Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica ucc3842

grzegorz568 10 Lut 2009 10:17 3442 12
  • #1 10 Lut 2009 10:17
    grzegorz568
    Poziom 10  

Witam!
    Mam zrobić przetwornice 27V. No i zrobiłem ale jakas lipna:cry:
    Schemat na obrazku. Trafo wg strony: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_e.html tzn. Rdzeń ETD44, szczelina 1,5mm, pierwotne 103zw dne 0,5, wtórna 15zw 4x dne0,5, pomocnicze 8zw 0,5 dne. Do kalkulacji z ww. strony przyjąłem przekładnie 7 (krótszy czas włączenia klucza - mniej się grzeje).
    W efekcie na wyjściu mam 44V zamiast 27V (po odpięciu transoptora - R13 w powietrzu) i po obciążeniu 100om spada do 35V!!!
    Próba regulacji nap. wyjściowego przez R3 (22k, transoptor odpięty) nieco obniży napięcie ale stabilizacja jest jeszcze gorsza. Wpięcie transoptora powoduje zatkanie przetwornicy (próbkuje).
    Podnosiłem indukcyjność (początkowo 2,1mH) przez zmniejszenie szczelina na 3,4mH - żadnych istotnych zmian.
    Brak pomysłów:?:
    Przy projekcie korzystałem z p4rojektu AVT334 opisanego na łamach EP 7/97 - ale opisane tam obliczenia są mocno nie spójne..
    przetwornica ucc3842

1 12
  • #2 10 Lut 2009 11:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

1. Chyba UC3842 a nie UCC3842 - jeśli nie, to poproszę linka do PDFa UCC3842.
    2. Skąd myśl dzika, że flyback bez obciążenia będzie stabilnie pracował?
    3. Skąd kolejny dziki pomysł stabilizacji przez uzwojenie pomocnicze?

Przetwornicę flyback stabilizuje się tylko i wyłącznie przez uzwojenie wtórne i zazwyczaj używając transoptora. Uzyskanie pełnej stabilności dla obciążenia znamionowego jest sukcesem. Na stabilność przy obciążeniach mniejszych nie ma co liczyć.

0
  • #3 10 Lut 2009 15:17
    ronwald
    Poziom 27  

Niekoniecznie przez uzwojenie wtórne! Również można przez uzwojenie pomocnicze, z tym że musi być dostatecznie obciążone.

0
  • #4 10 Lut 2009 16:59
    -RoMan-
    Poziom 42  

Można przez uzwojenie pomocnicze ale:

1. Transformator musi być bardzo dobrze wykonany - musi mieć bardzo małą indukcyjność rozproszenia.
    2. Uzwojenie główne musi być również obciążone.

0
  • #5 11 Lut 2009 09:17
    grzegorz568
    Poziom 10  

UCC to oczywiscie blad - literówka
    http://janek.skawina.com.pl/elektronika/zasilacz/zasilacz_impulsowy__12v.htm - to jest link do projektu który kiedys robiłem i w tym rozwiązaniu układ stabilizował z całym zakresie obciążenia (spadek o 0,3V) przy podłączonym transoptorze, a bez transoptora (modyfikacjia wartości rezystorów na pin2 i pin7 kostki) napięcie w pełnym zakresie obciążenia wachało się o 1V - więc da się - sprawdzałem!
    Prosze o radę, a jeśli już krytykę to konstruktyną!
    W układzie działającym (z projektu z ww. adresu) różnica napięcia wyjściowego z i bez transoptora była około 2V - to rozumiem (okolo 20%) a w tym moim bez transoptora zamiast 27V mam 40, a z transoptorem się zatyka:?:

0
  • #6 11 Lut 2009 12:10
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przecież napisałem, jakie warunki muszą być spełnione, żeby flyback stabilizował z użyciem uzwojenia pomocniczego. Autor oryginalnego projektu użył małego transformatora i dokładnie wypełnił karkas.
    Ty używasz ETD44 - to wielki transformator jak na flyback i nic się nie chwalisz, w jaki sposób nawinąłeś uzwojenia i jak one wypełniły karkas.

0
  • #7 11 Lut 2009 20:32
    grzegorz568
    Poziom 10  

:idea: Zapomniałem dodać najważniejszego: ta przetwornica działała prawidłowo tj. stabilizowała w całym zakresie obciążenia, ale po 10min pracy przy pełnym obciążeniu transformator był gorący. Wróciłem więc do programu który przelicza trafo i niespodzianka. Program mówi, że pierwotne uzwojenie ma być nawinięte drutem 0,29mm2 a nie tak jak zrobiłem dne0,3. Nawinąłem więc pierwotne uzwojenie drutem dne0,5 (około0,2mm2) i wszystko się pochrzaniło :?:
    Trafo nawinięte jest następująco:
    1/2 uzwojenia wtórnego 7zw. 4xDNE0.5,
    2x przekładka;
    pierwsza warstwa pierwotnego 51zw. DNE0,5
    przekładka,
    druga warstwa pierwotnego 52zw xDNE0,5
    2x przekładka
    uzwojenie pomocnicze 8zw x DNE0,5
    przekładka
    1/2 uzwojenia wtórnego 8zw. 4x DNE0,5
    wszystkie uzwojenia wypełniają karkas na całej szerokości (margines 3mm od góry i dołu)

0
  • #8 11 Lut 2009 22:00
    Qwet
    Poziom 33  

A jak było nawinięte przed przewinięciem na DNE0,5? Co oznacza "margines 3mm" ? Mówiąc cały karkas mamy na myśli wykorzystanie całego przekroju okna, po same kolumny boczne rdzenia ferrytowego i ścianki karkasu - bez żadnych podkładek.

Po co dzielisz uzwojenie pierwotne, skoro leży pośrodku?
    Wydaje mi się, że lepiej byłoby podzielić uzwojenie pierwotne, a wtórne dać pośrodku.

Transoptor "zatyka" przetwornicę? Sprawdź czy na płytce nie ma zimnych lutów ;)

0
  • #9 12 Lut 2009 07:37
    grzegorz568
    Poziom 10  

Przed zmianą na DNE 0,5 było nawinięte tak samo. Pierwotne nie jest podzielone tylko nie miesci się w jednej warstwie więc jest na dwóch warstwach przełożonych estrofolem. Każda warstwa uzwojenia jest przedzielona estrofolem. 3mm marginesu to odstep od brzegu krkasu do uzwojenia żeby bokiem nie nastąpiło przebicie - wszystko tak jak poprzednio.

0
  • #10 12 Lut 2009 12:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Czyli - tak jak poprzednio - źle. Poczytaj opis wykonania transformatora w artykule i zastosuj się do niego. No i zmień rdzeń na mniejszy, bo ETD44 jest za duży.

0
  • #11 17 Lut 2009 12:23
    grzegorz568
    Poziom 10  

:D Przetwornica już chodzi!
    Jedyna zmiana to kolejność nawijania uzwojen. Było jak w projekcie AVT (1/2 wtornego, pomocnicze, pierwotne i 1/2 wtórnego), a jest jak w projekcie z linku na poczatku posta tj. 1/2 pierwotnego, wtórne, pomocnicze i 1/2 pierwotnego). "..Są dziwy na tym świecie o których nie śniło się filozofom.."

0
  • #12 17 Lut 2009 12:33
    -RoMan-
    Poziom 42  

W projekcie AVT334 jest kuriozalny błąd z tą kolejnością uzwojeń.

0
  • #13 17 Lut 2009 13:45
    Qwet
    Poziom 33  

Tak myślałem. Rozwijałem już trochę transformatorów push-pull, flyback i żaden nie był nawinięty tak jak twój przed poprawą. Wszędzie dzieli się uzwojenie pierwotne.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo