Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker

Joker2 08 Lut 2009 20:30 9142 18
  • Prezentuje zestaw 2.1 wykonany przeze mnie w ostatnie 2 tygodnie. Kolumny stereofoniczne i subwoofer. Miał być fornir, ale skończyło się na planowaniu. Użyłem płyt wiórowych 18mm w kolorze ciemny orzech. Co ciekawe postanowiłem że całość wykonam bez użycia wkrętów. Zależało mi na efekcie wizualnym, a plastikowe grzybki na wkrętach na pewno zepsuły by go. Płyty przeszlifowałem od wewnętrznej strony szlifierką paskową, aby klej miał do czego złapać. Całość jest klejona wikolem. Wklejone są również listewki wzmacniające w każdy kant. Sub posiada wzmocnienie zrobione ze stylu od łopaty :P

Pojemność kolumny to 23l netto, tył wytłumiony 3 cm watą tłumiącą. Strojenie w okolicach 50Hz tunelem 7,5 cm. Zastosowane głośniki to 2xGDN 16/30 i GDWT 9/70/1.

Subwoofer standardowy około 70l netto, strojenie 35Hz tunerem 10,5 cm. Wytłumione całe wnętrze oprócz przedniej ściany. Użyty głośnik to stary kobaltowy GDN 30/60/3 po regeneracji. Regenerowałem na "oryginalnych częściach" pewnie z Chin :P

Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker
    Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker Zestaw 2.1 na Tonsilach by Joker

Podsumowując jestem zadowolony z otrzymanych rezultatów. Sprzęt gra na przyzwoitym poziomie. Pierwsze odsłuchy zostały dokonane na czterokanałowym wzmacniaczu LM3886T https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=857902&highlight=260w+joker&sid= . Kolumny grają przestrzennie, przy pianinie tworzą piękną aurę. Jak by lekkie echo. Jedyny mankament to ten gwizdek - 9/70. Odradzam wszystkim, gra do dupy :P wyraźnie słychać granicę wysokich częstotliwości. Na przyszłość z tubek tylko 5F. Sub na początku kiedy nie był wygrzany bardzo brzydko podbijał częstotliwości w granicy 150-200Hz i za nic nie chciał zejść, jednak po 3-4 dniach dynamicznej gry zobaczyłem znaczną różnicę. Teraz potrafi zatrząść podłogą. Nie gubi się w muzyce, chociaż demonem szybkości nie jest. Jednak przy większej mocy i wychyle około 7mm zdarza mu się przytrzeć. To pierwszy głośnik który regenerowałem :)

Waga całości to 38kg.
    Wymiary subwoofera 36,5x55,5x47,5 [cm] SxWxG
    Wymiary kolumn 23x62x26,5

Fajne!
  • #2 08 Lut 2009 22:11
    opel2111
    Poziom 20  

Nie napisałeś nic o zwrotnicach jakich użyłeś. No i napisz też coś o kosztach

• #3 08 Lut 2009 22:16
    Usunięty
  • #4 08 Lut 2009 22:18
    Skipior
    Poziom 20  

GDWT razi... Do domciu polecam kopułkę GDWK 10/80/19, jest rewelacyjna w swojej cenie :)

• #5 08 Lut 2009 23:00
    Joker2
    Poziom 23  

Zwrotnica to filtr pierwszego rzędu na wysokotonowcu. Kondensator 3,3µF i tłumik 3dB. Kopułki nie założę, bo kolumny z założenia mają być "silnie eksploatowane" więc obecny właściciel mógł by je popalić. Żałuje jedynie że nie dałem 9/80/5F. Ładnie detalicznie gra.
    Skipior GDWK 10/80/19 była rewelacyjna... do póki ją produkowali... Aż żal wchodzić na stronę Tonsila jak się widzi że jest na niej coraz mniej produktów. Już mało jest z czego wybierać.

• #6 09 Lut 2009 18:50
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Jeśli chodzi o wygląd to kolumny bardzo mi sie podobają. Ta prostota konstrukcji ma coś w sobie :) a czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o tych GDN-ach, szczególnie interesuje mnie jak radzą sobie z basem, czy bez suba "dadzą radę" w nie za dużym pokoju, czy raczej basu z nich za wiele nie ma?

• #7 09 Lut 2009 21:32
    yoji
    Poziom 14  

Witaj, konstrukcja ciekawa, nawet bez tego forniru wygląda całkiem nieźle, jestem ciekaw jak to brzmi, no i fajnie że udało ci się zregenerować i jednocześnie uratować te poczciwe Tonsile.
    Pozdrawiam.

• #8 10 Lut 2009 09:52
    matias31
    Poziom 16  

Super ta konstrukcja ale coś słyszałem że ten gdn w roli suba nie sprawdzi się. Napisz ile kosztowało cię wykonanie tej konstrukcji

• #9 10 Lut 2009 19:39
    Joker2
    Poziom 23  

wisnia_lwa napisał:
    ...a czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o tych GDN-ach, szczególnie interesuje mnie jak radzą sobie z basem, czy bez suba "dadzą radę" w nie za dużym pokoju, czy raczej basu z nich za wiele nie ma?

To zależy od paru rzeczy, powiem Ci że jak mocno odkręcę te kolumny to suba i tak praktycznie nie słychać bo jest za słaby. Tylko czuć. U mnie subwoofer ma za zadanie dopełniać dół, nisko schodzić i mruczeć sobie w tle. Same kolumny, przynajmniej te tego nie oddadzą, ale wracając do Twojego pytania to uważam że tak. Basu jest nie mało i ma uderzenie.

matias31 napisał:
    Super ta konstrukcja ale coś słyszałem że ten gdn w roli suba nie sprawdzi się. Napisz ile kosztowało cię wykonanie tej konstrukcji

To mówisz o gdn 30/60/1, nie sprawdza się nie tylko w roli suba. Nie nadaje się do niczego :P

• #10 12 Lut 2009 17:22
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Ogólnie naprawdę fajny zestawik zrobiłes :) + za zregenerowanego GDN'a.
    A odcinasz te kolumny jakimś filtrem od dołu czy tylko sub jest cięty ??

• #11 12 Lut 2009 17:50
    Joker2
    Poziom 23  

Co prawda mam możliwość odcięcia częstotliwości 100Hz w dól z kolumn, ale nie daje to dobrego efektu. Tworzy się wtedy dźwięk podobny do tanich zestawów 2.1 creative. Subwoofer ma filtr aktywny 18dB/okt. z możliwością regulacji częstotliwości odcięcia w granicy 80-150Hz.

• #12 14 Lut 2009 00:45
    snikers00
    Poziom 9  

Bardzo ladne wykonczenie. I ten sam klej i listewki wzmacniajace wystarcza? Nie sa konieczne wkrety bo i ja bym pomyslal o takiej konstrukcji tylko czy to bedzie dobrze...?

• #13 14 Lut 2009 10:15
    matias31
    Poziom 16  

No ja osobiście zastosował bym takie kołki montażowy jak są przy meblach i dużo kleju

• #14 14 Lut 2009 14:12
    Joker2
    Poziom 23  

snikers00 napisał:
    Bardzo ladne wykonczenie. I ten sam klej i listewki wzmacniajace wystarcza? Nie sa konieczne wkrety bo i ja bym pomyslal o takiej konstrukcji tylko czy to bedzie dobrze...?

Powiem Ci tak; taki sposób wykonania to pewna próba, zrobiłem już trochę normalnych subów na wkręty i pomyślałem że czas spróbować innych technik, tym bardziej że nie idzie tu o olbrzymie mocy. Myślałem że pojawi się wiele negatywnych komentarzy przez to :P myliłem się :)
    Płytę najpierw wyszlifowałem szlifierką paskową od wewnętrznej strony do wiórów, bo wikol nie łapie okleiny. Później położyłem obrzeża i skleiłem. Listewki są powklejane we wszystkich kantach i wszystkie do wyszlifowanej płyty. Oczywiście duże ilości kleju. W kolumny i suba wszedł prawie litr wikolu. Później sprawdzałem wytrzymałość :P siadłem, wiercę dupą na wszystkie strony z nogami w górze i nic. Próbowałem również zgniatać po przekątnych. Także sam nie wiem czy zrobiłem dobrze, czy nie, aczkolwiek widzę że wytrzymałość jest wystarczająca.

matias31 napisał:
    No ja osobiście zastosował bym takie kołki montażowy jak są przy meblach i dużo kleju

Do kołków trzeba mieć odpowiedni sprzęt. W warunkach domowych ciężko.

• #15 14 Lut 2009 15:17
    izbic
    Poziom 28  

Wymień GDWT na kopułkę choćby 10/80/7 i będzie cacy. Ogólnie podoba mi się zestawik ze względu na jego prostotę i cenę :)

• #16 21 Wrz 2010 21:23
    norekdreadzik87
    Poziom 15  

Do tych "kołków" wystarczy wiertło 5mm... Lepiej stosowac konfirmaty, sa wytrzymałe, twarde i maja dobrą średnice. Nie bez powodów robią meble z konfirmatami. Wiertło z frezem do konfirmatów to wydatek rzędu 10 - 12zł. Konstrukcja ciekawa ale osobiście nie robiłbym kolumn tylko na kleju, wybrałbym inne przetworniki... Za duzo Tonsila w życiu przeszedłem;P Przesiadłem się na Peerless'y i Vife, bo poki co mogę sobie na nie pozwolić. Tonsile zawsze beda dla mnie bardzo sentymentalne, dużo przy nich siedziałem sporo nerwów przy nich straciłem ale zawsze było warto:) Pozdrawiam:)

• #17 23 Wrz 2010 12:12
    Vitu
    Poziom 20  

Pierścienie , zakup pierścienie ozdobne i będzie dobrze :)

• #18 24 Wrz 2010 16:27
    Joker2
    Poziom 23  

norekdreadzik87 napisał:
    Do tych "kołków" wystarczy wiertło 5mm... Lepiej stosowac konfirmaty, sa wytrzymałe, twarde i maja dobrą średnice. Nie bez powodów robią meble z konfirmatami. Wiertło z frezem do konfirmatów to wydatek rzędu 10 - 12zł. Konstrukcja ciekawa ale osobiście nie robiłbym kolumn tylko na kleju, wybrałbym inne przetworniki... Za duzo Tonsila w życiu przeszedłem;P Przesiadłem się na Peerless'y i Vife, bo poki co mogę sobie na nie pozwolić. Tonsile zawsze beda dla mnie bardzo sentymentalne, dużo przy nich siedziałem sporo nerwów przy nich straciłem ale zawsze było warto:) Pozdrawiam:)

Żeby porządnie zrobić kołki trzeba użyć wiertarki wielowrzecionowej. Zwykłą można się męczyć, ale nigdy otwory nie wyjdą w równych odległościach (u mnie płyta dolega co do milimetra). Wiem, drewno się trochę podda, ale co jak mi pęknie w którymś miejscu? Będę leciał do Obi po nową płytę? To już bym wolał zrobić na wkręty i ofornirować. Co do głośników... Najniższa seria Peerlessa gra gorzej niż niektóre Tonsile a i tak ceny są dwa razy większe, a na wyższe serie mnie nie stać.

Vitu napisał:
    Pierścienie , zakup pierścienie ozdobne i będzie dobrze :)

Obawiam się że wyjdzie wiocha;)

• #19 24 Wrz 2010 21:51
    norekdreadzik87
    Poziom 15  

Joker mialem na mysli HDSki i Nomexy wiec lekko wyzsza polka...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME