Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] RS485 max. liczba odbiorników a rezystory terminujące

MES Mariusz 09 Feb 2009 20:41 8950 6
 • #1
  MES Mariusz
  Level 36  
  Witam.

  W nawiązaniu do tematu: RS485 prąd nadajnika, obliczanie: imped. > l. odbiorn mam kolejne pytanie.

  W przypadku magistrali RS485 zaleca się na obu jej końcach zastosowanie rezystora terminującego o wartości 100Ω. Te wartości wydają się niebezpiecznie małe, biorąc pod uwagę wpływ malenia rezystancji na linii na liczbę odbiorników mogących pracować na magistrali.

  Dla typowego RS485 na magistrali mogą pracować maksymalnie 32 urządzenia o impedancji 12kΩ każde. Daje to sumaryczną "magiczną" impedancję 375Ω której przekraczać nie wolno.

  Jak się to ma do wpinania w magistralę rezystorów terminujących o zalecanej wartości 100Ω?

  Czy te rezystancje są już uwzględnione w magicznej dla standardu RS485 wartości impedancji na linii wynoszącej 375Ω (czyli impedancja nie może być mniejsza niż 375Ω plus jeszcze dwa równolegle włączone rezystory 100Ω ?).

  Jak to rozumieć?
 • #2
  marekos
  Level 16  
  Te rezystory terminujący są po to na końcach magistrali i tylko na końcach, aby wyeliminować odbicia sygnału spowodowane niedopasowaniem. Ta wartość to też nie 100R tylko 120R.

  Ograniczenie tego standardu do 32 jest właśnie z tego powodu, że duża liczba urządzeń obciąża magistrale i driver nadajnika, a on ma ograniczoną moc.

  Dzisiaj nowe kostki mają większą impedancję wejściową i może ich pracować więcej na magistrali, Maxim robi takie, że może ich być na magistrali do 128.
 • #3
  MES Mariusz
  Level 36  
  Nie napisałeś niczego nowego, czego bym już nie wiedział ;-). Mój dylemat leży gdzieś indziej (przeczytaj dokładnie co napisałem).

  Problem (jak dla mnie) tkwi w tym, że włączenie rezystora 100Ω (tudzież 120Ω) jest jak dla mnie impedancyjnie równoznaczne z włączeniem bardzo wielu równolegle połączonych urządzeń o impedancji 12kΩ.

  Zauważ, że każde z urządzeń ma impedancję o dosyć dużej wartości 12kΩ, a tu nagle przychodzi nam wpiąć rezystor o tak małej rezystancji jak 120Ω (który wydaje się być olbrzymim obciążeniem dla magistrali).

  12kΩ w porównaniu z 120Ω powoduje pomijalnie mały upływ prądu. Czy zatem można wpiąć bezkarnie dodatkowo dwa rezystory 120Ω ? Przecież to niemal zwiera magistralę!?
 • #4
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Wszystko jest wyliczone przez producenta scalaka, jeżeli napisał że 32 urządzenia max, to ma tak być. Na pewno dwa rezystory 120Ω brał pod uwagę.
 • #5
  elektryk
  Level 42  
  MES Mariusz wrote:
  W przypadku magistrali RS485 zaleca się na obu jej końcach zastosowanie rezystora terminującego o wartości 100Ω. Te wartości wydają się niebezpiecznie małe, biorąc pod uwagę wpływ malenia rezystancji na linii na liczbę odbiorników mogących pracować na magistrali.[...]
  Jak to rozumieć?
  Zgadza się, te rezystory są dziwnie małe ale taki jest ich sens. Jeśli te rezystory są to przez nie płynie dość duży prąd i powoduje to że ciężko taki sygnał zakłócić (bo nawet jak się nałoży jakiś prąd zakłóceń to będzie on dość mały). Nadajniki RS485 są przystosowane do ciągłe obciążenia taką rezystancją, mogą być ciepłe, mogą pożerać "dużo" prądu, ale to normalne.
 • #6
  arturt134
  Level 27  
  W 99% przypadków (pisze 99%, ale jeszcze nie spotkałem przypadku żeby nie działało, nawet na 1000m kabla) magistrala RS485 działa poprawnie bez terminatorów. Transmisja jest różnicowa, a więc bardzo odporna na zakłócenia. Być może, jeżeli chcecsz osiągać duże prędkości (ja maksymalnie używałem 38400), to wtedy terminacja ma znaczenie.

  Zrobiłem kilka urządzeń na RS485, niektóre działały nawet w sieci po kilkanaście sztuk i nie miałem problemów z zakłóceniami. Tak małych terminatorów jak 120R zresztą i tak nie mogłem dać, ponieważ były to urządzenia bateryjne, które miały działać przez 5..10 lat na jednej baterii.
 • #7
  Sareph
  Level 24  
  barth_bh wrote:
  Zastosowałem w masterze 120om
  Tak swoją droga, w wypadku skrętki UTP to rezystory powinny mieć 100Ohm, nie 120. One zawsze powinny byc dopasowane do kabla.