Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny 87...108MHz z polaryzacją V (Częstochowa)

10 Lut 2009 15:11 3130 7
  • Poziom 14  
    Witam mieszkam w centrum Częstochowy w kamienicy na ostatnim piętrze. Na dachu mam maszt i antenę do odbioru telewizji naziemnej. Bardzo zależy mi na odbiorze stacji "eska rock" na częstotliwości 95,5 FM ale niestety w mojej miejscowości nie nadaje. Najbliższy nadajnik jest w Katowicach ok 70-80 km od mojego domu. Czy mam szanse odebrać tą stacje czy lepiej dać sobie spokój ? Jaką antenę dobrać ? Oprócz tej stacji chciałbym jeszcze odbierać kilka innych lokalnych.
    Dane ze strony RadioPolska :
    RSP kW: 1
    Polaryzacja: V
    Kierunek: D
    PI: 3209
    Z góry dziękuje za pomoc.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jak daleko jesteś od Błeszna?

Dodano po 5 [minuty]:

Generalnie jakaś yaga 3 elementy postawiona do pionu i kierunek południowy. Żadnych wzmacniaczy, lokalne stacje mogą Ci zaduszać sygnał z Katowic. Rewelacji nie będzie ale da się posłuchać.
  • Poziom 14  
    ok dzięki Panowie. Powiedzcie mi jeszcze taką jedną rzecz. Antena ma być ustawiona pionowo czyli odwrotnie niż u SP5ANJ w awatarze. A jak z kierunkiem ? Kierunek ustawiam wzdłuż osi czy tak żeby pręt główny (przepraszam za nie fachowe słownictwo) był pod kontem 90* do kierunku z kompasu ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Przód anteny (czyli kierunek główny promieniowania) jest po prawej stronie (jak na rysunku w Dipolu).

Jeżeli stacja nadaje pionowo (- do pionu i kierunek południowy - jak napisał irekr) to oczywiście pionowo.

Pamiętaj aby odsunąć antenę na jakimś wysięgniku od pionowego masztu , na którym zostanie ona zainstalowana. Myśle , że 50cm wystarczy.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Antena 3 lub 5 elementów ma szerokośc wiazki przedniej dla polaryzacji pionowej na poziomie około 20 stopni, precyzja nie musi byc duza.
    Kieruj na południe, na Siewierz.
  • Poziom 36  
    SP5ANJ napisał:
    Pamiętaj aby odsunąć antenę na jakimś wysięgniku od pionowego masztu , na którym zostanie ona zainstalowana. Myśle , że 50cm wystarczy.
    Wysięgnik do anteny kierunkowej w polaryzacji pionowej ma zapewnić odległość nośnika anteny od masztu min. 1/4 długości fali najniższej częstotliwości (dłuższy już prawie nic nie zmieni, krótszy tak- na niekorzyść SWR i charakterystyki kierunkowej). Dla UKF 87.5...108MHz to ok. 80cm (50cm wystarczy np. na 145MHz).
    Oczywiście wysięgnik metalowy, maszt, antena też, wszystko połączone elektrycznie i uziemione, kabel koncentryczny przymocowany do wysięgnika i masztu (a nie "na skróty" albo "luzem").
    Antena UKF 87.5...108MHz ma być zainstalowana min. 3m od dachu, jeśli inne anteny na tym maszcie to min. 1.5m odstępu między antenami. Przy antenie na wysięgniku bocznym ciągnącym maszt w bok - należy uwzględnić potrzebę mocniejszej konstrukcji masztu i jego mocowania.

Jeżeli na podobnych częstotliwościach jak pożądana nadają inne stacje, może być konieczna (a zawsze pożądana) wymiana filtrów w p.cz. 10.7MHz ze "zwykłych" o szerokości B3 ok. 300kHz na węższe o B3 ok. 130kHz (pisałem o tym nie raz i nie tylko na Elektrodzie).