Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne artefakty w grafice (GF 7300gt)

10 Lut 2009 16:09 3908 10
  • Poziom 15  
    Na całym ekranie są kolorowe kwadraciki ułożone w kolumnach. Najdziwniejsze jest to że ten błąd pojawia się tylko na kolorach w których składowa koloru zielonego ma wartość przynajmniej 128 (sprawdzałem w Paincie :D)

PrintScreen:

Sterowniki odpadają, bo efekt jest taki sam dla Windowsa z zainstalowanymi starami jak i bez starów. W Ubuntu też to się pojawia. Wgrałem najnowszy bios do karty, nałożyłem nową warstwę pasty termoprzewodzącej na GPU.
    Już nie mam pomysłu.
  • Poziom 43  
    Dokładną konfigurację przedstaw, uwzględniając zasilacz-marka,model,moc.
    Wygląda to niestety na uszkodzenie pamięci.
    Możesz przetestować kartę programem PC-CHECK, działającym pod DOS-em.
  • Poziom 19  
    Czy masz podkręconą ta kartę ? A sprawdzałeś na innym monitorze ?
  • Poziom 18  
    redie napisał:
    Na całym ekranie są kolorowe kwadraciki ułożone w kolumnach. Najdziwniejsze jest to że ten błąd pojawia się tylko na kolorach w których składowa koloru zielonego ma wartość przynajmniej 128 (sprawdzałem w Paincie :D)

PrintScreen:

Sterowniki odpadają, bo efekt jest taki sam dla Windowsa z zainstalowanymi starami jak i bez starów. W Ubuntu też to się pojawia. Wgrałem najnowszy bios do karty, nałożyłem nową warstwę pasty termoprzewodzącej na GPU.
    Już nie mam pomysłu.

Takie objawy pojawiają się gdy:
    - karta graficzna - jej pamięci się przegrzwają lub są uszkodzone fizycznie lub fabrycznie (bardzo prawdopodobne)
    - słaby zasilacz

Co można zrobić ? :D
    - oddać kartę na gwarancję, jeśli niepodkręcana to przyjmą
    - podpiąć inny monitor (wątpię by to coś dało)
    - przełożyć kartę do innego komputera i sprawdzić (wątpię by to coś dało)
    - zmniejszyć taktowania karty o np 30% programem RivaTuner (możliwe że coś to da bo gdyby karta się przegrzewała to po jej "odkręceniu" temperatura zmaleje)
    - przeczyścić wszystkie styki karty (kiedyś mi to pomogło)
  • Admin grupy komputery
    Sprawdziłeś na innym monitorze ? Może to monitor wysiada.
  • Poziom 43  
    Dodatkowo jeśli korzystasz z D-SUB to sprawdź czy wszystkie styki są OK czy nie ma przypadkiem powyginanych.
  • Poziom 15  
    Sprawdzałem na innym monitorze, sprawdzałem na kablu D-Sub oraz Dvi. Chciałem zmniejszyć taktowanie za pomocą RivaTuner ale musiałbym wgrać stary, a wtedy Windows mi się nie odpala.

Chciałbym się spytać o coś innego, mianowicie czy to na pewno pamięć, bo RivaTuner pokazuje mi że mam dokładnie 256MB na karcie (czyli tak jak powinno), ale za to wskazuje mi temperaturę -108 st. C na GPU.

Jeśli chodzi o zasilacz o jest to 350W jakiejś tam firmy, na pewno nie z tych dobrych, ale nie jest stary i nie było problemów z zasilaniem. A reszta komponentów to: Athlon64 3500+, 1GB DDR2 (jedna kość), płyta: GA-M53S-S3.
  • Poziom 21  
    Jak w spoczynku ma 108 stopni to na pewno coś z chłodzeniem, sprawdziłeś czy w ogóle wiatrak się kręci?
    U mnie w spoczynku na GF 733GT GALAXY jest 55 stopni przy grach dochodzi do 80?

Dodano po 1 [minuty]:

zdejmij chłodzenie, zmień pastę i załóż z powrotem radiator
  • Moderator Samochody
    Te pomysły z monitorem były... poronione - jeśli winny byłby monitor nie widzielibyśmy tego defektu na screenshocie, zresztą wzór jest zbyt regularny (chyba, że byłby to RAMDAC lub autor używałby monitora LCD).

Czy efekt występuje odrazu (również w ekranie BIOS-Setupu)? Spróbuj wyłączyć w opcjach sterownika akcelerację sprzętową.

Co do temperatury - czy radiator rzeczywiście jest gorący i czy dobrze przylega do GPU?
  • Poziom 15  
    Nie mam wiatraka, tak karta ma pasywne chłodzenie.
    I używam monitora LCD, ale to prawda że gdyby to był monitor to nie było by tego widać na PrintScreenie.

W biosie nie ma żadnych problemów. To chyba przez tryb tekstowy.
    Błąd sterowników to też nie jest. W tej chwili jadę na domyślnych windowsa i też są problemy.
    Jeśli dobrze pamiętam to temperatura GPU (gdy karta była jeszcze zdrowa) to sięgała nawet 70 st. C. Dość dużo, ale nie było problemów.
  • Poziom 18  
    Witam
    Z tego co widzę na na fotografiach, te dziwne artefakty w grafice
    to znaczy masz bardzo możliwe że masz uszkodzona pamięć Ram.
    to wina jest podkręcenia lub przegrzewania kart graficznej kolo GPU.
    Bym prośby o zrobienie zdjęcia kart graficznej.