Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

napiecie varikapowe RADIO ZODIAK DS 402

10 Feb 2009 18:13 4739 11
  • Level 10  
    witam czy ktos z was nie wie gdzie poczatek swoj ma napiecie warikapowe? chodzi mi pzrestroijenie glowicy zalozylem nowa,ale niestety napiecie warikapowe jest za wysokie i nie stroi jak powinno,nie moge sie go doszukac,mam nie za czytelny schemat,napiecie jakiepotrzebuje to 0-8 v a tam jest chyba do 17 v....................
  • Helpful post
    Level 16  
    Witam
    Najprostszym rozwiazaniem jest zrobienie dzielnika napieciowego. Proponuje polaczyc szeregowo ze soba dwa opory po 10 kΩ jedna koncowka do masy a druga do wyjscia napiecia warikapowego. Ze srodka mozesz pobierac napiecie o interesujacym cie zakresie przestrajania. Dla bezpieczenstwa zablokuj uklad kondensatorani 10 nF do masy.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Moderator
    Z tego co pamietam z Zodiaka, to stabilizator napięcia warikapowego UL1550L daje napięcie powyżej 30V.
    I z tego co pamietam to napięcie na warikapach powinno się zmieniac w zakresie od ok. 28 do 5V, przy czym najwyższa częstotliwośc heterodyny jest oczywiscie przy najwyższym napieciu.
  • Level 10  
    dzieki za odp. tak tam jest taki stabilizator podobne montowano w TV on stabilizuje liniowo,ja zauwazylem z TV stabilizuje zadane napiecie.tam jest ten caly programator,+ strojenie maualen nie wiem gdzie sie wpiac bo myslalem zeby odciac galaz zasilania warikapow i w tamto mieksce zapodac napiecie 8-9 v.................... pocwicze z tym rezysorami ,ale czy wartosci 10 k nie beda za duze?
  • Level 36  
    kodimk wrote:
    pzrestroijenie glowicy zalozylem nowa,ale niestety napiecie warikapowe jest za wysokie i nie stroi jak powinno
    irekr wrote:
    Z tego co pamietam z Zodiaka, to stabilizator napięcia warikapowego UL1550L daje napięcie powyżej 30V. I z tego co pamietam to napięcie na warikapach powinno się zmieniac w zakresie od ok. 28 do 5V, przy czym najwyższa częstotliwośc heterodyny jest oczywiscie przy najwyższym napieciu.
    Jeżeli autorowi pytania chodziło o wymianę głowicy (a nie o przestrojenie starej), to zapewne założył głowicę "Gloria" (bo o inną trudno...), która wymaga napięcia zasilania ok. 9V i strojenia 1...8V. Za duże napięcie strojenia z oryginalnego układu można zmniejszyć np. stabilizatorem 78L08 poprawnie zablokowanego na wejściu i wyjściu kondensatorami ceramicznymi i tantalowymi.
    Nie wiadomo, czy podanie napięcia rzędu 15...30V na niskonapięciowe varicapy nie spowodowało ich uszkodzenia.
    Jeżeli przeróbka się uda, parametry odbiornika można jeszcze poprawić, przystosowując go go obecnej ilości stacji: węższe filtry 10.7MHz w p.cz. (większa selektywność i czułość, mniejsze szumy), obejście wyłącznika zasilania, aby głowica UKF pracowała non stop (większa stabilność częstotliwości heterodyny), osłabienie lub wyłączenie ARCz (słabsze stacje nie są "przeciągane" na silne)... Z dobrą instalacją antenową może być z takiego odbiornika większy pożytek niż z wielu "prosto ze sklepu".
  • Moderator
    Czyli jest to nowsza wersja Zodiaka. ja miaem jeszcze tą starą gdzie siedział 1550 i sam przestroiełm radio w 20 minut.....
    Nie znam teg gówicy co ma napięcie 8 V
  • Level 21  
    AGC - wejście napięcia automatycznej regulacji wzmocnienia. Zakres napięcia 0V - 5V
    Jeżeli wzmacniacz pośredniej częstotliwości w radioodbiorniku zapewnia AGC to można to wykorzystać. W przeciwnym wypadku należy ustalić wzmocnienie głowicy doprowadzając do tego wejścia napięcie stałe np. 4.5V. Zmiana napięcia, zmienia wzmocnienie głowicy

A czy to ma coś wspólnego z ARCz? Czy mi sie tylko wydaje?
  • Conditionally unlocked
    Wydaje ci się. AGC to odpowiednik polskiego ARW.
  • Level 21  
    A jesli wstawie głowicę Gloria do odbiorniak z ARCz to ARCz dalej bedzie dzialalo,czy w ogole juz nie?
  • Level 30  
    Przy Glorii ARCZ nie będzie działać, bo ona nie posiada wejścia ARCZ. Można zmodyfikować linię napięcia warikapowego tak aby do panującego napięcia dodawać lub odejmować napięcie ARCZ - był schemat jak to się robi w Radioelektroniku coś koło 84 roku.
    Jak co to mogę poszukać.
  • Level 21  
    Jeśli mógłbyś tam zajrzec i zeskanwoac,bądź zrobić zdjęcia byłbym wdzięczny. Ja niestety nie mam dostępu do tych czasopism.
  • Level 30  
    napiecie varikapowe RADIO ZODIAK DS 402
    Bardzo podobnie działający układ jest także opisany ze schematem w książce Tadeusza Masewicza "Radioelektronika dla praktyków" na stronie 611 wydanie z roku 1986 (wcześniejsze tego nie mają) - ten sam schemat całego tunera UKF był w Radioelektroniku 1/1984.
    Temat "innego" ARCZ jest szerzej opisany np. w książce Tomasza Bogdana "Urządzenia radiowe" podręcznik dla technikum wydanie z roku 1991 (czarna okładka z wyświetlaczem syntezy radiowej) na stronie 311 - powinno być w bibliotece każdej normalnej szkoły technicznej :) lub nabyć obie książki za kilka złotych na allegro - co jakiś czas je widzę a są kopalnią wiedzy - polecam.
    Bardzo podobnie było też robione ARCZ w poczciwych radzieckich telewizorach Elektron C-382D, DI i pochodnych. Do głównego napięcia warikapowego podawanego przez szeregowy rezystor 27kOhm było sumowane napięcie ARCZ przez szeregową rezystancję 1,5MOhm lub 1,6MOhm (1,5MOhm+100kOhm) w zależności od pracy czy to głowica VHF czy UHF - na UHF-ie była wymagana bardziej "łagodna" regulacja i stąd większy szeregowy opór niż na VHF - w wyniku innych nachyleń przestrajania obwodów. Przez dobór szeregowej rezystancji, przez którą jest podawane napięcie ARCZ do głównej linii warikapowej można regulować "ostrość" trzymania ARCZ.