Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 32, czujki sabotaż

10 Lut 2009 15:14 9036 10
 • Poziom 11  
  Witam

  1.Podłączyłem cztery czujki Aqua do centralki + 2 równolegle na jednym przewodzie, wszystkie jako 2eol/nc z opornikami 1,1.
  Po zdefiniowaniu wejść jako 2eol/nc, zaczyna wyć alarm(którego nie mogę wyłączyć), z komunikatem że naruszony jest sabotaż(sabotaż narusza się w momencie kiedy czujka wykryje kogoś (zapali sie dioda)) - tutaj podejrzewam że pewnie coś ie tak skonfigurowałem lub doczytałem - proszę o pomoc.

  2.Syrena SO i SA podłączyłem również równolegle do OUT2 bez oporników, bo OUT1 zasial czujki, syrena oczywiście wyje i świeci, ale wydaje mi się zę trochę cicho, czy mogę to zmienić i jak.

  3. Nie mogę również nawiązać połączenia z centralką za pomocą PC. Łączę sie za pomocą przelotki USB/RS-232 i kabelka do centralki.
  Po wybraniu odpowiedniego COM'a zgłasza komunikat "brak sygnału CTS"
  sprawdziłem przewód -przewodzi, zrobiłem go wg instrukcji programowania.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Poziom 22  
  Co znaczy równolegle i na jednym kablu. Optykę i akustykę można oczywiście podłączyć do jednego wyjścia nie wpływa to na głośność oby nie przekroczyć ogranicznika prądowego. Rezystory na tych wyjściach nie są konieczne. Obawiam sie, że źle podłączyłeś rezystory w czujnikach, zajrzyj do instrukcji tam jest to idealnie rozrysowane.
 • OptexOptex
 • Poziom 11  
  wpat napisał:
  Obawiam sie, że źle podłączyłeś rezystory w czujnikach, zajrzyj do instrukcji tam jest to idealnie rozrysowane.


  Właśnie według instrukcji instalatora podłaczyłem.
  Jeszcze zmierzę oporności, może to mi coś pomoże.
 • Poziom 21  
  "1.Podłączyłem cztery czujki Aqua do centralki + 2 równolegle na jednym przewodzie, wszystkie jako 2eol/nc z opornikami 1,1. "

  Te dwie (dodatkowe) czujki są na jednym WEJŚCIU?

  "bo OUT1 zasial czujki"

  A jak to wyjście zaprogramowałeś?
 • Poziom 22  
  W konfiguracji 2EOL do jednego wejścia podłączamy jeden czujnik, można podłączyć więcej czujników ale wymaga to innej konfiguracji wejścia np NC lub EOL wtedy sabotaż należy podłączyć oddzielnie, bo w szeregowym włączeniu w relay będzie działał tylko w czuwaniu.

  Niezupełnie - jest jak najbardziej możliwe podłączenie dwóch czujek do jednej linii sparametryzowanej jako 2EOL.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic339751.html
  Będzie tylko brak możliwości rozróżnienia która czujka wywołała alarm. [sharp]
 • Poziom 11  
  mielcar napisał:
  "1.Podłączyłem cztery czujki Aqua do centralki + 2 równolegle na jednym przewodzie, wszystkie jako 2eol/nc z opornikami 1,1. "

  Te dwie (dodatkowe) czujki są na jednym WEJŚCIU?

  "bo OUT1 zasial czujki"

  A jak to wyjście zaprogramowałeś?  Tak obie na jednym wejsciu


  OUT1 ustawilem jako zasilanie(41)
 • Poziom 10  
  Odp 1. Podany wyżej link do schematu podłączenia dwóch czujek do jednego wejścia oprogramowanego jako 2EOL/NC jest jak najbardziej prawidłowy. Ale szczerze mówiąc nie widzę sensu parowania czujek na jednym wejściu - robi się to tylko w przypadku braku wolnych lini w centrali. Na Integrze ma Pan zdaje się 8 lini, więc nawet wliczając obwód antysabotażowy rozdzielenie tych czujek na 2 różne wejścia nie powinno stanowić problemu.
  Chyba że problemem jest ilość przewodów w kabelku do czujki. Jeżeli do pierwszej z tych dwóch czujek ma Pan pociągnietą '6' (sześć przewodów) to rozdzielenie nie jest problemem, jeżeli nawet '4' to da się też to zrobić - choć wtedy trzeba pominąć sabotaże - i oprogramować obie linie jako NC (moim zdaniem i tak jest to lepsze rozwiązanie, niż parowanie czujników).

  Odp 2. Co do syreny, głośność syreny tak naprawdę zależy od jej konstrukcji (wbrew pozorom sygnalizatory wewnętrzne są dużo głośniejsze niż zewnętrzne). Jeśli tylko napięcie mierzone na wyjściu OUT2 jest około 12 - 13V to jest wszystko w porządku. Wyjścia wysokoprądowe w Integrze mają sporą obciążalność (coś około 1,5A) i to spokojnie wystarcza na zasilenie sygnalizatorów. Można pokusić się o rozdzielenie akustyki i optyki na dwa różne wyjścia ale na głośność syreny na pewno to nie wpłynie.

  Odp 3.

  Problem może być z przelotką. Niestety nie wszystkie przejściówki USB/RS-232 dobrze emulują RS-a. najlepiej byłoby sprawdzić zrobiony przez pana kabelek na czystym porcie RS - na takim działa bez pudła (no chyba że jest coś pomylone we wtyczce - tak jak instrukcja pokazuje trzeba zwrócić uwagę czy piny liczone są od strony lutowania czy od strony złącza)
 • Poziom 21  
  Jak chcesz podłączyć 2 czujniki w konfiguracji 2eol/nc pod jedno wejście to tak musisz je połączyć aby rezystancja na wejściu centralki w stanie normalnym była 1.1koma , w stanie alarmu jednej lub drugiej czujki 2.2koma, w czasie sabotażu ma być obwód rozwarty.
 • Poziom 22  
  Widzę, że niektórzy chcieliby skompresować podłączone czujki, tylko po co ?
  Niezupełnie - jest jak najbardziej możliwe podłączenie dwóch czujek do jednej linii sparametryzowanej jako 2EOL.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic339751.html
  Będzie tylko brak możliwości rozróżnienia która czujka wywołała alarm. [sharp]
  javascript:emoticon(':!:')tu nie trzeba kombinować
  Przecież ta centrala umożliwia podłączenie wszystkich czujników na osobnych wejściach, wiem oczywiście o tym że można połączyć kilka czujników na 2EOL, ale chyba kolega "mistrz7" jest początkującym instalatorem sądząc po jego pierwszym poście.
  1. Ile żył ma ten przewód z dwoma czujnikami?
  2. Czy pozostałe 4 czujniki są na tym przewodzie? Jeśli na przewodzie np 6 żyłowym ma być więcej niż 4 czujniki to można na nim postawić ekspander wejść i w ten sposób podłączyć 8 czujników
  3. Centrala posiada 2 wysokoprądowe i 6 niskoprądowych wyjść dzięki czemu można te sygnalizatory rozdzielić poprzez sterowanie niezależne z wyjść niskoprądowych wykorzystując np OUT 1 jako zasilające a dowolne niskoprądowe jako sterowanie, w razie potrzeby ekspander wejść gdy ma być więcej niż 8 różnie sterowanych urządzeń sygnalizacyjnych
  4. Do zasilania czujek użyj wyjścia oznaczonego jako AUX na płycie wtedy out 1 i 2 masz jako wyzwalanie optyki i akustyki. Obciążalność wyjść zasilających: (+KPD/+EX/AUX [A] 0,5/0,5/0,5), wysokoprądowe (max. 2A). Wydajność zasilacza [A] 1,2

  Warto poczytać instrukcję instalatora :)
 • Poziom 21  
  Powyższe posty, zamieszczone od mojej poprzedniej wypowiedzi, tłumaczą moje zdziwienie. Dwóch czujek sparametryzowanych na 2EOL się nie łączy równolegle do jednego wyjścia.

  Kolega oszczędza na instalatorze, czy nowy w branży się uczy?
 • Poziom 11  
  Wielkie dzięki
  przyczyna propblemow byly podstawowe bledy

  1. wstawione rezystaory w czujce niestety nie weszly w zaciski tylko obok i stad usterka o sabotazu,

  2. syrena wysatrczylo ja przestawic na kolkach na inne dzwięki

  3.kabelek niby przewodzil jak sprawdzalem miernikiem, ale dopiero po wymianie końcówki RJ na inna wszystko się powiodło.

  Dzięki za rady
  Zasilanie czujek przepiołem na AUX, natomiast dwie czujki na jednym przewodzie działają prawidłowo i opory są takie same jak na jednej.