Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 5511T -iskry w szyjce kineskopu

09 Lut 2009 19:29 1205 5
 • Poziom 12  
  Witam.Mam problem z Elemisem 5511T.Co prawda nie jestem zbyt biegły w tej dziedzinie,ale myślę że przy dobrych radach mogę usterkę usunąć lub wzbogacić się o nowe doświadczenie.W szyjce kineskopu po pewnym czasie działania przeskakuje iskra,towarzyszy temu typowy strzał jak przy wyładowaniu kondensatora lub przebiciu WN.Na moment kineskop robi się czarny i zaraz wraca (czas ok 0,5 sek.)osobiście myślę że to może jakiś spaw puścił w kineskopie,ale niech może jakiś fachowiec się wypowie zanim odbiornik zostanie oddany do kasacji.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 20  
  Witaj,
  Przeskok iskry w szyjce kineskopu spowodowany jest najczęściej pozostałościami pyłków kurzu na wspornikach ceramicznych podczas montażu działa elektronowego w kineskopie. Można spróbować "przepalić" te pyłki przykładając VN pomiędzy siatkę przyspieszającą a resztą elektrod (zwierasz wszystkie nóżki na cokole kineskopu poza nóżką siatki przyspieszającej) przyłożone kilka tys. wolt pomiędzy tymi wyprowadzeniami powinno trwale wyczyścić wspornik ceramiczny :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  pisząc "w szyjce kineskopu" miałem na myśli miejsce ok.3 cm od nóżek.Odbiornik po wyczyszczeniu i obsuszeniu zrobił ten numer 2 razy i przez ok.2 godz. nie daje oznak usterki.Czy zawilgocenie lub pętla rozmagnesowująca (była wypięta wtyczka,nikt nie potrafi powiedzieć jak do tego doszło) może mieć wpływ na taką usterkę?
 • Poziom 28  
  Duży wpływ na takie zachowanie może mieć zawilgocenie. Umyj płytkę kineskopu spirytusem i osusz dokładnie. Często do wymiany jest tez podstawka kineskopu.
 • Poziom 20  
  Zawilgocenie i kurz mają jak najbardziej wpływ na przeskok iskry szczególnie przy VN. Być może przeskok iskry powstał pomiędzy nóżkami wyprowadzeń (małe odległości pomiędzy nimi i przy wilgoci :) - tam istnieje różnica potencjału ok 1000V). Błysk iskry mógłby być widoczny na którymś elemencie działa przechodząc przez szkło podstawki szyjki, tym bardziej, że z zewnątrz nóżki są zakryte "wtyczką". Pętla rozmagnesowująca raczej nie ma wpływu na powyższe zdarzenie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Objawy się uspokoiły.samo jakoś się poprawiło.dziękuje wszystkim za pomoc.
  Temat zamykam.