Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPS Suzuki Samurai, kody błędów: 22 i 32, przepustnica.

10 Lut 2009 13:09 4041 6
  • Poziom 13  
    Witam
    mam następujący problem, Suzuki Samurai komputer wywala(tylko na zapalonym silniku) błąd kod 22 i 32 czyli czujnik położenia przepustnicy oraz map sensor

skupiłem się na TPS i ciekawostka na zasilaniu ma 5V czyli prawidłowo ale zaraz po zapaleniu autka na tych samych kabelkach znika napięcie do 0V po dodaniu gazu jest przeskok na 4V i potem leci do 5V
    Wnioski są oczywiste powinno być napięcie płynnie od 0 do 5V na kabelkach odbiorczych a zasilanie na stałe 5V ......
    Tak więc dlaczego znika napięcie na zasilaniu a nie pojawia się na tych odbiorczych to wina TPS czy szukać (tylko czego :)) w sterowniku głównym

po podłączeniu tego TPS do vitary NIE wyskakuje już CHECK ENGINE (ale nie wiem czy wkręca się na obroty bo go nie przykręcałem)
  • Poziom 32  
    Napięcie wynosi 0V gdy przepustnica jest całkowicie zamknięta i około 5V przy pełnym otwarciu
  • Poziom 13  
    zgadza sie tylko czy nie powinno się pojawiać na drugiej parze kabli a na tych powinno być cały czas zasilanie 5 Voltami
  • Poziom 32  
    następuje przesłanie napięcia w zależności od obciążenia ( średnie czy pełne)
  • Poziom 13  
    Michu10 napisał:
    następuje przesłanie napięcia w zależności od obciążenia ( średnie czy pełne)

chyba nie zrozumiale napisałem pytanie ....
    TPS posiada 4 przewody (2 zasilające i 2 sterujące kompem)
    jest 5V na zasilaniu - po zapaleniu auta znika na nich napięcie
    a powinno właśnie być przekazane na przewody sterujące jak pisałeś w zależności od obciążenia czyli otwarcia przepustnicy
    niestety na tych przewodach nie ma żadnego napięcia

czy ja czegoś nie kumam,
  • Poziom 43  
    Troche pomieszales,TPS ma 4 przewody-na siwo/czerwonym powinno byc+5V,na siwym od0 do+5V w miare wciskania gazu,na siwo/zoltym masa czujnikow a na niebiasko/bialym masa po kick-down(gaz w podloge)Na MAP,ie tez zanika+5V,jest niestabilne?
  • Poziom 12  
    Tam nie ma żadnego kick-down.
    Jest czujnik biegu jałowego - taki przełącznik, który się otwiera jak się otworzy przepustnicę.
    Jak chcesz, to mam gdzieś manual z opisem diagnostyki tego czujnika.