Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

praska mechaniczna zapadkowa czy praska hydrauliczna ?

10 Lut 2009 17:48 7521 4
 • Poziom 10  
  witam
  proszę o opinię użytkowników prasek mechanicznych i hydraulicznych, zamierzam kupić praskę do końcówek kablowych od 10mm^2 do 300mm^2,
  czy w komplecie jest zestaw końcówek formujących na okrągło, czy trzeba dokupić osobno ? proszę o poradę jaki wybrać model w rozsądnej cenie ?
 • Moderator Robotyka
  Zwykłą, ręczną, sześciokątną z obrotowymi kamieniami. Np. Moellera.
  Spokojnie obsłuży końcówki od 25-120mm2. Można wymieniać kamienie np. do Alu lub do Cu. Jest też kilka "zakresów" na kamieniach.
  Np. coś takiego:
  http://www.erko.pl/component/page,shop.produc...,0/option,com_virtuemart/Itemid,5/lang,pl_PL/
  Zaciska się tym końcówki łatwo (cienkościenne tylko) i szybko. Wystarczy kilka "karb" na trzonie końcówki 2 - 4. I już nie puści.

  PS - Hydrauliczna jest ciężka, dużo wolniej się nią pracuje, ale zaciśnie także grubościenne końcówki i przeformatuje żyły sektorowe. Ta ręczna sprawdza się przy żyłach okrągłych lub z linek i w takim wypadku oszczędza mnóóóóóóstwo czasu. Można z nią w 30min wykonać mufę łączeniową, termokurczliwą z pełnym przygotowaniem kabla. Z hydrauliczną to nieraz trudno zejść poniżej 1,5 godziny. A jak masz nieraz wstawkę (2 mufy) albo więcej kabli, to duża różnica.
 • Poziom 11  
  Jak słusznie kolega zauważył w prasce pneumatycznej potrzebne jest 10-20 ruchów a w mechanicznej 1.
  Zależy do czego chcesz ją używać. Ja potrzebuje praske do naprawy kabli w wąskich wykopach. Od pięciu lat używam praski Klaukiego K22 - zakres 6- 300 mm2 Cu , 10-240 mm2 Al i jestem bardzo zadowolony.
 • Poziom 10  
  Ja też jej używam- rewelacja i inne ich narzędzia bo mam jeszcze nożyce zapadkowe a wszystko możesz sobie poszukać na ich stronie firmowej Link
 • Poziom 12  
  Posiadam w warsztacie od niemal 3 lat praskę ręczną hydrauliczną HR-100U firmy ERKO - zdecydowanie najlepsza do tulejek HI oraz końcówek oczkowych izolowanych KOI (można dokupić matryce do innych końcówek). Jeśli chodzi o końcówki rurowe KORo, to zdecydowanie szybciej (gdyż do prawidłowego zaprasowania należy wykonać kilka zaciśnięć) lepsza jest praska nożycowa PR-150D, również f-my ERKO. Z obydwu jestem zadowolony: przy miesięcznym obciążeniu ok 200-400 zaprasowanych końcówek nie mam żadnych problemów technicznych z w/w praskami.

  Pozdrawiam,
  Rafał