Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

styczniki ogólnoprzemysłowe

jojo13 09 Feb 2009 18:13 1694 10
 • #1
  jojo13
  Level 2  
  Witam,
  Potrzebuje wiadomości o stycznikach. Zastosowanie, a w głównej mierze problemy z nimi, awarie i jak je można rozwiązać, najlepiej "domowymi" sposobami. Jeżeli ktoś się zetknął z problemami ze stycznikami z chęcią usłyszę jak sobie poradził.

  Pozdrawiam
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  12robert12
  Level 28  
  Głównie to: upalenia zwarcia styków roboczych, spalenie cewki zasilajacej,
  jak je można rozwiązać ?? wymienić na nowy i tak robie bo nie oplaca sie naprawiać. Jedynie te dużej mocy czyścimy raz w roku i tyle, tego się nie naprawia.

  Pozdrawiam.
 • #3
  ryszardon
  Level 21  
  Witam Proponuję poszukać informacji na stronach producentów osprzętu elektrycznego np Moeller.Legrand
 • #4
  jojo13
  Level 2  
  Dzięki wielkie, pozdrawiam
 • #5
  arpoles
  Level 10  
  jojo13 wrote:
  Dzięki wielkie, pozdrawiam


  Wymiany styków są chyba od 7,5 kW poniżej niestety ale chyba nie można nawet kupić . Kiedyś faktycznie było opłacalne dokupienie elementów
 • #6
  niutat
  Level 36  
  Witam, z doświadczenia wiem ze należy unikać montowania styczników w taki sposób że ich styki są w pozycji poziomej, na stykach osadza się wtedy kurz i inne zanieczyszczenia. W niektórych przypadkach może to drastycznie skrócić ich żywotność.
 • #7
  igi.jeep
  Level 11  
  zazwyczaj producent podaje sposób montażu dla danego stycznika i tego bym się trzymał. awarie to tak jak pisali Koledzy wczesniej spalona cewka lub wypalone styki.
  Przy zakupie stycznika nalezy zwrócic uwage żeby był na 400V a nie 380V ponieaż cewka znacznie szybciej padnie przy obecnym napięciu.
  Remontowac nie warto, brak cześci zamiennych.
 • #8
  marcino2000
  Level 24  
  No więcej raczej się im nie dzieje, czasem doraźnie jak nie ma stycznika na podmiankę to można wymyć styki przeróżnymi kontaktami i jest wtedy szansa że on jeszcze chwile popracuje, jednak w najbliższym czasie trzeba go wymienić. Z cewką raczej nic nie zrobisz jak się spali. Pozdrawiam
 • #9
  niutat
  Level 36  
  W niektórych przypadkach można jednak dokonać remontu, podam przykład; stycznik typu TSM zamontowany w taki sposób że nakrętki śrub mocujących znajdują się pod tablicą, dostęp do nich jest możliwy tylko po odłączeniu i wymontowaniu tablicy, ten typ stycznika pozwala jednak na wymianę styków głównych i cewki bez jego wymontowywania i często w takim przypadku wymieniam właśnie te elementy z nowego stycznika bez czasochłonnego rozłączania połowy instalacji całego urządzenia.
 • #10
  bonanza
  Power inverters specialist
  niutat wrote:
  W niektórych przypadkach można jednak dokonać remontu, podam przykład; stycznik typu TSM zamontowany w taki sposób że nakrętki śrub...


  Akurat chciałem napisać - tydzień temu miałem MEGA problem z MSM3 - wypisałem klientowi "receptę" na 2 sztuki, kupił "oryginały" produkcji Spółdzielni Inwalidów, przychodzę zainstalować - nie mogę rozpołowić :!: Wiem, że to się rozbiera, więc podważam śrubokrętem (oby nie pękło) - ściągnąłem jakoś jedną stronę. Zakładam, włączam, silnik rusza, staje, drugi raz nie ruszy, tylko buczy. Mierzę - na środkowym torze brak przejścia. Znów ostrożnie rozpoławiam, a dostęp w maszynie na leżąco - styk ruchomy się wiesza w górze, więc skrobię materiał, aż chodzi jako-tako, i znów składanie na leżąco... PRZESTRZEGAM:!: Do diabła z takimi oryginałami, gdy formy wtryskowe nie zmieniane od 50 lat :!:
 • #11
  niutat
  Level 36  
  Takie przypadki jak opisał kolega bonanza też się niestety zdarzają ale spróbować zawsze można. :wink: