Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autoprzywracanie systemu Windows po restarcie

andrzejlisek 09 Lut 2009 00:36 2160 5
 • #1 09 Lut 2009 00:36
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Jak wiadomo, system Windows po jakimś czasie może ulec zniszczeniu. Wtedy najprościej sformatować dysk i zainstalować na nowo.

  Instalacja wszystkiego on nowa w praktyce pochłania co najmniej kilka godzin, a niekiedy cały dzień.

  Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie obrazu partycji systemowej i przywracanie go na partycję w razie potrzeby. Z tego, co słyszałem (ja tego nie stosowałem) przywracanie obrazu trwa ok. 10 minut.

  Na uczelni byłem światkiem jeszcze lepszego rozwiązania:
  Tam uruchamia się komputer i loguje się wpisując użytkownik i hasło (wszyscy studenci wpisują ten sam login i to samo hasło). Tam wystarczy się wylogować i zalogować, żeby przywrócić poprzedni stan. Ja "głęboko" nie próbowałem, ale sprawdzałem z ikonami na pulpicie. Jak się założy dowolne pliki to po wylogowaniu i zalogowaniu znikają. Pewnego razu, usunąłem z pulpitu jeden plik, to po restarcie się pojawił spowrotem.

  W jaki sposób można zrealizować takie działanie systemu Windows? czas startu po zalogowaniu był może nieco dłuższy od standardowo skonfigurowanego systemu, ale z pewnością krótszy niż czas potrzebny na przywrócenie kopii zapasowej zainstalowanego systemu.

  Na jakiej zasadzie to rzeczywiście działa? Czy sprawdziłoby się jako system odporny na zniszczenia? Bo co się skasuje, to wróci, a co się pojawi to zniknie po restarcie kompa. Czy to również spowoduje automatyczne usunięcie wirusów, które się pojawią podczas danej sesji pracy systemu Windows?

  Wydaje mi się, że takie rozwiązanie jest wręcz marzeniem każdej instytucji, w której z komputerów korzystają różni ludzie (szkoły, uczelnie, kafejki internetowe). I byłem światkiem jego realizacji, czyli okazuje się, że można, ale nie wiem, jak.

  0 5
 • #3 09 Lut 2009 01:23
  Trebuh
  Poziom 18  

  Wydaje mi się że opisamy jest terminal sieciowy, a konto i ustawienia lecą z serwera (konto z ograniczeniami)

  0
 • #4 09 Lut 2009 05:47
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  System to Windows XP Pro.

  Nic nie jestem w stanie powiedzieć o konfiguracji systemu. W każdym razie, jak wystartuje system, to pojawia się okienko, że trzeba wcisnąć CTRL+ALT+DEL żeby się zalogować. Po wciśnięciu klawiszy pojawia się okno w które wpisuje się login i kasło oraz wybiera się "ten komputer" lub była jakaś tam nazwa. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że wybierało się to drugie.

  Do komputerów są podłączone urządzenia DSM-51. Jak się pisze program i chce się wgrać, to wgrywa się do urządzenia podłączonego do tego kompa, przy którym się siedzi, a nie podłączonego do serwera, czy jeszcze innego kompa.

  Czy można zrealizować i serwer i terminal na jednym komputerze?

  Czy jak w terminalu wrzuci się lub skasuje się jakiś plik gdzieś na twardzielu (również systemowym), to czy po restarcie ta zmiana też będzie odwrócona?


  Niebawem chce robić format i instalację systemu Windows XP u siebie.
  Myślałem, że po zainstalowaniu systemu i oprogramowania wykonać kopię zapasową, tak "w razie w".

  Ale to autoprzywracanie wydaje się być lepszym sposobem.
  Oczywiście antywirus też musi być. Ale w takiej konfiguracji, która mnie interesuje następujący scenariusz wydaje mi się być realny:
  Otwieram pocztę, dostaje maila z jakimś programem od kogoś, komu można zaufać. Otwieram załącznik, okazuje się, że program zawiera wirusa, który dostał się do systemu i zmienił ustawienia wyświetlania. A ja restartuję system i wracają poprzednie ustawienia, a wirus znika.

  Czu to rzeczywiście może tak działać?

  0
 • #5 09 Lut 2009 06:46
  piochuxl
  Poziom 20  

  są na all specjalne karty zabezpieczające koszt około 30-50 pln.
  Jeśli zaś nie chcesz kupować możesz tak skonstruować start aby NG wgrywał sam nowy obraz przy starcie

  0
 • #6 09 Lut 2009 06:55
  Matuzalem

  Poziom 43  

  To coś widział to zapewne jest SteadyState - inna trochę zastosowanie niż to o czym napisałeś.

  0