Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć zwrotnice? Symbole GN i GW.

longerx87 10 Feb 2009 14:48 4650 13
    longerx87
    Level 10  
    Witam mam problem kupiełem zwrotnice i teraz nie wiem jak ją podłączyć ponieważ jest oznaczona symbolami "GN" i "GW" (nie wiem co oznaczają te skróty) Proszę o pomoc.
    slavwek.ie
    Level 34  
    GN głośnik niskotonowy, GW głośnik wysokotonowy, jak sadzę..
    maxtz
    Level 27  
    tak na chłopski rozum - "GN" głośnik niskotonowy i "GW" głośnik wysokotonowy .
    markos_master
    Level 11  
    Tak gw to znaczy głośnik wysoko tonowy a gn to głośnik niskotonowy. A przy podłączeniu plus ma iść na cewkę i pilnuj polaryzacji żebyś źle nie podpią głośnika co prawda praktycznie nic nie uszkodzisz ale będzie głośnik miał wybicie do środka.. Pozdrawiam
    powalla
    Moderator of CarAudio
    "ale będzie głośnik miał wybicie do środka.. "

Możesz to rozwinąć?
    warka2119
    Level 19  
    Zamiast sie wysuwać od obudowy będzie się chował do obudowy.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Czyli głośnik powinien być tylko wypychany z obudowy (np. wnętrze drzwi) ? Co z wciąganiem do wnętrza ? Jest nienormalne? Poczytajcie obaj jak działa głośnik, bo widzę, że coś kombinujecie .
    longerx87
    Level 10  
    Panowie wszytko fajnie tylko ze mi chodzi o to który z tych symboli "GN" i "GW" jest wejsciem a który wyjściem.
    piter1984
    Level 15  
    Oba są wyjściami, daj zdjęcie tej zwrotki.
    jockey7o2
    Level 14  
    powalla wrote:
    Czyli głośnik powinien być tylko wypychany z obudowy (np. wnętrze drzwi) ? Co z wciąganiem do wnętrza ? Jest nienormalne? Poczytajcie obaj jak działa głośnik, bo widzę, że coś kombinujecie .

Do dziś myślałem że wiem jak działa głośnik( polaryzacja zgodna membrana w przód, odwrócona membrana w tył), powalla możesz rozwinąć tą myśl. Wnioskuje ze przedmówcom chodziło o to aby oba były podłączone tak samo żeby się nawzajem nie zagłuszały.

Wracając do tematu longerx87 dobrze mówi jeśli ma na zwrotnicy tylko GN i GW to oznacza ze "-" podłączamy bezpośrednio a "+" przepuszczamy przez zwrotnice.
    Poprawcie jeśli się mylę!
    Pozdrawiam
    kydy
    Level 10  
    A powalla jak zwykle najmądrzejszy , tylko krytykować i wywalać do kosza potrafi , a sam nic mądrego nie napisze .
    wojtas_7
    Level 10  
    A gdy glosnik podlaczymy dobrze a zwrotnice do radia na odwrot + do - i odwrotnie to czy mozna spalic glosnik czy nic sie nie stanie?
    wasylwek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kydy wrote:
    A powalla jak zwykle najmądrzejszy , tylko krytykować i wywalać do kosza potrafi , a sam nic mądrego nie napisze .

Jak ktoś pisze niezgodne z regulaminem głupoty to prawidłowo, że lądują w koszu.
    Quote:
    "ale będzie głośnik miał wybicie do środka.. "

Kolega zastosował nieodpowiedni skrót myślowy i już wszyscy go za słowa łapiecie.
    Doskonale wszyscy zainteresowani wiedzą, że chodzi o "zgranie" faz akustycznej z elektryczną, to wynika właśnie z zasady działania głośnika (reguła lewej lub prawej dokładnie nie powiem :D dłoni się kłania).
    Quote:
    a gdy glosnik podlaczymy dobrze a zwrotnice do radia na odwrot + do - i odwrotnie to czy mozna spalic glosnik czy nic sie nie stanie?

Zadając takie pytanie utwierdzasz mnie w przekonaniu, że zwrotnice są dla Ciebie elementem mało poznanym i tym bardziej powinieneś się stosować do fabrycznych połączeń wszelkich plusów i minusów, stać nic się nie stanie to pewne. Możesz zrobić doświadczenie i "osłuchać" obie konfiguracje, doświadczenia bywają nieocenione. Tymczasem pisząc kolejny post zacznij go "W"ielką literą, zaoszczędzisz mi poprawek.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Chodziło mi o to, że nie jest ważne , czy głośnik jest "wypychany" ,czy "wciągany" , bo ważne jest żeby oba były podłączone identycznie . Kolega markos_master napisał swój post tak , że nie jako tylko jedno podłączenie jest prawidłowe (wybicie na zewnątrz) , a to nie jest prawdą . Zresztą mniejsza o to, bo może by tak kolega longerx87 jakąś fotkę tej zwrotki wkleił i przestalibyśmy "błądzić" .