Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

migające światło na klatce schodowej

emit serwis 08 Feb 2009 20:20 3330 6
 • #1
  emit serwis
  Level 2  
  Witam Koledzy!
  Mam problem ze światłem podłączonym do włączników schodowych. Gdy włączymy światło, żarówki świecą prawidłowo, natomiast gdy światło zostanie wyłączone to żarówki delikatnie mrugają. Myślałem, że problemem może być uszkodzony włącznik, kupiłem więc inny i zamieniłem najpierw z pierwszym, gdy nie było poprawy z drugim i nadal mruga. Jaka może być tego przyczyna? Od kilku elektryków słyszałem już wiele przeróżnych opinii na ten temat, ale żadna nie rozwiązała problemu. Może ktoś z Was spotkał się z tym zjawiskiem, może ma pomysł co jest tego przyczyną. Dodam, że piętro wyżej identycznie zamontowane włączniki schodowe działają bez zarzutu.Pozdrawiam i proszę o radę.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kaczmarj
  Level 23  
  Jaki typ żarówek, czy wyłaczniki są z podświetlaniem (neonówką), czy instalacja nowa-stara, co jeszcze jest wpięte w dany obwód ? Trochę więcej precyzji. Dokładnie określić przyczynę można dopiero przy pełnej wiedzy o danej instalacji.
 • #3
  emit serwis
  Level 2  
  Już wyjaśniam!
  Żarówki jakie tam są to żarówki energooszczędne ( 2 x około 21W), ale wkręciłem w ich miejsce zwykłe i one również lekko migały, właściwie tylko żarzyły się. Włączniki są z podświetlaniem. Instalacja to nowy fragment instalacji wpięty tymczasowo (do czasu wymiany tablicy) do jednego z gniazd w istniejącej już, bardzo starej z resztą instalacji. Jest to przewód dwużyłowy (od gniazda sieciowego), wpiętę są tam dwa obwody klatek schodowych, na pierwszym piętrze (i tu jest problem) oraz drugi, z takimi samymi włacznikami również z podświetleniem. Zauważyłem ponadto, że w momencie, w którym zapala się żarówka przygasa neonówka w obu włącznikach. Jeden z elektryków radził mi wyciąć obie neonówki, może powinienem spróbować chociaż je odłączyć
 • Helpful post
  #4
  kaczmarj
  Level 23  
  Neonówki to problem. Wypnij je lub zmień wyłaczniki.
 • #5
  bslaw
  Level 18  
  Sprawdź, co włącza wyłącznik (czy przypadkiem nie przewód neutralny).
 • #6
  emit serwis
  Level 2  
  we wtorek będę tam i sprawdzę, wtedy napiszę czy coś pomogło. Dziękuję za sugestie i pozdrawiam!
 • #7
  emit serwis
  Level 2  
  Witam ponownie. Faktycznie problemem były neonówki podświetlające włączniki. Wyciąłem je i problem zniknął. Dziekuje za pomoc! Pozdrawiam :-)