Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie w gniazdku-TV LCD podłączony pod wzmacniacz buczy

10 Feb 2009 03:13 4334 10
 • Level 10  
  Witam

  Mam następujący problem i liczę na Waszą pomoc. Mieszkam w jednorodzinnym domu w którym instalacja jest wykonana w ten sposób, że do każdego gniazdka dochodzą tylko dwa przewody, a jeśli gniazdko posiada uziemienie to jest to wykonane poprzez zerowanie ( zero w gniazdku połączone z bolcem). Do tej pory było wszystko ok, ale problem pojawił się podczas podłączenia telewizora LCD. Kiedy jest podłączony do takiego gniazdka z uziemieniem i później chcę pod niego podłączyć wzmacniacz abym dźwięk miał z kolumn, to strasznie buczy w głośnikach. Testowałem z zamianą faz w gniazdku z prawej na lewą stronę ale to też nic nie daje, dotykałem też przewód wejściowy do wzmacniacza bezpośrednio do bolca w gniazdku czyli kabla zerowego i jest to samo, tak więc wiem, że przyczyną tych zakłóceń jest uziemienie ( zakłócenia z sieci przechodzą na wzmacniacz). Oczywiście po podłączeniu TV bez uziemienia wszystko jest w porządku. Ja myślę, że to wina łączenia zera z bolcem, ale innej możliwości u mnie nie widzę. Co radzicie koledzy w tej sytuacji ?

  Proszę poprawić tytuł. Regulamin p.11.1 [Akrzy]
 • Moderator
  Jedyna rada to odpięcie z bolca przewodu zerowego i doprowadzenie w to miejsce normalnego uziemienia. Dodatkowo trzeba połączyć w odpowiedni sposób korpusy (masy elektryczne) obu urządzeń.
  Może się jednak okazać że i to nie pomoże. W profesjonalnych instalacjach nagłośnieniowych bardzo często stosuje się tzw. D-boxy czyli małe transformatory separujące, oddzielające galwanicznie oba segmenty instalacji. Bliższe informacje w części nagłośnieniowej Elektrody.
 • Level 27  
  Stawiam na szkodliwą różnicę potencjałów pomiędzy oplotem sieci kablowej, a zerem sieci 230V. Praktycznie powszechny problem w naszych czasach, szczególnie dokuczający np. posiadaczom komputerów z kartami TV i z podłączonymi do nich amplitunerami. Należy wypróbować separator galwaniczny do kabla 75Ω, albo przynajmniej sprawdzić co się dzieje po wyjęciu wtyczki antenowej z telewizora i/lub amplitunera.
  Nie radzę kombinować z rodzajem zerowania/uziemienia. Mieszanie jednego z drugim może być bardzo niebezpieczne i nieskuteczne.
 • Level 15  
  Jak jest zerowany TV pierwsze słysze.
 • Level 28  
  No właśnie. Od kiedy LCD i Wieża potrzebują uziemienia?.
  Ani jedno ,ani drugie nie posiada wtyczki pozwalającej na wykorzystanie uziemienia.
  Quote:
  , tak więc wiem, że przyczyną tych zakłóceń jest uziemienie ( zakłócenia z sieci przechodzą na wzmacniacz). Oczywiście po podłączeniu TV bez uziemienia wszystko jest w porządku

  A jak łączysz wieżę z LCD?
  Poszukałbym w ustawieniach dźwieku w TV.
 • Level 15  
  Sorki tv lcd może miec wtyczkę taką jak komputer pc.
  I tu jest problem.
  Producenci sami nie wiedza co robią.
  Weż przewód 2,5mm i połącz metalowe obudowy sprzętu może być nawet na krokodylki zaciskowe.
  Tanie kable sygnałowe maja baaaardzo cienką żyłe ekranu i następne problemy.
 • Level 10  
  Dokładnie wtyczkę ma taką samą jak komputer czy monitor czyli z uziemieniem, nie próbowałem łączyć jakimś przewodem ich razem bo niby jak mam to zrobić jak obudowa TV jest plastikowa. Jak narazie nie korzystam z uziemienia i jest wszystko ok.

  Pozdrawiam
 • Level 14  
  Często w blokach gdzie sygnał Tv i internetu jest przesyłany kablem występuje sygnał wielkości 65 dB.Łącząc komputer z telewizorem jest taka różnica potencjałów że wyrzuca różnicówka.
 • Level 15  
  Gniazdo antenowe jest metalowe.
 • Electrician specialist
  sasza1949 wrote:
  Często w blokach gdzie sygnał Tv i internetu jest przesyłany kablem występuje sygnał wielkości 65 dB.Łącząc komputer z telewizorem jest taka różnica potencjałów że wyrzuca różnicówka.


  Co ma piernik do wiatraka.

  Odłącz kablówkę od TV i jak będzie ok to masz winowajcę.

  W starych instalacjach ekran kablówki ma inny potencjał niż PEN w sieci (to uziemione tu a to tu). A to prowadzi do przepływu prądu wyrównawczego i stąd te efekty. Wtedy trzeba wstawić na kabel izolator galwaniczny.
 • Level 10  
  Koledzy chciałbym dodać, że nie korzystam z żadnej sieci kablowej, mam własną antenę i cyfrę + podłączoną do TV poprzez dekoder, także to nie ma wpływu. Dzieje się tak jak tylko jest podłączona wtyczka do gniazda z uziemieniem ( w moim przypadku uziemienie to połączenie zera z bolcem w gniazdku), nie wiem może to jakieś zakłócenia z sieci i jak to już ktoś napisał jedyna możliwość to poprowadzenia normalnego oddzielnego kabla uziemiającego. Jak narazie nie korzystam wogóle z uziemienia bo nie jestem w stanie rozwiązać tego problemu.