływowe o mniejszej objętości. Są to modele, które element grzajny mają owinięty wokół łopatek pompy.

  Jan_Werbinski napisał:
  Myjąc codziennie w wodzie miękkiej lub średniej zużycie soli to ok 4 kg na rok, a Ty przy twardej zużywasz połowę tego?


  I ja w to nie wierzę. Przy średniotwardej wodzie - 4 (skala od 0 do 6). Zmywarka co 30 cykli sygnalizuje brak soli. Czyli 1,5 kg na miesiąc.

  Dodano po 2 [minuty]:

  pawelira napisał:
  Tylko jak może być temperatura zmywania, Np. 50 stopni, przepływowo woda jest podgrzana do 50 i jak wpada do komory zmywania to na pewno się schładza o kilka stopni a grzałka nagrzewa do 50 do skutku


  Pomiar temperatury odbywa się w komorze mycia, a nie w grzałce. Dlatego temp w grzałce jest znacznie wyższa niż zadane 50st. W przypadku zatrzymania pompy myjącaj dochodzi nawet do zagotowania wody w grzałce (nie w komorze).

  Dodano po 15 [minuty]:

  kaczmarj napisał:
  Następna sprawa to czas podgrzewu wody. Przy układzie przepływowym wynosi kilkanaście sekund.

  W przypadku grzałki przepływowej czas podgrzania wody z 16 st (wg normy temperatury wody w sieci) do 70 st to dokładnie 12 minut.

  kaczmarj napisał:
  Pojemność wodna zmywarki z tradycyjną grzałką jest trochę większa ze względu na zakrycie poziomem wody grzałki.


  Jak wczaśniej pisałem, grzałka ta nie potrzebuje być zakryta wodą. Wystarczy, że jest nią (kroplami) otoczona. Może też działać na sucho.

  kaczmarj napisał:
  Koszt na dzień dzisiejszy jednego mycia wynosi 0,85-1,00 zł wliczając środki chemiczne, prąd i wodę.


  Mycie intensywne 70 st to:
  1,1 kW
  16l. wody
  Koszt więc łatwo policzyć.

  0
 • #18 11 Lut 2009 08:25
  kaczmarj
  Poziom 23  

  Jasxx widzę, że jesteś specjalistą od zmywarek Whirlpool i niech tak zostanie. Ja natomiast mam Bosha i wiem co o niej napisałem. Wiem ile wody zużywa moja zmywarka i nie jest to nigdy 16 litrów na cykl. Znam się świetnie na uzdatnianiu wody i potrafię określić jaka twardość wody występuje u odbiorcy. Wiem też ile soli dosypuję do zmywarki. Zawsze robię to sam i nie ma możliwości pomyłki. Jak napisałem, że woda jest podgrzewana przez kilkanaście sek. to nie określiłem temperatury. Napisałem natomiast, że często w trybie auto zmywarka myje w 35 st. C.

  0
 • #19 11 Lut 2009 09:21
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  kaczmarj napisał:
  Jak napisałem, że woda jest podgrzewana przez kilkanaście sek. to nie określiłem temperatury. Napisałem natomiast, że często w trybie auto zmywarka myje w 35 st. C.


  Przez kilkanaście sekund woda podgrzeje się o 1-2 stopnie. W zmywarkach Boscha nie ma programu, który ma o tyle podwyższyć temperaturę. To znaczy, że mijasz się z prawdą.

  W moim Boschu w trybie 35 stopni zmywarka ma cykl mycia, ale ostatnie płukanie jest już w 50 stopniach. Nie ma w moje żadnego programu oprócz płukania, w którym woda nie jest podgrzewana do conajmniej 50 stopni. To znaczy, że także w takiej sytuacji nie jest możliwe podgrzanie wody w kilkanaście sekund. Wynika z tego ponownie, że mijasz się z prawdą.

  0
 • #20 11 Lut 2009 09:39
  kaczmarj
  Poziom 23  

  Jan_Werbinski napisał:
  Kup najtańszą Boscha i już. One się między sobą nie różnią, a bajerów się nie używa.

  Zauważ, że profesjonalne zmywarki gastronomiczne mają tylko jeden, czasami dwa programy i kosztują 3-10 tysięcy zł.


  Piszesz, że jesteś zwolennikiem prostych rozwiązań. Wynika z tego, że masz zmywarkę o dość ograniczonych funkcjach.

  0
 • #21 11 Lut 2009 10:52
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  kaczmarj napisał:
  Jan_Werbinski napisał:
  Kup najtańszą Boscha i już. One się między sobą nie różnią, a bajerów się nie używa.

  Zauważ, że profesjonalne zmywarki gastronomiczne mają tylko jeden, czasami dwa programy i kosztują 3-10 tysięcy zł.


  Piszesz, że jesteś zwolennikiem prostych rozwiązań. Wynika z tego, że masz zmywarkę o dość ograniczonych funkcjach.

  Gdzie piszę, że jestem zwolennikiem prostych rozwiązań? W tym cytacie czegoś takiego nie napisałem.
  Co rozumiesz przez "dość ograniczone funkcje"? Czego brakuje?

  0
 • #22 13 Lut 2009 11:53
  w.ig
  Poziom 10  

  Jasxx napisał:

  Mycie intensywne 70 st to:
  1,1 kW
  16l. wody
  Koszt więc łatwo policzyć.


  A możesz podać jakiej zmywarki te dane dotyczą. Bo dla mnie te wartości (dla 60-iątek) są dosyć niskie. W przypadku 45-tek może najdroższe modele osiągają te wartości.

  Wyrywkowo sprawdziłem zmywarkę Boscha SMS50E08EU
  http://www.bosch-agd.pl/?5=SMS50E08EU&26=6539

  i tam piszą:
  Cytat:

  Nazwa programu 1: Intensive
  Czas trwania programu 1: 135
  Konsumpcja energii, program 1: 1.5
  Temperatura, program 1: 70
  Zuzycie wody, program 1: 15,00


  w przypadku SGS54E02EU producent nie podaje na stronie zużycia energii w programie Intensive dlatego podałem parametry dla Normal.

  Cytat:
  Nazwa programu 2: Normal
  Czas trwania programu 2: 110
  Konsumpcja energii, program 2: 1,75
  Temperatura, program 2: 65
  Zuzycie wody, program 2: 21,00


  W Electroluxach np. ESF 63020 program intensywny pobiera 1,8-2,0 oraz 22-25 l wody.

  0
 • #23 13 Lut 2009 16:14
  Jasxx
  Poziom 21  

  Większość marki Whirlpool.

  Policz:
  - jedno pobranie wody 3,8 - 4,2 litra (niektóre 3,2 - 3,4 l.)
  - grzanie do 70 st 12 minut, grzałka 2,4 kW (mniej wody to też mniej pradu).

  http://www.whirlpool.pl/app.cnt/whr/pl_PL/pag...pgproddtl001/catid/4/subcatid/14/prodid/27826

  Program intensywny chroniony patentem jest we wszystkich zmywarkach taki sam. Zmywarki, które go nie posiadają to niska półka, także cenowa, bez gwarancji domycia naczyń. Tak wiec cięcie kosztów programu intensywnego to istna rywalizacja producentów zmywarek.

  0
 • #24 13 Lut 2009 21:20
  w.ig
  Poziom 10  

  Program intensywny urządzenia, które podałeś w linku wg danych producenta pobiera 1,65 kWh i 17 l wody.

  Całkiem nieźle ale do tych wartości, które podałeś kilka postów wcześniej trochę brakuje (1,1 kWh).

  0
 • #25 13 Lut 2009 23:11
  Jasxx
  Poziom 21  

  Program intensywny dla zmywarki ADP 7990

  jaką zmywarkę kupić?

  0
 • #26 14 Lut 2009 08:04
  adam_zg
  Poziom 12  

  Jasxx - czy jesteś pewien miejsca produkcji zmywarek Whirpoola ( Polska i Niemcy)? Ktoś mi mówił że część produkcji pochodzi z zakładów Beko ale to było nie potwierdzone źródło.

  0
 • #27 14 Lut 2009 15:19
  Jasxx
  Poziom 21  

  Jestem pewien. No chyba, że masz na myśli wąską zmywarkę 45 cm.

  0
 • #28 16 Lut 2009 10:23
  OKI
  Poziom 18  

  Kupiłem miesiąc temu zmywarkę Siemens SN26M890EU
  Jest to moja pierwsza zmywarka i jesteśmy z niej zadowoleni. Domywa naczynia, jest stosunkowo cicha (względem mojej dwukomorowej lodówki Whirpoola działa ciszej)
  Ciekawym rozwiązaniem jest górna szuflada vario3.

  Jedynie tak jak większość opisuje problem jest z dosuszaniem naczyń we wgłębieniach, np szklanka jest w środku sucha bo wszystko ścieka do dołu ale dno które jest na górze ma pełno wody (chyba ze ktoś ma płaskie dna)
  Zużycia są przyzwoite i faktycznie pobór prądu wyszedł ok 1kW
  Dane specyfikacji dostępne są tutaj http://www.siemens-agd.pl/?5=SN26M890EU&26=1984

  0
 • #29 04 Mar 2009 08:24
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #30 04 Mar 2009 08:46
  mrhari
  Moderator AGD i automatyka

  Myje i suszy do sucha wszystko co jest ze szkła i metalu. Plastik i drewno suszy tak sobie ;)
  Nie myjemy w zmywarkach kryształów :D

  0
  Szukaj w 5mln produktów