Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne dźwięki dobiegające od dysku twardego w Linuxie

09 Lut 2009 18:56 1431 3
  • Poziom 9  
    Szukałem i nie znalazłem, więc zapytam w nowym temacie. Nie wiem, czy problem powinien znaleźć się tu, czy w temacie software, bo de facto jest połączeniem obu...

Zacznę od tego co mnie niepokoi: są to dźwięki, które wydaje dysk twardy, gdy włączony jest linux. nie wiem jak to nazwać, metaliczne wysokie dźwięki, jakby szumy o bardzo wysokiej częstotliwości. Dźwięki pojawiają się bardzo nieregularnie i nie wpływają na transfer danych... Mam dysk MAXTORa, ma pewnie z cztery, pięć lat, pojemność 30Gb.

Do tego jest jeszcze drugi dysk - Seagate 250Gb, z którym nie ma żadnego problemu.

Na komputerze mam systemy:
    Mandriva Xtreme 2.1
    Windows XP

Oba na 30Gb dysku pierwsza partycja 10GB dla WinXP a kolejne 20Gb podzielone: 12(ext3 systemowa), 3 (swap), 5 (ext3 /home).Miałem zrobione również odwrotnie - najpierw partycje linuksowe, później windows, ale to nic nie zmieniło i tak trzeszczało...

Wcześniej sprawdziłem jeszcze na Ubuntu i Kubuntu. Oczywiście zainstalowane na dysku i było dokładnie to samo.

W windowsie problemu tego nie ma wcale, oba dyski chodzą równo i szybko. Posłyszałem też w serwisie, że linuxy same defragmentują dyski, czy to może być spowodowane właśnie tym?

Pozdrawiam
    Konrad Hazi
  • Poziom 43  
    Linux jak jest taka potrzeba od czasu do czasu sam "odpala" fsck , nie trzeba w Linuxie tak jak w Windows defragmentować dysku.

Uruchom MHDD pod DOS-em i wykonaj skan powierzchni dysku 2x F4 - upewnimy się w ten sposób w jakiej kondycji jest dysk.
  • Poziom 9  
    Skan wykonany... Znalazł się jeden sektor z czasem dostępu większym niż 10ms (<3ms 151351, <10ms 84173, <50ms 0, <150ms 1, dalej 0).., Średnia prędkość 44318kb/s.

Dodam jeszcze tyle, że w trakcie pracy w Windowsie temperatura dysku to ok. 35-38 stopni, natomiast w Linuksie dysk robi się po prostu gorący, nie zdążyłem sprawdzić tego żadnym programem, ponieważ gdy przyłożyłem rękę do dysku to był gorący (na oko to mógł mieć grubo ponad 50 stopni), gdy przy uruchomionym Windowsie jest letni... Na razie nie chcę ryzykować utraty danych więc nie korzystam z Pingwina...
  • Poziom 26  
    Poinstaluj systemy na nowy dysk. Ten drugi podłącz tylko do przechowywania danych.

Co do tych 50 stopni to troche za dużo.