Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silniczkiem od szyberdachu (szybciej wolniej)

tommy66 08 Lut 2009 21:52 887 3
  • #1 08 Lut 2009 21:52
    tommy66
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Nie jestem elektronikiem ani elektrykiem ale proszę o pomoc odnośnie sterowania prądem 12v DC aby można było przyspieszyć lub zwolnić obroty silnika. Wydaje mi sie ze muszę nabyć potencjometry ale nie wiem o jakich parametrach ani czy taki potencjometr razem z włącznikiem wystarczy wpiąć w kabel i nie wiem jak ewentualnie podłączyć go.
    Proszę o wyrozumiałość i pomoc. Pozdrawiam

0 3
  • #2 09 Lut 2009 01:02
    SciroWroc
    Poziom 13  

pierwsze pytanie. czemu chcesz zwalniać prace silnika ??
    jeżeli chcesz zwolnić prace silnika możesz zastosować potencjometr, ale o mocy odpowiadającej silnika szyberdachu.
    jak możesz sprawdź jaki prąd płynie podczesz otwierania/zamykania. na podstawie tego określisz moc potencjometru.

potencjometr wpinasz w przewód "plusa"

0
  • #3 09 Lut 2009 22:42
    anonymousexd
    Poziom 24  

Potencjometr i tranzystor NPN, a dokładniej: potencjometr między + i -, do + kolektor tranzystora, baze do potencjometru, do emitera silniczek czy co tam chcesz regulować... układ wypróbowałem na 23V tranzystor 2N3055, jak na 2 elementy dobrze sie sprawuje.

1
  • #4 10 Lut 2009 01:12
    tommy66
    Poziom 9  

Dokładniej potrzebuje silniczek który będzie obracał głowicą kamery, taki silniczek który zatrzymuje się jak prąd przestanie płynąć( tak ze kamera nie będzie w stanie ruszyć swoim ciężarem silniczka - jakiś prąd zwarciowy albo silniczek działający na zwarciu - sorki ale nie znam się w tej terminologii). W każdym razie jak pusze przycisk odpowiedzialny za ruch silniczka powinien zatrzymać sięw miejscu i nie pozwolić aby ruszyć go nawet za pomocą siły ręki...

0
  Szukaj w 5mln produktów